Pille Ivask • 17. november 2016
Jaga lugu:

Saudid hoiatasid Trumpi

Naftatootmine USAs.  Foto: Bloomberg

Saudi Araabia naftaminister Khalid al-Falih hoiatas USA järgmiseks presidendiks valitud Donald Trumpi, et maailmamajanduse tuleviku seisukohast pole riigil kasulik naftaimporti USAsse peatada.

Nimelt lubas kampaania ajal käredate valimislubadustega esinenud Trump, et USA peab saavutama täieliku energiasõltumatuse ning selleks on vaja vähendada sõltuvust naftakartellist. Nüüd, mil Trump jaanuaris ametisse nimetatakse, on tegu üha kasvava ohuga ning Saudi Araabia on sellele juba ka tähelepanu pööranud.

“Usun, et Trump tegelikult teab seda, et ükskõik mis toote keelamine pole majandusele hea,” kommenteeris al-Falih ja lisas, et nafta on maailmamajanduse üks tähtsamaid aspekte. Ta märkis, et valimislubadused on üks asi ning tõelised teod teine, mistõttu on ta valmis ootama, mida Trump ette võtab.

Kampaania käigus väitis kinnisvaramogul, et USA vajas naftat hädasti aastakümnete eest. “Nüüd on meil aga tehnoloogiad ning turul on meeletu üleküllus,” teatas ta.

Valge Maja pole al-Falihi pöördumist kommenteerinud, kirjutab CNN Money.

Columbia Ülikooli professor ning Obama majandusnõunik Jason Bordoff märkis, et globaliseeruvas maailmas pole kindlasti mõistlik keelata ära naftaimport ükskõik millisest riigist. Juhul, kui mõne riigi naftaimport keelataks ära, võib see tema sõnul tähendada suurt kahju kummagi riigi diplomaatilistele ja kommertssuhetele.

Hoolimata sellest, et USA naftatootjad on tootmisaktiivsust tõstnud, vajab USA jätkuvalt suurel määral ka OPECi toodetavat musta kulda. USA Energiainformatsiooni Administratsiooni andmeil importis USA augustis 3,4 miljonit barrelit naftat päevas. Sellest umbes 1,1 miljonit barrelit moodustab OPECi liikmete toodetud nafta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum