Nooruk, 10 000 dollarit pangaarvel, läks internetiportaali Reddit ning küsis sealsete kasutajate käest nõu, kuidas kauplemisega aktsiaturgudel alustada.
- Kaupleja New Yorgi börsil Foto: EPA
Ta tegi Redditi investeerimisteemalisse foorumisse, mida jälgib 227 000 huvilist, uue teema. Ta küsis sellise küsimuse:
„Mul seisab praegu kauplemiskontol 10 000 dollarit. See on pandud sinna kauplemiseks, aga ma olen investeerimise koht õppinud vaid viimased 1-2 kuud. Ma ostsin raamatud „The Intelligent Investor“ ja „A Random Walk Down Wall Street“. Ma ei ole neid veel läbi lugenud, aga kuidas ma tean, et ma olen kauplemiseks valmis? Ma tahan väga alustada, aga kas ma olen valmis?“
Varjunime CarpeDiem437 alt kirjutanud nooruk ütles, et tal ei ole konkreetseid lühiajalisi eesmärke. Aega on tal aga palju, seega on ta nõus kõrgema tootluse jaoks võtma ka riske.
Ta sai foorumis palju erinevaid vastuseid. Üks soovitas tal osta neid aktsiaid, mida ta tunneb ja teab. Teine soovitas kogu raha panna indeksfondidesse. Kolmas ütles, et ta on kauplemisega tegelenud juba aastaid ja ei saa siiamaani aru, mida ta teeb.
Foorumis tuli nii häid kui ka halbu soovitusi. MarketWatchi ajakirjanikud arvasid, et teema vajab põhjalikumat käsitlemist ning küsisid oma ala ekspertidelt, mida nemad arvavad. Algaja kaupleja elu võib kujuneda ju vägagi kulukaks.
Allpool on nelja finantseksperdi vastused CarpeDiem437 küsimusele:
Ritholtz Capital Managementi uuringute juht Michael Batnick:
Alusta kohe! Ma ei soovitaks kellelgi oma pensioniraha nõnda investeerida, aga suurte riskide võtmine ei ole noore inimese jaoks sugugi halb idee. Plussiks on ka see, et praegune turukeskkond on selliseks tegevuseks küllaltki soodne. Aga ma annan sulle ka mitmeid hoiatusi. Tõenäosus, et sa oma raha kahe- või kolmekordistad, on küllaltki nigel. Oletame, et alguses sul veab ja sa teenid suurt kasumit. Tõenäosus, et sa selle kasumi välja võtad ning seda ära ei kaota, on sisuliselt nullilähedane. Maailmas on väga palju nutikaid inimesi, kes tahavad sinu raha endale saada. 90 protsenti kauplemisest teevad finantsinstitutsioonid, kes kulutavad uuringutele iga aasta miljoneid dollareid. Neil on rohkem ressursse ja informatsiooni kui sa suudad ette kujutada.
Sa pead sellest aga ise aru saama. Mitte keegi ei toimi nii, et ta avaks kauplemiskonto, ostaks maailma aktsiate indeksfondi ning unustaks selle investeeringu ära. Võta riske, see on ainuke viis, kuidas sa õpid. Kahekordista oma raha ja kaota kõik ära. Ainuke võimalus õppimiseks on tegutsema asuda!
Crossing Wall Street blogi autor Eddy Elfenbein:
Kui inimesed küsivad, kas nad on valmis, soovitan neil alati proovida niinimetatud paberil investeerimist. See kõlab igavalt, aga see töötab. Tee omale virtuaalne kauplemiskonto, pane sinna virtuaalset raha ning alusta tehingutega.
Sa hakkad peagi enda kohta erinevaid asju õppima. Kas sa vaatad oma investeeringuid iga viie minuti tagant ning lähed väikse languse peale endast välja? Sa võid leida, et sa polegi selline investor, kelleks ennast pidasid.
Selleks, et ennast tõsiselt testida, peaksid võtma oma investeeringud ning vaatama, kuidas neil 2007-2008 aastate kriisi ajal läks. Kas sa suudaksid pealt vaadata, kuidas sinu investeeringute väärtus 50protsendi võrra väheneb? Kui suudad säilitada külma närvi, siis oled valmis.
Wolf Streeti blogi autor Wolf Richter:
Kui sa oled noor ja suudad kaotused vastu võtta ning nendest õppida, siis lase käia. Otsi välja erinevad ettevõtted, mis sulle huvi pakuvad, uuri nende finantsilist seisu ja osta aktsiaid, millesse sa usud. Proovi oma investeeringuid hajutada – osta vähemalt 10 erinevat aktsiat. See on väga lõbus ning aitab sinu maailmapilti tublisti laiendada. Sul võib minna väga halvasti, aga see ongi elu. Sa tead seda ning valmistud selleks juba ette. Kui sul veab, võid komistada mõne suure võitja otsa.
Mõlemal juhul sinu teadmised paranevad ning sa saad aru, mida „risk“ tähendab. See on varases eas kõige tähtsam.
The Northman Traderi blogi autor Sven Henrich:
„Ma olen nõus suure kasumi saamiseks võtma suuri riske“ – selline ütlus on retsept 10 000 dollari kaotamiseks. Seda muidugi juhul, kui tal puudub tugev kogemus. Temal ei ole kindlasti head kogemust. „Suur kasum“ on üldiselt ebarealistlik ootus inimese jaoks, kellel on vähe kogemusi ja väike portfell. Sellised ootused viivad eranditult liigsete riskide võtmiseni ja seega ka kaotusteni.
Tõsi, maailmas on palju kauplejaid, kes suudavad teenida suuri kasumeid. Selleks on vaja aga palju aega, distsipliini ja kogemust.
Selleks, et ennast arendada, peaks ta alustama virtuaalkontost, kus ei pea enda rahaga riskiga. Tõsi, enda raha mängu panemine on veidi teistsugune kogemus kui virtuaalportfelli haldamine. Aga vähemalt ei jää rahast kohe ilma.
Seotud lood
Juba 15aastaselt investeerimisega alustanud Villem-Oskar Ossipi aastatootlus on suurem kui keskmisel väärtpaberiturgudel toimetaval investoril - tõsi, seda küll ka tagasihoidlikuma portfelli suuruse juures.
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.