• Jaga lugu:

  Milliseid klubisid saavad fännid endale soetada?

  Läti korvpalli imelaps Kristaps Porzingis on maailma ühe väärtuslikuma spordiklubi New York Knicksi uus lootus.Foto: EPA

  Spordiklubi omamine on üldjuhul ülirikaste hobi, kes on klubi ostmise nimel valmis kulutama miljardeid dollareid. Tavafännid, kes käivad staadionitel ja saalides oma lemmikutele kaasa elamas, endale sellist luksust lubada ei saa.

  Õnneks on moodus, kuidas tõsiusksed fännid võivad saada lemmikklubi omanikeringi ja seda suhteliselt vähese raha eest. Mõistagi käib jutt spordiklubidest, mis on oma väärtpaberid teinud kaubeldavaks avalikul turul ehk börsil. Tüüpiliselt on spordiklubide omanikud miljardärid. Kahe miljardi dollari eest NBA klubi Los Angeles Clippersi ostnud endine Microsofti tegevjuht Steve Ballmer või Chelsea jalgpalliklubi ostnud Roman Abramovitš on head näited.
  Teisel juhul on spordiklubide omanikuks saanud rikaste ärimeeste konsortsiumid. Ühendades jõu, nõu ja raha, suudab grupp ärimehi edukamalt klubi omanikuks kandideerida kui üksinda. Pesapalliklubi Los Angeles Dodgers on hea näide. 2012. aastal müüdi see ärimeestest koosnevale grupile, kelle hulgas oli ka endine NBA korvpallur Magic Johnson.
  Kolmandal juhul on spordiklubi omav ettevõte otsustanud minna börsile või on klubi ostmise hetkel juba börsil kaubeldav. Õnneks on sellise omanikustruktuuriga spordiklubisid omajagu, kellest enamik on huvitaval kombel jalgpalliklubid. Vaatame veidi lähemalt, milliste klubide fännid saavad oma lemmiku omanikuks hakata.
  Juventus
  Itaalia läbi aegade kõige edukama jalgpalliklubi aktsiad on Itaalia börsil avalikult kaubeldavad. 64% firmast kuulub kuulsale Agnelli perele nende haldusfirma Exor S.p.A kaudu. Agnelli on Itaalia rikkaim ja ilmselt kuulsaim perekond, kes on Fiati asutanud Giovanni Agnelli järglased ja kel on olulisi osalusi paljudes suurfirmades (nt Fiat Chrysler Automobiles ja Ferrari).
  Torino Juventuse aktsia on imeodav – kõigest 26 senti, kuid see tuleneb asjaolust, et firma on emiteerinud börsil üle miljardi aktsia. Viimase aastaga on Juventuse väärtpaber odavnenud 12,3% ning aasta algusega võrreldes on aktsia nullis. Klubi kaubeldavate aktsiate turuväärtus on 262 miljonit eurot.
  A.S. Roma
  Sarnaselt Juventusega on A.S. Roma aktsiad noteeritud Itaalia börsil ning üks firma on enamusaktsionär. Kontrollivat osa omab AS Roma SPV ja Unicrediti ühisfirma NEEP Roma Holdings, millele kuulub ligi 80% aktsiatest. Ülejäänud 20% on börsil kauplemiseks.
  Viimased paar aastat pole klubi aktsiale kõige paremad olnud ja selle tulemusel on väärtpaber kukkunud 2013. aasta lõpu 0,9 euro pealt 0,42 eurole. Selle aasta algusest on firma aktsia kaotanud 14,5% oma väärtusest. A.S. Roma kaubeldavate aktsiate turuväärtus on 166 miljonit eurot.
  Lazio
  Kolmas börsil olev Itaalia jalgpalliklubi on Societa Sportiva Lazio. Rooma Lazio on esimene jalgpalliklubi Itaalia börsil alates 1998. aastast. Sarnaselt Roma ja Juventusega on Laziol üks suuraktsionär – ärimees Claudio Lotito, kes kontrollib kahte kolmandikku firmast. Ülejäänud aktsiad on avalikuks kauplemiseks ja nende turuväärtus on praegu vaid 27 miljonit eurot. Lazio väärtpaber on samamoodi kukkunud nagu Romagi, kuid viimase 13 kuu jooksul. Aastane langus on 39% ja aasta algusest on aktsia 20% miinuses.
  Borussia Dortmund
  Borussia Dortmundil on vähe ühist oma Itaalia vastastega. Klubi on börsil olnud 2000. aasta oktoobrist ning neil puudub üks enamusaktsionär. Hoopis vastupidi, umbes 80% firmast kuulub ettevõttega mitte seotud aktsionäridele, mistõttu võib julgelt öelda, et tegu on täieõigusliku börsifirmaga.
  Erinevalt Itaalia klubidest on Borussia aktsia aastate jooksul üsna stabiilselt liikunud ülesmäge. Praegu 4 euro peal olev aktsia annab klubi turuväärtuseks viisakad 367 miljonit eurot.
  Machester United
  Manchester United pole ainult üks edukamaid jalgpalliklubisid, vaid ka üks edukamaid spordibrände maailmas. ManU läks algselt börsile juba 1990. aastal, kuid alates 2003. aastast hakkas Ameerika ärimees Malcolm Glazer aktsiaid kokku ostma ja 2005. aastal viis firma börsilt ära.
  2012. aastal otsustas Glazer ManU tagasi börsile viia, noteerides klubi aktsiad New Yorgi börsil. Debüüt üliedukas ei olnud ja aktsia läks loodetust odavamalt 14 dollariga müüki. Praegu kaupleb klubi aktsia 16 dollari juures, mis teeb firma turuväärtuseks 2,5 miljardit dollarit. Tuleb tähelepanu pöörata, et Forbes hindab klubide väärtust märkimisväärselt teistmoodi, seetõttu on nende andmeil Manchester Unitedi turuväärtus miljardi dollari võrra suurem.
  MLB
  Vaadates üle ookeani lääne poole, siis sealsed klubid ei kipu üldse avalikule turule, kuigi nende väärtus võib olla paljudest Euroopa klubidest märksa suurem ja Ameerika Ühendriikides asuvad ka maailma suurimad aktsiaturud.
  Eelkõige saab Ameerika Ühendriikides klubisid soetada kaudselt emafirma kaudu. Üks näide on Liberty Media, kelle peamine tuluallikas on Sirius XMi satelliitraadio, kuid kelle portfelli kuulub ka Ameerika Ühendriikide professionaalse pesapalli liiga (MLB) klubi Atlanta Braves.
  Alates Atlantasse kolimisest 1966. aastal on klubi suutnud võita vaid ühe tiitli, 1995. aastal. Sellele vaatamata oli ajakirja Forbes andmeil Bravesi turuväärtus eelmisel hooajal umbes 1,15 miljardit dollarit. Emafirma Liberty Media turuväärtus on 12,5 miljardit.
  NBA/NHL
  Madison Square Garden Co (MSG) haldab samanimelist areeni New Yorgi südames ja neile kuulub kaks profiliiga võistkonda – kutselises korvpalliliigas NBA mängiv New York Knicks ja jäähokiliigas NHL mängiv New York Rangers. Lisaks teenib firma Madison Square Gardenis toimuvate ürituste pealt ning omab veel ümberkaudseid kontserdikohti.
  Forbesi andmeil on New York Knicks NBA väärtuslikem klubi, ajakiri hindas nende väärtuseks 3 miljardit dollarit. See teeb Knicksist maailma ühe kallima spordiklubi. Rangersi väärtuseks hindab Forbes 1,2 miljardit. Kahe klubi hinnanguline väärtus (4,2 miljardit dollarit) on juba suurem kui MSG turuväärtus börsil (3,94 miljardit). Arvesse tuleb võtta aga asjaolu, et müüki pannes tõuseks mõlema klubi väärtus märkimisväärselt, kuna pakkumine on sedavõrd haruldane terve Põhja-Ameerika nelja suure profiliiga peale.
  Ameerika jalgpalli liiga NFL on liiga reeglitega ära keelanud korporatsioonidel klubide omamise, mistõttu seal pole isegi ühtegi kaudselt börsil olevat klubi. NFLi klubi peab kuuluma ühele inimesele või väiksele investorite grupile, kelle hulgas peab üks investor omama vähemalt ühte kolmandikku aktsiatest.
  Spordiklubide väärtusedFoto: Äripäev
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Tõnu Mertsina: jaekaubandus buumib
Jaekaubanduse kasv on tugev ka ilma välisturistideta ja on võtnud eelmise kümnendi finantskriisi eelsete buumiaastate mõõtmed, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Jaekaubanduse kasv on tugev ka ilma välisturistideta ja on võtnud eelmise kümnendi finantskriisi eelsete buumiaastate mõõtmed, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
USA aktsiaturud lõpetasid börsinädala langusega
Kõik tähtsamad USA börsiindeksid langesid täna, lõpetades suurte tehnoloogiafirmade kvartalitulemuste ja kahe tosina IPO-ga nädala kokkuvõttes miinuses.
Kõik tähtsamad USA börsiindeksid langesid täna, lõpetades suurte tehnoloogiafirmade kvartalitulemuste ja kahe tosina IPO-ga nädala kokkuvõttes miinuses.
Hasartmängumaks tahetakse kindlatest saajatest lahti siduda
Rahandusministeerium saatis kooskõlastusele seadusemuudatused, millega muudetakse riigieelarvesse laekunud hasartmängumaksu tulu kasutamist – edaspidi ei lähe sellest kindel protsent ministeeriumidele valdkondade rahastamiseks, vaid tulu laekub riigi üldistesse tuludesse.
Rahandusministeerium saatis kooskõlastusele seadusemuudatused, millega muudetakse riigieelarvesse laekunud hasartmängumaksu tulu kasutamist – edaspidi ei lähe sellest kindel protsent ministeeriumidele valdkondade rahastamiseks, vaid tulu laekub riigi üldistesse tuludesse.
Minister näeb põllumeestele ja vedajatele suuri muudatusi
Brüsseli ambitsioonid kliimaneutraalsuse saavutamisel on kasvanud ja kuigi Eesti ettevõtjad on kohati olnud väga tublid, peavad näiteks maanteevedajad ja põllumajandajad astuma suure sammu edasi, leiab keskkonnaminister Tõnis Mölder.
Brüsseli ambitsioonid kliimaneutraalsuse saavutamisel on kasvanud ja kuigi Eesti ettevõtjad on kohati olnud väga tublid, peavad näiteks maanteevedajad ja põllumajandajad astuma suure sammu edasi, leiab keskkonnaminister Tõnis Mölder.