Kristjan Pruul • 18. detsember 2017 kell 11:30

Ikea Hollandi maksulepped uurimise all

Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager  Foto: Scanpix/Reuters

Rootsi mööblitootja Ikea maksuskeem, mis suunas tasud frantsiisi ja intellektuaalse omandi õiguste eest läbi soodusrežiimi pakkunud Hollandi, võib osutuda keelatud riigiabiks ja ebaõiglaseks konkurentsieeliseks, teatas Euroopa Komisjon.

"Kõik ettevõtted, hoolimata suurusest ja päritolust, on kohustatud maksma oma makse. Liikmesriigid ei saa lasta üksikutel valitutel maksta vähem makse ja lasta kasumit kunstlikult ümber suunata," ütles komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager pressiteate vahendusel.

Ikea muutis kontserni struktuuri frantsiisipõhiseks juba 80ndatel, sellest ajast juhib seda haru Inter Ikea, mille Hollandi tütarfirma kogus 3protsendilist frantsiisitasu kõigi poodide käibelt. Hollandist saadeti omakorda raha edasi Luksemburgi tütarfirmale, mis oli Luksemburgis ettevõtte tulumaksust vabastatud.

2006. aastal otsustas komisjon, et Luksemburgi maksuskeem oli keelatud riigiabi, ning nõudis selle kaotamist 2010. aastaks. Riigiabi tagasinõudmist toona ei toimunud, sest kokkulepe tugines ühel Luksemburgi seadusel aastast 1929, mis ulatub kaugemale kui ükski Euroopa lepe.

Seejärel lubas Hollandi valitsus 2011. aastal Ikea Hollandi firmal intellektuaalse omandi Luksemburgi tütarfirmalt välja osta, ostu rahastati Liechtensteini registreeritud sõsarettevõttelt saadud laenuga, millele siis maksti laenuintresse. Nende aastaintresside tasumiseks kulunud summalt Hollandi ettevõte makse maksma ei pidanud.

Komisjon hakkabki uurima Hollandi maksuotsuseid, millega kõigepealt lubati raha Luksemburgi saata, ning hiljem kooskõlastati intressid, mis liikusid Liechtensteini. Komisjon märgib, et nende otsustega sai Ikea maksusoodustusi, millele teistel ettevõtetel ligipääs puudus, mistõttu võib olla tegemist keelatud riigiabiga.

Financial Times kirjutab, et läbi Hollandi, Luksemburgi ja Liechtensteini tütarfirmade õnnestus mööblitootjal ajavahemikus 2009 kuni 2014 vältida maksude maksmist ühtekokku miljardi euro ulatuses.

Tegemist on järjekordse Euroopa Komisjoni uurimisega, millega Euroopa Liit üritab ülisoodsatele maksuskeemidele piiri ette tõmmata. 2015. aastal nõudis Vestager Iirimaalt, et see küsiks Apple’ilt tagasi 13 miljardit eurot keelatud riigiabi. Samuti on langetatud keeluotsuseid Starbucksi kokkuleppe kohta Hollandiga ning Luksemburgi ja Fiati ning Amazoni-vaheliste diilide kohta. Kõik liikmesriigid ja enamus asjassepuutuvaid ettevõtteid on komisjoni otsused edasi kaevanud.

Hetkel kuum