Kriitikutele liiga kallis LHV kasvab võimsalt

25. november 2016, 06:45
LHV suuromanik Rain Lõhmus võib tulemustega rahul olla.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161125/BORS/161129807/AR/0/Rain-Lõhmus.jpg
Ainult tellijale

Vaatamata sellele, et skeptikute hinnangul oli LHV aktsia emissiooni ajal ülehinnatud, on aktsia esimese poolaasta jooksul tublisti tõusnud. Erkki Raasukese firmast lahkumisele reageeris aktsia langusega.

„Hinnast sõltumata leiab skeptikuid alati,“ ütles LHV Groupi nõukogu esimees Rain Lõhmus. „Aktsia hind on minu ootustest kiiremini kasvanud. Aga ka LHV tulemused on olnud selgelt eelarvest paremad.“

LHV aktsia märkimishinnast (6,95 eurot) on aktsia tõusnud 25,9 protsenti 8,78 euroni. Ettevõtte kolmanda kvartali tulemused olid head ja Swedbank tõstis aktsia hinnasihti 8 eurolt 8,50 euroni. Erkki Raasukese lahkumine ettevõttest andis aktsiale tagasilöögi ja eile odavnes see 2,77%, aga suuremat müügilainet ei tulnud.

Ka enne avalikku esmaemissiooni (IPOt) LHV aktsiaanalüüsi teinud TTÜ finantsökonoomika doktorant ja väikeinvestor Kristjan Liivamägi ütles, et heade finantstulemuste tõttu on fundamentaalanalüüsi kohaselt ka aktsia õiglane väärtus suurenenud.

Tõsi, hinnatõus on olnud siiski küllaltki suur ja näiteks Andrej Rodionov Swedbank Marketsist usub, et praeguse hinna juures pole LHV enam kindlasti odav aktsia. „Kolmanda kvartali tulemused olid hea kvaliteediga, aga tulemuste teatamise ajaks olid need juba aktsiahinda sisse arvestatud. Tõus on seotud millegi muuga,“ ütles ta.

Kas aktsia on tõusnud liiga palju?

Analüütikud arvavad ikka veel, et LHV on küllaltki kallis, aga praeguse kasvu jätkumisel võiks hinnatase olla õigustatud. „Praeguse hinna juures (LHV aktsiahind oli sel ajal 9,05 eurot – toim) on 2016. aasta prognoositav aktsia hinna suhe raamatupidamislikku väärtusesse (P/B suhe) 2,3. See ei ole teiste kõrge kvaliteediga pankadega võrreldes sugugi madal hind,“ ütles Rodionov. Ta märkis, et näiteks Swedbanki 2016. aasta prognoositav P/B suhe on umbes 1,9 ja omakapitali tootlus jääb 13 protsendi juurde. Tõsi, LHV omakapitali tootlus oli kolmandas kvartalis 22,6 protsenti, mis ületas ka Swedi enda prognoose.

Kristjan Liivamägi ütles, et LHV praegune P/B suhe on IPO omast pea 15% kallim. „Kui LHV jätkab aga senises tempos kasumi teenimist ning omakapitali tootlus püsib üle 20 protsendi, võib see kõrgem P/B suhtarv olla õigustatud,“ nentis investor.

Rodionovi sõnul ootavad turud, et pikaajaline kasv tuleb rohkem kui 2 protsenti või ületab omakapitali tootlus pikaajaliselt 15 protsenti. See kajastub praegu ka aktsia hinnas.

Liivamägi ütles, et lühiajaliselt mängib aktsia hinna kõikumise puhul arvestatavat rolli ka investorite psühholoogia. Tema sõnul on uuringutes leitud, et investorid on optimistlikud edukate ja konservatiivsed kehvade investeeringute puhul. LHV aktsiaga paralleeli tuues - optimistlikult oodatakse heade tulemuste jätkumist ka tulevikus ja kardetakse rongist maha jääda, seetõttu on turul ostuhuvilisi rohkem ning suurema nõudluse tulemusena aktsia hind tema hinnangul tõuseb.

Doktorandi sõnul mõjutab Tallinna börsi aktsiate sentimenti arvestataval määral ka globaalsetel turgudel toimuv ja selles mõttes ei ole LHV erand.

Aktsionäride arv on vähenenud

Erki Kilu rääkis möödunud nädalavahetusel toimunud konverentsil Tark Raha, et IPOga taheti saada 10 000 aktsionäri, aga saadi sellest pool. Alates IPOst on aktsionäride arv rohkem kui 400 võrra vähenenud. Aktsionäride seast on lahkunud näiteks TransferWise’i asutaja Taavet Hinrikus ja Roswitha Kinnisvarabüroo omanik Jaan Lindmäe.

Rain Lõhmus ütles, et aktsionäride arvu vähenemine on seotud kauplejate tegevusega. „Enamiku Eesti IPOde juures on olnud sama trend – IPO-le järgneb aktsionäride arvu kahanemine. Arvata võib, et osa märkijatest on lühiajalisema horisondiga kauplejad,“ selgitas ta.

