Pille Ivask • 4 veebruar 2017

Saxo Bank valuutaturgudest: riskantne sõit Ameerika mägedes

Saxo Bank  Foto: EPA

Saxo Banki valuutaturgude strateeg John J. Hardy avaldab arvamust, mis võiks valuutaturgudel toimuda nii aasta esimeses kvartalis kui kogu aasta lõikes.

Järgnevalt toome teieni John J. Hardy arvamusartikli valuutaturgude käekäigu kohta.

Valuutaturul kauplejad seisavad 2017. aastal silmitsi pika pakiliste küsimuste nimekirjaga – alates pingelistest spekulatsioonidest teemal, missuguseks kujuneb Ameerika Ühendriikide poliitika president Trumpi käe all ja lõpetades tiheda valimistekalendri valguses Euroopa Liidu püsimajäämise küsimusega.

Kas president Trumpi poliitikat tuleb tõsiselt võtta ja kas sellega kaasneb Ameerika Ühendriikide dollari väärtuse suurenemise jätkumine?

Ameerika Ühendriikide dollari käekäigu prognoosijad on praegu raskustes, kuna dollar on 2017. aasta lävel muutunud üsna kalliks ja dollari indeks on viimase 13 aasta kõrgeimal tasemel.

Turg on asunud seisukohale, et Trump võib Ameerika Ühendriikide majanduses süüdata Reagani ajal nähtud buumi, mis tugineb pakkumise poolel eriti korporatsioonide osas suuremale kulutamisele ja väiksematele maksudele, mis võivad julgustada siseriiklike investeeringute tegemist.

Siiski on 80ndate alguse reaganoomika ja 2017. aasta trumpnoomika vahel palju erinevusi. Siis ei olnud riigi avaliku ega erasektori bilanss pooltki nii võimendatud ja algamas oli pikk intressimäärade langus. Ja nüüd? Intressimäärad on jõudnud rekordiliselt madalale taseme ja majandus on rohkem võimendatud kui iial varem.

Lühidalt toetuvad stiimulite ootuses tõusnud intressimäärad ja Föderaalpanga intressi suurenemine ruttu majanduskasvule, avaldavad viimaks survet krediidisituatsioonile ja pidurdavad majanduses tekkinud hoogu. Keeruline küsimus on selle ajastus – kas vastutuuled tekivad juba esimesel kvartalil? Kauplejad peavad tegutsema kiiresti. Kindel on see, et algav president Trumpi ajastu ja trumpnoomika (või reaganoomika versioon 2.0 – lõppeks on ju Trumpi tähtsaimate nõunike seas mõned endised Reagani nõunikud) võib esialgu maksupoliitika ja fiskaalsete stiimulite ilutulestiku mõjul – mis on turuhindade kujunemist juba mõjutanud – majandusele veidi hoogu anda.

Aasta kulgedes näib aga suvaline inflatsioon või majanduskasv lõpuks „valena“, kuna hinnad tõusevad vaid fiskaalse pillamise tõttu ja inflatsiooninäidikud tõusevad tegeliku majanduskasvu tasemest palju kõrgemale.

Teisisõnu on Ameerika Ühendriikide tegelikud intressimäärad negatiivseks muutumise ohus, kuna nominaalkasv on tegelikust kasvust suurem. Negatiivsed tegelikud intressimäärad haaravad varsti sabast kinni ka Ameerika Ühendriikide dollaril, mis on kõrgeimal tasemel esimesel või ehk teisel kvartalil, võimalik, et 2011. aasta pikale madalseisule järgnenud tõusu järel terveks tsükliks.

Kas EL-i poliitikas valitsev keeristorm tähendab, et EL-i on ohustamas uus poliitiline ja finantskriis?

Euroopa Keskpank on EL-il 2012. aasta järgsel perioodil rahamorfiini toel hinge sees hoidnud, ent 2017. aastal kerkib EL-i poliitilist tulevikku ja isegi püsima jäämist puudutav ebakindlus taas täiskäigul esiplaanile.

Prognoosime, et euro saavutab madalaima taseme aasta alguses või ehk veidi enne Prantsusmaa valimisi, ehkki need võivad põhjustada oodatust vähem volatiilsust. Eurot ründavad siiski igast küljest ebakindlad poliitilised jõud ka juhul, kui Euroopa Keskpank hoiab rahapedaali põhjas. EL-i praeguses vormis püsima jäämiseks on pikemas perspektiivis tarvis EL-i raamistik ümber kujundada, ent seesuguse protsessi läbiviimine võtaks aastaid ka juhul, kui ükski riik järgmise 12 kuu jooksul rahaliidust ei lahku.

Kas nael on jõudnud kõige madalamale tasemele ja kas täieliku Brexiti riske on täies ulatuses hinnatud?

Kui nael ei jõudnud 2016. aasta lõpus veel kõige madalamale tasemele, võib see juhtuda kohe 2017. aasta alguses. Brexitiga kaasneb tõepoolest palju ohte, ent peame pidama meeles, et kõigel on hind ja naela väärtus vähenes 2016. aasta dramaatiliste sündmuste tõttu märkimisväärselt.

Kui heidame pilgu EL-i käesoleva aasta poliitilisele kalendrile ja sellest tingitud euro potentsiaalsele nõrgenemisele, arvame, et nael võib olla jõudnud ühisturu valuutaga võrreldes kõige madalamale tasemele. Isegi juhul, kui loodame, et „populistliku ülestõusu“ teema Euroopas algaval aastal erilisi kahjusid kaasa ei too, nähakse Prantsusmaa tõenäolist uut presidenti Filloni laialdaselt anglofiilina, EL-i Komisjoni terava kriitikuna ja selle ümberkujundamise toetajana. Väina tagant saabuv leebem tuul võib naelale mõistliku Brexiti tehingu (mille väljatöötamisele ja elluviimisele kulub nagunii terve igavik) ootuses suureks abiks olla ka juhul, kui Ühendkuningriigi pikema perspektiivi struktuuriliste vajakajäämistega ei tegeleta piisavalt. Me ei oska prognoosida, kas aasta alguses võib võrreldes Ameerika Ühendriikide dollariga oodata naela väärtuse väikest vähenemist.

Hetkel kuum