Investorid jooksevad Juventusele tormi

Juventuse väravavaht Gianluigi Buffon.  Foto: EPA

Itaalia jalgpalliklubi Juventuse tulemused on olnud muljetavaldavad, mis pole jäänud investorite tähelepanuta.

Juventus Football Club SpA aktsia on sellel aastal kiiresti tõusnud, sest Itaalia jalgpalliklubi on Meistrite liiga finaali lävel ning domineerib ka koduliigat. Sellel nädalal alistas klubi Meistrite liiga (Champions League) poolfinaali esimeses mängus 2-0 Monaco. Enne seda võitis kahe mängu kokkuvõttes Barcelonat 3-0 ja Portot samuti 3-0. Meeskond ei ole Meistrite liiga play-off staadiumis lasknud omale ühtegi väravat lüüa. Koduliigas (Serie-A) ollakse 85 punktiga kindlad liidrid.

Aktsia on kolmekordistunud

Sellised tulemused on väga muljetavaldavad ning pole jäänud investorite tähelepanuta. Pärast võitu Monaco üle kallines Juventuse aktsia ühe päevaga 9 protsenti 1,03 euroni. Tõsi, praeguseks on aktsia veidi langenud ning kaupleb 0,91 euro juures. Alates aasta algusest on aktsia pakkunud aga 202 protsendilist tootlust.

Stoxx Europe Football indeksis, kus on olemas kõik börsil olevad Euroopa jalgpalliklubid (kokku 22), on Juventus kõige suurem tõusja. Teisel kohal olev Celtic Plc on tänavu kallinenud 35 protsenti.

Meistrite liiga finaali pääsemine tähendaks Juventuse jaoks 11 miljoni eurost lisaboonust UEFA-lt, selgub organisatsiooni kodulehelt. Meistrite liiga teenib sellel aastal 1,27 miljardit eurot, mis jagatakse võistkondade vahel ära. Üks meeskond võib saada kokku 57,2 miljonit eurot, lisaks sellele saadakse osa 507 miljoni eurosest „ühisfondist“, selgub UEFA kodulehe andmetest.

Juventuse omanikeks on juba 90 aastat olnud Agnelli perekond. Nad kontrollivad ka Ferrarit ja Fiat Chryslerit. Nende valdusfirma Exor NV (holding company) omab 64 protsenti Juventuse aktsiatest. Andrea Agnelli, kes on Exori tegevjuhi John Elkanni nõbu, on Juventust juhtinud juba 2010. aastast saati.

Käive ja kasum kasvavad

Juventuse majandusaasta esimese poolaasta kasum kahekordistus 72 miljoni euroni. Käive tõusis sama ajaga 110 miljonit eurot 314,9 miljoni euroni. Sellel aitasid kaasa mängijate üleminekud.

Klubi tutvustas jaanuaris ka uut brändimise strateegiat, mis peaks rahvusvahelist müüki suurendama. Samal ajal on mitmed Hiina ettevõtted ostnud kokku teisi suuri Itaalia jalgpalliklubisid.

Hiina jaemüügifirma Suning Holdings Group ostis 2016. aasta juunis 270 miljoni euro eest Inter Milanis 70protsendilise osaluse. Itaalia endise peaministri Silvio Berlusconi investeerimisfirma Fininvest SpA müüs aprillis teise milani suurklubi – AC Milani – ühele vähetuntud Hiina investorile. Hinnaks kujunes 740 miljonit eurot.

Juventus võitis sellel nädalal toimunud poolfinaalis esimese vooru mängus Monacot 2-0, mõlemad väravad lõi Gonzalo Higuain. Nüüd on jäänud vaid teine mäng, mis toimub Juventuse koduplatsil. On üpris tõenäoline, et Juventus saab edasi ning läheb finaalis vastamisi Hispaania suurklubi Real Madridiga. Juventus võitis Meistrite liiga viimati 1996. aastal.

Finaali jõudis Juventus ka 2015. aastal. Toona jäädi tiitlist ilma, aga meeskond teenis kokku 28 miljonit dollarit – see summa oli kõige suurem, isegi võitjameeskond Barcelona ei teeninud nõnda palju.

Hetkel kuum