Pille Ivask • 10. mai 2016 kell 5:19

Ekspert ennustab saudidele majanduskrahhi

Tuntud analüütik ennustab Saudi Araabiale majanduskrahhi.  Foto: epa

Kaks aastat tagasi nägi Zack Schreiber ette suurt naftakriisi, nüüd ennustab ta Saudi Araabiale majanduskrahhi, vahendab CNN Money.

Analüütikud on Schreiberi väljaütlemistest alati lugu pidanud. Eriti pärast seda, kui ta 2014. aastal naftakriisi ette nägi ning ta prohvetlikkusega oma ettevõttele miljardi dollari suuruse kasumi tõi.

„Saudi Araabial on kaks või kolm aastat aega, enne kui nad vastu seina jooksevad,“ kirjeldas Schreiber saudide majanduslikku olukorda.

Saudi Araabia teeb praegu kõikvõimaliku, et riigikassat täita. Teadaolevalt plaanib kuningriik võtta 10 miljardi dollari suuruse laenu, millega sillutatakse tõenäoliselt teed sellele, et saudid müüvad riiklikke võlakirju.

Schreiber arutles, et saudidel on riigieelarve tasakaalus püsimiseks tarvis, et naftabarrel maksaks vähemalt 100 dollarit. Praegu liigub hind aga 45 dollari juures barrelist. Samuti tõi ta välja, et Saudi Araabial on väga suured sotsiaalsed kulutused, mis muudavad riigi majanduslikku olukorda veelgi kehvemaks. Samuti on riigil suured sõjalised kulutused.

Saudi Araabia keskpangal on reserve 600 miljardi dollari eest. Need reservid on mõeldud tõeliselt „mustadeks päevadeks“. 2014. aasta lõpust kuni selle aasta veebruarini on neist reservidest aga juba 140 miljardit ära kulutatud. IMF on saudisid ühtlasi ka hoiatanud, et neil võib raha lihtsalt otsa saada. Taolised murekohad selgitavad Schreiberi sõnul, miks saudid riikliku naftafirma Saudi Aramco osaliselt börsile viivad.

Nafta hindade tulevikuväljavaadete kohta lausus Schreiber, et USA dollar hakkab ilmselt tugevnema, mis muudab nafta kallimaks, kuna nafta hind on nomineeritud dollarites. Samuti mängib analüütiku sõnul nafta rolli taandumisel oma osa elektriautode populaarsuse kasv ning asjaolu, et Hiina majandus on ettearvamatu ning jätkusuutmatu.

Hetkel kuum