Äripäev • 25 jaanuar 2019

Ford võib Brexitiga kaotada miljardi

Kui Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust ilma leppeta, võib see tähendada Fordile kuni miljardi dollari suurust kaotust, teatas ettevõte.

Fordi tehas.   Foto: EPA

Fordi juhtkond on kokku arvutanud, et sellised mõjurid nagu tollid või nõrgem nael võivad neile tähendada kaotust vahemikus 500 miljonit dollarit kuni miljard dollarit, vahendas Reuters. Juba eelmise aasta märtsis hindas Ford, et kui tuleb karm Brexit – see tähendab, mitte päris ilma leppeta –, siis läheks see neile aastas maksma miljon eurot.

Fordi finantsjuht Bob Shanks ütles eelmisel nädalal, et ilma leppeta Brexit on katastroofiliste tagajärgedega. Eile rääkis ta ajakirjanikele, et Ford paneb end juba valmis. „Loodame, et leppeta Brexitit ei tule, kuid sellele ei saa lootma jääda.“

Fordi aktsia kaupleb New Yorgi börsil 8,6 dollaril, aastaga on ettevõtte aktsia kukkunud üle 20 protsendi.

Ford on Suurbritannia kõige menukam automüüja. Neil on Suurbritannias kaks tehast ja tegemist on ettevõtte jaoks suuruselt kolmanda turuga. Jaanuari alguses teatas Euroopas 53 000 inimesele tööd andev Ford, et kasumlikkuse parandamiseks piirkonnas on neil kavas kaotada tuhandeid töökohti ja sulgeda mõned tehased. Suurbritannias on autotootja palgal 13 000 inimest.

Autofirmad ja teisedki tootjad, näiteks Airbus, on võtnud viimastel päevadel tuliselt sõna, öeldes, et ilma leppeta Brexit on väga kahjulik, sest tekitab suuri tõrkeid tarneahelas, ähvardab kaotada töökohti ja tekitada kõrged tollimaksud.

Suurbritannia peaks Euroopa Liidust lahkuma 63 päeva pärast ja peaminister Theresa May ei ole veel saanud parlamendis lahkumisleppele toetust.

Hetkel kuum