Suurimad müüjad on olnud vennad Mikk ja Tõnn Talpsepp, kes müüsid esimesel kauplemisnädalal 124 674 LHV aktsiat. Toona kauples LHV aktsia 7-7,65 euro vahemikus ning arvutused näitavad, et kui Talsepad oleks aktsiad praegu müünud, saanuks nad üle 177 000 euro rohkem kasumit.

LHV aktsiaraamatut sirvides leidus ka neid, kes on oma positsioone suurendanud. Investor ja kaupleja Lauri Meidla ütles, et on LHV aktsiaid pidevalt juurde ostnud. „Ostsin aktsiaid IPO ajal, pärast seda, suvel ja sügisel ning enne ja pärast kvartaliaruannet,“ nentis ta. „Kolmanda kvartali tulemused rabasid isegi mind, igipõlist LHV pulli. Enne tulemusi mõtlesin, et 4,5 miljoni suurune kasum oleks ju kena küll. Positiivsest üllatusest jäi aga karp lahti,“ kommenteeris investor, kes on pärast IPOt järelturult soetanud lisaks üle 50 000 aktsia.

LHV konsolideeritud kasumiks kujunes kolmandas kvartalis 5,8 miljonit eurot. Puhaskasum ületas Swedbanki prognoose 15 protsendiga.

Meidla nentis, et Erkki Raasukese lahkumine ettevõttest on aktsia jaoks lühiajaliselt negatiivne uudis, aga pikemas perspektiivis võib see LHV-le tuua hoopis uusi ja huvitavaid mõtteid. „Äri läheb neil samamoodi edasi,“ nentis ta. Raasukese käitumisega ta rahul aga ei olnud. „Kuidas saab olla ühel päeval Eesti Vabariigi peaminister ja siis teatada, et kuna ma olen Eestis nõustanud piisavalt, siis asun homsest Poola peaministri kohale, sest palk on suurem?“

Põrsast kotis ei osta

„Kas aktsia on 9 euro juures atraktiivne või mitte, on mitme otsaga küsimus,“ leidis Meidla. „Suurem osa finantsspetsialiste väidab, et LHV on P/B suhet arvestades kallis. Aga kui mõni võõramaine pank kaupleb 0,4 P/B suhte juures ja sa ei tea, mis neil portfellis on, kas see on siis odav või kallis?“ küsis ta.

„Vanasti öeldi, et põrsast kotis ei osteta, isegi siis, kui põrsast pakutakse peaaegu koti hinnaga. Ma ei tea täpselt, mis on LHV raamatupidamislik sisu, aga värske panga puhul on see mõnusalt tunnetatav. Vanade pankadega on selline lugu, et nende laenuportfell ja kliendid oleks vaja ükshaaval ette võtta ja vaadata, mis objektiivne olukord on. Seda ei lase pangad väikeinvestoritel teha.“

LHV aktsiat eluaegseks investeeringuks nimetanud investor Elmo Somelar on pärast IPOt mõni tuhat aktsiat maha müünud. „Tegin sümboolse müügi, sest seatud kasumieesmärk oli aktsia hinna tõusuga täidetud,“ nentis ta. Ta suhtub LHV aktsiasse aga ikka veel positiivselt, sest pangal on oma äri võimalik ise üles ehitada ja teiste vigadest õppida. „Samuti on ettevõte hästi juhitud ja selle tegevuse üle on tugev kontroll,“ ütles ta.

Lõhmus: me ei ole enesetapjad

LHV Groupi nõukogu esimees ja suuromanik Rain Lõhmus ütles, et LHV ei saanuks lubada endale IPOt, kus väikeinvestorid kaotavad raha. „Korraldasime IPO väikeste kuludega, otse ja ise. Me ei ole enesetapjad,“ ütles Lõhmus.

Lõhmuse sõnul on neil hea hoog sees, aga samas on ka kaks lühiajalist vastutuule puhangut – veebruarus alanevad Varahalduse juhitud fondide teenustasumäärad ja teadmata mõjuga on ka uue valitsuse plaanitav pangaaktsiisi-tüüpi maks.

Lõhmus lisas, et LHV on algusest saadik valinud aktsionäre investorite hulgast, kes oskavad näha ka kurvi taha, näha pikemat perspektiivi. „Suur osa tuumikinvestoritest investeeris juba siis, kui olime veel kahjumis või napilt kasumlikud. LHV ei ole kunagi olnud kiirelt rikkaks saamise skeem. Oleme täna alles pika teekonna alguses. Loodan, et sama usuvad ka meie teised suuraktsionärid.“

„Isiklikult olen alati rohkem huvitatud sellest, mida suudame reaalselt ära teha, kui sellest, mida meist aktsiana arvatakse. LHV on äris, mitte poliitikas. Maksab tulemus, mitte retoorika,“ ütles Lõhmus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2016, 06:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing