Liina Laks • 10. aprill 2018 kell 7:00

Uus tegija Mikk Talpsepa kannul

Birgit Kadak, ettevõtja ja investor  Foto: Birgit Kadak, erakogu

Börsihai aktsiamängu ülekaalukalt võitnud Mikk Talpsepale suutsid vähesed konkurentsi pakkuda. Üks neist oli ettevõtja Birgit Kadak, kes avastas börsi alles mõne aasta eest.

Hea tulemus on seda märkimisväärsem, et Bebe Organicu rajaja ning juht tegeleb igapäevaselt hoopis teist laadi investeeringutega. “Ma investeerin enda ettevõtetesse. Seni, kuni ettevõte võib kasvada ilma kohustusteta ning toota omanikutulu, ei näe ma põhjust osta teisi ettevõtteid. Küll meeldib mulle end sellel teemal harida ning olla seeläbi parem ettevõtja,” rääkis Kadak.

Kui sageli kurdavad ettevõtjad, et Eestis on raske äri teha - segavad nii väiksus, seadused kui ka raskused välisturule pressimisel -, siis Kadak leiab, et Eesti on ettevõtja jaoks hea paik. “Eesti ettevõtluskeskkond on väga hea ja mulle meeldib siin töötada. Meil on tegelikult suur konkurentsieelis paljude teiste riikide ees: kulud on väiksemad, asjaajamine kiire ja ettevõtetel puudub tulumaks. Enamikes riikides on firmadel tulumaks ning aktsiate kallinemise pealt makstakse omakorda veel makse 15-25 protsenti,” loetles Kadak.

Välisturud pole võimatud

Võrdlusmaterjali on Kadakul küllaga, sest lasteriideid toodab ta nii Eestis kui ka Portugalis ja eksprordib kogutoodangu pea eranditult veerandsajasse välirsriiki. “Eestis müüme umbes 3% kogutoodangust, peamiselt müüme Lõuna-Koreasse ja USAsse,” ütles Kadak.

Et välisturule on võimatu pääseda, Kadak ei usu: näiteks Lõuna-Korea edasimüüja, kellega eelmisel aastal koostööd alustati, leidis Eesti ettevõtte ise üles. “Nad võtsid meiega ühendust ja soovisid koostööd teha. Me pole otseselt kunagi reklaami teinud,” ütles Kadak. Bebe Childrensweari müügitulu ulatus möödunud aastal üle veerandi miljoni euro.

Ettevõtluse kaudu Kadak investeerimisteemani jõudiski ning viimase kolme aasta jooksul on ta raha paigutanud nii aktsiatesse, riiklikesse võlakirjadesse kui ka indeksitesse.

“Hakkasin uurima, kuidas ostetakse teisi, töötavaid ettevõtteid. Selgus, et see on keeruline protsess, mis võib võtta aastaid. Nende müümine niisamuti,” ütles Kadak. Tema jaoks on börsilt aktsia ostmisel kolm suurt plussi tavaliste ettevõtetega võrreldes: neist saab igal ajal “välja hüpata”, infot on kordades rohkem kui tavaettevõtete puhul ning ka valik on oluliselt laiem.

Birgit Kadak,, ettevõtja ja investor

Investeerimist peaks koolis esimese asjana õpetama.

Teadmised koolidesse

Kadaku hinnangul saab investeerimisteadmisi suurepäraselt rakendada nii ettevõtluses kui ka elus. “Investeerimist peaks koolis esimese asjana õpetama. Toon näite: paljud firmajuhid, keda tean, on suurepärased ja edukad juhid, kuid mitte väga head investorid. Tehakse head äri, kuid ostetakse juurde kehvemaid ärisid,” ütles Kadak.

Tegu pole hämara valdkonnaga, mis on avatud vaid vähestele asjassepühendatutele. Lihtsustatult öeldes: investeerimine on oskus, heal ja halval otsusel, heal ja halval ettevõttel vahet teha ning seda mõttega, kas asi võiks hea olla ka viie või kümne aasta pärast. Kui muud investeerimine ei treeni, siis analüüsivõimet kindlasti.

“Tavaelus nähakse börsi ja investeerimist kasiinona. See ei vasta tõele,” ütles Kadak. “Võib-olla vanasti räägiti inimeste seas sellest rohkem, kuna institutsionaalseid investoreid oli vähem ja jaeinvestoreid rohkem. Nüüd on vastupidi,” mõtiskles Kadak.

Nelja tehinguga aktsiamängu liidrite sekka

Esimest korda Börsihai mängul osalenud Birgit Kadak võitis pool aastat kestnud mängus üldarvestuses 8. koha. Sealjuures sattus ta mängu pooljuhuslikult ning registreeris end napilt mõni päev enne mängu algust. “Sisenesin alguses mängu ilma strateegiata, aga jooksvalt otsustasin mängida tingimusega, nagu oleks tegu oma rahaga ning vaadata, kuidas siis läheb,” ütles Birgit Kadak.

Brigit Kadaku investeerimispõhimõtted

Valisin mängu aktsiad, mida ka päriselt ostaksin. Mulle ei meeldi ettevõtted, kellel on palju kohustusi ning omanikel pole ettevõtetes suuri huve. Samuti ei meeldi mulle spekuleerida ega majandust ennustada. See ei vii tavaliselt kuhugi ega ole ka kunagi paika pidanud. Samuti ei tegele ma üliaktiivse kauplemisega. Mängus jälgisin samu põhimõtteid ja tegin tehinguid üsna vähe.

54protsenti kasvatas Birgit Kadak oma börsihai-portfelli.

Mulle meeldis mängus osta Foot Lockeri (FL) aktsiaid. Jaemüük on huvitav teema ning ma ei usu, et kõik lõpuks internetti kolib, sest inimestele meeldib ostelda ja asju selga proovida. See aktsia oli paljudel märkamatuks jäänud.

Tegemist oli heal järjel ja ilma võlgadeta ettevõttega ning tundus, et sealt võib midagi head tulla. Tore oli hommiku uudistest näha, et nende väärtus tõusis enam kui 30%.

Kehv, aga mitte majanduslikult halb otsus, oli eBay Inc. (EBAY) ost. See on mängimiseks liiga stabiilne aktsia ja müüsin selle maha. Kaotasin tehingutasudes. Aktsial on õiglane hind ja arvan, et inimesed müüvad järjest rohkem kasutatud asju internetis.

Firmad, mille aasta tootlikkus on stabiilne, ei ole mängus osalemiseks eriti head. Samuti sobib riski hajutamine ehk rohkem mängu lõpus, mitte alguses. Nagu öeldakse, suurt varandust hajutades ei teeni ja ilma hajutamiseta suurt varandust ei hoia.

Hetkel kuum