Investori kogemus: kiirrong finantsvabaduse poole

12. september 2018, 06:00
Finantsvabaduse Facebooki grupi looja ning Taavi Investeerib blogi autor Taavi Ilves.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180912/BORS/180919884/AR/0/AR-180919884.jpg
Ainult tellijale

Passiivse sissetulekuna mitmekordset Eesti keskmist palka teeniv Taavi Ilves räägib, et edu nurgakiviks on olnud endasse investeerimine ning kindla sihi silme ees hoidmine.

Investeerimisblogi pidav ning Facebooki grupi „Finantsvabaduse“ looja on enda investeerimiskarjääri jooksul teinud läbi kiire arengu.

Kui neli aastat tagasi investeerimisega alustades tiksus Ilvese kontole igal kuul ümmarguselt 50 euro ringis, siis juulikuus teenis investor üle 5000 euro passiivset tulu. Investori silme ees on aga veel suurem siht. „Esimene nii-öelda suurem eesmärk ongi saavutada finantsvabaduse kolmas tase, kus passiivne sissetulek kataks kaks korda minu püsikulud ja elustiilile minevad kulud," rääkis Ilves juulis. „Minu jaoks on finantsvabaduses kolm taset: esimene tase on see, et passiivne sissetulek katab ära põhikulud. Teine tase on see, kui ta katab ära põhikulud ja elustiilile minevad kulud. Kolmas tase on siis, kui passiivne sissetulek on kaks korda nii suur kui on minu kulud."

Esimesele finantsvabaduse tasemele jõudmiseks, kus passiivne sissetulek katab ära põhikulud, läks aega umbes kolm aastat, ütles Ilves. „Mulle tundub, et mida rohkem sa oled investeerinud, seda kiiremini need tasemed tulema hakkavad.“

Püksirihma eriti pingutama ei pea

Arvestatava portfelli loomiseks pole Ilves pidanud kartulikoori sööma. „Kokkuvõttes ei ole mõtet säästmisega minna liiga kaugele. Sa elad ühe korra ja miks sa elamist edasi lükkad. Tuleb leida tasakaal säästmise ja elamise vahel,“ leidis Ilves. „Pigem kannan enda eest hoolt ja üritan suurendada oma sissetulekuid, mitte vähendada väljaminekuid. See on siiamaani hästi töötanud.“

Abiks on olnud endasse investeerimine. „Kuna ma töötan IT erialal, siis mida suuremad on su oskused ja kogemused, seda suuremat palka sa küsida saad,“ ütles Ilves. „Olen teinud ära nii bakalaureuse kui ka magistri, olen iseseisvalt õppinud päris palju ja tänu sellele on palk piisavalt hea. Lisaks olen teinud pea terve aja vabakutselise tööd, mis on aidanud portfelli kasvatada, kuna ma saan kogu vabakutselise töö raha investeerida.“

Investeerimisgrupi abi

„Muidugi pean ütlema, et üksi ma seda ei ole teinud,“ nentis Ilves. „Mul on ka palju sõpru, kellega tihedalt läbi räägime, kes igaüks jälgib ühisrahastusportaale, uudiseid ja siis me vahetame seda infot.“ Grupis vahetatakse strateegiaid, kuidas keskmisest suuremat tootlust teenida. „Ma usun, et ilma nendeta oleks minu ühisrahastuse tootlus kas turu keskmine või isegi alla selle.“

Mingi hetk hoidis Ilves väga palju oma portfellist rahas, aga sõbrad seletasid talle, miks see hea mõte ei ole. "Tänu sellele julgesin suuremat riski võtta ja suurema osa portfellist ära investeerida,“ meenutas investor õppetundi. Lisaks on antud nõu strateegiatega, mille peale Ilves ise mõelnud ei olnud.

Idee investeerimisgrupp luua tuli paari teise blogijaga arutades. „Mingil hetkel levisid sellised mastermind grupid. Meil otseselt sellist vormi ei ole seal, on selline vabavorm ja oleme üksteisega väga hästi sõpradeks saanud,“ selgitas Ilves grupi loomist. „Kui keegi kuskil märkab midagi, kui kellelgi tekib mingi idee või hüpotees, siis aitame neid mõtteid lahti mõtestada ja negatiivsed ning positiivsed pooled välja tuua," kommenteeris Ilves. Lisaks jagatakse tulemusi ning eesmärke, mis omakorda motiveerib teistega sammu pidama ning kõrgemaid eesmärke seadma.

Ajas muutunud portfell

Hetkel on Ilvese portfellis umbes 7 protsenti aktsiates, 6 protsenti võlakirjades, 68 protsenti ühisrahastuses ning pea 19 protsenti rahas.

Sealjuures on ühisrahastuse portaalide osakaalud ajas üksjagu muutunud. „Alguses oli võib-olla kõige suurem osakaal Bondoras, kuna see oli ka esimene Eestis. Ajapikku on Bondora tegevused paljudes investorites tekitanud pahameelt ja mina olen seal osakaalu väga kõvasti vähendanud,“ selgitas Ilves. Bondoras tegutseb ta aga sellegipoolest edasi ning portaal pakub isegi parimat tootlust. „Kuigi kasutan selliseid strateegiaid, mis ei ole otseselt passiivsed, vaid on pigem aktiivsed," märkis ta.

Mintoses on Ilvese portfell kasvanud peamiselt tänu Mogo cashback’i kampaaniatele. „Oleme kaasinvestoritega arutanud ja pannudki hüpoteesi, et Mogo ostab mingi hetk need laenud tagasi,“ ütles Ilves juulis.

