Mait Kraun • 17. veebruar 2019 kell 7:00

Kaubandussõda võib USA majanduse langema panna

USA ja Hiina kaubandussõda võib USA majandusele väga kehvasti mõjuda.  Foto: Shutterstock

Kui USA ja Hiina kaubanduse osas kokkuleppele ei jõua, siis võib Ühendriikde tänavu tabada majanduslangus, ütlevad analüütikud.

Põhjuseks on see, et kaubandus on “lühiajaliselt kõige rohkem nõela suunda mõjutav faktor,” ütles investeerimisfirma Charles Schwabi peastrateeg ja asepresident Liz Ann Sonders.

Sellel nädalal külastab Ühendriikide valitsuse kokku pandud meeskond Pekingit. Eesmärk on üks – kaubandusleppe sõlmimine ning kaubandussõja lõpetamine. USA president Donald Trump on ähvardanud, et praegu 10 protsendi tasemel olevad tariifid tõstetakse kõneluste läbikukkumisel 25 protsendini. Kokku mõjutab see 200 miljardi dollari ulatuses Hiina kaupasid, vahendab CNN Money.

Kui kõnelused aga hästi lähevad, siis võib USA tariifidest täielikult loobuda. Praegu on kõneluste tähtajaks seatud 1. märts. Samas on Trump märku andnud, et kui kõnelused hästi lähevad, aga ajast puudu jääb, siis võib tähtaega 60 päeva võrra edasi lükata.

Majanduskasvust 1 protsendipunkt

Kui olukord siiski eskaleerub, siis Sondersi sõnul võivad tariifid USA majanduskasvu aeglustada vähemalt ühe protsendipunkti võrra. Ei tundu, et see suur number oleks, aga globaalne majanduskasv on samuti aeglustumas ning on ka teisi indikaatoreid, mis viitavad sellele, et majandussurutis (vähemalt kaks kvartalit kestev majanduslangus) on lähenemas. Olgu selleks kas või asjaolu, et praegune majandustsükkel on venimas USA ajaloo pikimaks.

Sonders tõi välja ka selle, et aktsiaturud on teatud määral saabuvaid riske ignoreerimas. Ühe riskina toob ta välja ettevõtete kasumite languse – nimelt prognoositakse, et börsifirmade kasumid langevad esimeses kvartalis esmakordselt kolme aasta jooksul.

Eelmise aasta alguses aitas tugev kasumikasv aktsiaturgudel kallineda. Aktsiad hakkasid veebruaris aga järsult odavnema, sest kardeti, et Föderaalreserv jätkab intresside tõstmisega. Tänavu on USA keskpank aga teatanud, et paneb intresside tõstmisele pidurit. Nüüd on mureks börsifirmade kasumilangus.

Investorid ei muretse piisavalt

Sonders lisas, et investorid ei muretse selle pärast piisavalt. “2019. aasta prognoosid on viimasel ajal tunduvalt langenud, sisuliselt igapäevaselt,” nentis ta. “Ma arvan, et ootused vähenevad veelgi.”

Sonders ütles, et Wall Street pole ootuste vähenemist veel arvesse võtnud ning turg reageerib aeglaselt. “Ma loodan, et latt seatakse võimalikult madalale. Siis on ettevõtetel hea sellest üle hüpata,” lisas strateeg.

Prognoositakse, et esimeses kvartalis langevad Standard & Poor’s 500 indeksi ettevõtete kasumid eelmise aasta sama ajaga võrreldes 1 protsendi võrra, selgub FactSet Researchi andmetest. Tegemist oleks esimese kasumilangusega alates 2016. aasta teisest kvartalist.

Kasumid suurenesid 2018. aasta esimeses pooles rohkem kui 20 protsenti (aastases võrdluses), sest madalamad maksumäärad võimaldasid kasvul kiireneda. See omakorda tõstis aktsiahindu. Lisaks sellele on neljanda kvartali kasumid olnud oodatust paremad, mis on turgudele tänavu hoogu andnud. Muidugi on kaasa aidanud ka Föderaalreserv, kes on oma toonilt tunduvalt leebemaks muutunud.

Hetkel kuum