Äripäev • 6. aprill 2018 kell 9:00

Kaubanduspinged lükkasid Euroopa turu taas langusesse

Hiinlaste Geely Auto Coopertiresi meeskonna auto Siiditee rallil. Hiina miljardärile kuuluvast Geelyst loodab Daimler saada abi Hiina turu vallutamisel, kuid karistustollid ja USA-Hiina suhete pingestumise najal ähvardavad lootused liiva joosta.  Foto: EPA

Täna ennelõunal libisesid langusesse kõik Euroopa turud: investorite seas külvasid ebakindlust kaubanduspinged USA ja Hiina vahel ning eilse tõusu võidud tehti rahaks.

Pärast tugevat tõusupäeva olid Euroopa suuremad börsid ligikaudu poole protsendiga miinuses. Enim kukkus Saksamaa DAX, 0,7 protsenti. Siin vedas langust Daimler, mille aktsia kaotas enam kui 6 protsenti. Põhjuseks on kaubanduspinged, mis langevad Daimleri jaoks kriitilisele ajale: sakslastel käivad parasjagu läbirääkimised Hiina miljardäri ja Geely omaniku Li Shufuga, kellel on juba ettevõttes ligi 10protsendine osalus, kirjutas Bloomberg.

Daimleri juht Dieter Zetsche on rõhutanud, et otsib hiinlastega lähedasemaid suhteid. Kuid Hiina karistustollidest USA autodele kaotaksid tublisti just Euroopa autotootjad Daimler ja BMW, kel on USAs suured tootmisüksused.

Eile toimus ka Daimleri aktsionäride üldkoosolek, kus otsustati maksta dividendi 3,65 eurot aktsia kohta. Daimleri aktsia on tänavu odavnenud 7 protsenti ja kaupleb 65 euro taseme juures.

Londoni börs oli 0,2 protsendipunktiga kerges languses. Suurimad kukkujad olid Marks & Spenceri, Nexti ja Glencore'i aktsia. Seevastu paranesid veidi finantssektori aktsiad.

Prantsuse CAC 40 oli kukkunud 0,6 protsenti. Enim olid kukkunud toiduainetootja Danone, Accor ja STMicroelectronics paari protsendi jagu. Seevastu energiakontsern, mis äsja USAs ühe LNG-terminali maha müüs, oli kergelt plussis ning oli börsi kaubelduim aktsia.

Hispaanias ja Itaalias süvendas langust finantssektor, seevastu läks Milano börsil lendu Telecom Italia aktsia 2,5 protsendiga, sest Itaalia teatas, et hakkab oma osalust strateegiliste huvide kaitseks suurendama. Millised huvid Telecom Italias mängus on, saab lugeda lähemalt siit.

Hetkel kuum