Ligi 25% Ilvese ühisrahastuse portfellist on Omarahas, kus ta aga aktiivselt portfelli vähendab, kuna raske on keskmisest suuremat tootlust teenida. „Varasematel aastatel oli seal võimalik teenida isegi 30%–40% tootlust aastas, kui sa suutsid oma pakkumisi hoida piisavalt kõrgel ja aktiivselt neid jälgida. Mina ise sain seda nautida võib-olla pool aastat,“ ütles Ilves ja nentis, et liitus Omarahaga natuke hilja.

Erinevad portaalid, erinevad strateegiad

Bondoras hakkas Ilves korralikumat tootlust võtma siis, kui Bondora tekitas järelturu, millel oli võimalik masinliidese abil kaubelda. Ligi pool aastat pärast funktsiooni tulekut hakkas Ilves uurima, kas järelturul on laene, mida on müüdud liiga odavalt või kogemata vale hinnaga. „Ehitasingi siis automaatse roboti, kes järelturuturgu jälgib ja siis sealt sobivaid laene ostab.“

Lisaks on vaja analüüsida, kas laenajad jätkavad üldse tagasimakseid või lähevad pigem pankrotti. Veel on vaja arvutada juurde- või allahindlus, mis hinnaga laene osta, et mitte kahjumisse jääda. Ilves kasutab põhiliselt kahte strateegiat. „Olen ostnud häid laene, mis maksavad väga hästi tagasi. Neid siis nulli- kuni paariprotsendise juurdehindlusega ostnud. Keskmine laenu intressimäär on rohelistel laenudel hetkel 40%. Olen ostnud ka punaseid laene, mida mõned investorid millegipärast väga odavalt maha müüvad,“ ütles Ilves. Punaste laenude puhul on hüpotees, et Bondora suudab laenude taastumismäära parandada.

Mintose eelis on tema sõnul kaasinvestorite siseinfo, kes laenude väljastajate kohta teavad. „Siis on natuke julgem tunne neid investeerimisotsuseid teha.“

Suurem risk, suurem tootlus

Ilves võtab teadlikult suuremat riski, et seeläbi suuremat tootlust teenida. „Isegi kui mul mingid investeerimised lähevad negatiivseks, siis ma suudan selle raha tagasi teenida. Ma leian, et antud juhul see risk on põhjendatud.“

Lisaks maandab ta enda riske portaalide osakaalude vähendamisega. Bondoras on ta osalust vähendanud portaali muutuste tõttu, Twinos on ta arvestatavat portfelli vähendanud kehvade majandustulemuste tõttu. „Lisaks vähendan ka Mintoses riske sellega, et konverteerin pikemaajalisi laene lühemaajalisteks. Riskimaandamise meetodid on ikka kasutusel, uisapäisa ma ei investeeri,“ kommenteeris Ilves.

Alustajale: ABC selgeks ja ole valvas

Kes investeerimisega üldse krusis ei ole, peaks Ilvese sõnul alustama ABCst. "Tegema selgeks, mis investeerimine on, mis numbreid seal jälgitakse, kuidas tootlust arvutada. Kõige parem selleks on minu hinnangul minna mõnele koolitusele," soovitas Ilves.

Teise variandina pakub Ilves välja investeerimisteemalise raamatu ostu. "Seal on väga hästi lahti seletatud, mis see on, mida sa pead jälgima, mis on plussid, mis miinused võrreldes teiste varaklassidega. Lisaks ka maksunduse pool."

Kolmandaks tuleks jälgida blogisid. "Paljud investorid kirjutavad avameelselt ühisrahastuse teemadest. Lisaks on Facebooki grupid, nendest üldised, näiteks finantsvabaduse grupp ja siis igal portaalil ka enda grupp, kus kaasinvestorid, sealhulgas välismaised, sõna võtavad ja pigem negatiivseid asju esile toovad. Ja kindlasti tuleks enne investeerimisotsuse tegemist konkreetse portfelli taustaga tutvuda avalikest allikatest."

Lisaks tasub tema sõnul valvas olla portaalide vaikimisi toodetega, kus pakutakse lihtsa nupuvajutusega fikseeritud tootlust. "Või selliseid laene, mille parameetreid sina muuta ei saa. Sellised nüansid peaksid tegema valvsaks," selgitas investor. "Enne, kui sa paned suure osa oma varast sinna sisse, tasub teha väga suur taustatöö."

Esmane huvi isalt

Taavi Ilvese investeerimishuvi tärkas jälgides isa tegevust, kes kunagi ostis Tallinna Vee aktsiaid. „Siis ma kõrvalt vaatasin ja tekkis ka endal huvi. Huvitav oli vaadata, kuidas tal numbrid muutusid ja dividendid tulid,“ rääkis Ilves. Kuid alguses oli vaja investeerimiseks raha, mida Ilves hakkas teenima ülikooli kõrvalt vabakutselise arendajana töötades. „Sealt teenisin mingi summa, mis jäi igapäevastest kulutustest üle, lisaks õnnestus mul saada ka stipendiumid koolist, mis aitasid sissetulekut kasvatada.“

Esimese investeeringu tegi ta vahetult enne sõjaväkke minekut – ostis Tallinna Vee aktsiat. „Poole peal ajateenistuses, täpselt ei mäleta, mis uudised tulid, aga olid negatiivsed. Ja tol ajal internetti hästi ei saanud, aga kuidagi oma vana mobiiliga sain ikkagi sisse, sisestasin müügiorderi ja õnnestus väikese kasumiga ikkagi väljuda,“ kirjeldas Ilves esimest investeerimiskogemust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. September 2018, 22:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing