Kadi Neemre • 20 aprill 2016

Ekspert: WTI hind võib kerkida 80 dollarile

Foto: EPA

USA “uus tavaline” naftahind võib kerkida praegusest 40 dollarist barreli kohta kaks korda kõrgemaks, kuid seda mitte enne 2018. aastat, usub naftaekspert Tom Petrie.

“Me ületasime põhja peale seda, kui nafta hind tõusis üle 30 dollari barreli eest,” märkis Petrie, viidates 11. veebruari põhjale, mil naftabarrel maksis 26,05 dollarit.

Alates sellest ajast on WTI hind kasvanud ligi 45%.

Lühikeses perspektiivis võib USA toornafta hind kerkida 2016. aasta lõpuks 40-50 dollarini barreli eest,” märkis Petrie Partnersi juht.

Hiina, Põhja-Ameerika ning teiste OPEC-sse mittekuuluvate riikide toodang kukub järgneva aasta jooksul piisavalt palju elimineerimaks tootmise ülejääk. Samas peame siiski veel senistest varudest lahti saama,” sõnas Petrie.

Alates 2014. aasta juunist, mil nafta hind oli ligi 114 dollarit, on massiivne globaalne ületootmine ja kahanev nõudlus toornafta hinda ligi 60% kukutanud. Naftahindade langus ei ole kahjustanud mitte ainult USA tootjaid, vaid on suure surve alla seadnud ka naftarikkad riigid nagu Saudi-Araabia.

Saudi-Araabia plaanib sellel keerulisel ajal võtta 10 miljardit dollarit 5-aastase tähtajaga laenu; see on riigi valitsuse esimene märkimisväärne välislaen viimase kümne aasta jooksul. Laenuga loodetakse lappida riigi rekordilist eelarveauku.

“Paljuski on see teater. 10 miljardit dollarit ei kata eelarvedefitsiiti, kuna see number on pigem 100 miljardit dollarit,” märkis Petrie.

Naftakuningriik kinnitas eelmisel nädalal ka plaani, mille kohaselt plaanitakse müüa riigi omandis oleva Saudi Aramco osakuid.

 

 

Hetkel kuum