Mait Kraun • 19. aprill 2019 kell 7:21

Qualcommi võit tõstis aktsiat 40 protsenti

Qualcommi panused vaidluses Apple’iga olid väga suured ning ettevõte võitis. Aktsia on vaid mõne päeva jooksul kallinenud 40 protsenti, kirjutab CNN Money.

Qualcomm jõudis Apple'iga kokkuleppele, mis pani ettevõtte aktsia kiiresti tõusma.  Foto: Shutterstock

Nüüd ei ole enam ohtu, et ettevõte kaotaks ühe oma peamistest käibeallikatest. Teisipäeval teatas Qualcomm, et kohtuvaidlus Apple’iga on läbi saanud – kaks ettevõtet leppisid kokku, et lõpetavad kõik kohtuasjad üle maailma. See tähendab, et Qualcomm saab ka edaspidi oma patentide pealt Apple’i käest lisatasu küsida. Samuti lepiti kokku, et Apple maksab Qualcommile kompensatsiooni, mille täpne summa ei ole veel teada.

“See oli Qualcommi jaoks väga suur võit,” ütles investeerimisfirma Wedbushi analüütik Dan Ives. “Seebiooper on lõpus läbi saanud.”

Mõlemad ettevõtted leppisid kokku, et jätkavad koostööd ning sõlmisid kuue aasta pikkuse litsentsileppe.

Kokkulepe oli suur üllatus

Tõsi, võit ei olnud Qualcommi jaoks sugugi kindlustatud. Wall Streeti jaoks tuli kokkulepe suure üllatusena. Qualcomm pani leppe saavutamiseks kõik mängu.

Mitu kümnendit tagasi patenteeris Qualcomm konkreetse tehnoloogia, mis võimaldas telefonidel mastidega ühenduses olla. Qualcomm tootis varasemalt telefone, aga nüüd tegeleb firma peamiselt litsentside müügiga patentidele. Litsentside müük moodustab suure osa Qualcommi käibest.

Qualcomm on traadita ühenduste turul jätkuvalt võtmetähtsusega ettevõte. Nad toodavad raadioid, mis võimaldavad telefonidel helistada ja internetti pääseda. Samuti toodetakse mobiiliprotsessoreid, mida kasutatakse Androidi telefonides (Apple toodab enda omad ise).

Qualcommi positsioon turul sattus küsimärgi alla, sest Apple pani ettevõtte patendid proovile. Õunafirma on Qualcommi jaoks olnud pikka aega üks suurim ja tähtsaim klient. Samuti sõltus Apple’ist nende tulevik, sest ettevõte tahtis 5G süsteemide arendamise siduda suuresti iPhone’dega.

Pikaajaline kohtuvaidlus

Apple’i ja Qualcommi kohtuvaidlus algas 2017. aastal, mil Apple kaebas Qualcommi kohtusse. Õunafirma süüdistas Qualcommi “üleliigsete litsentsitasude” küsimises. Apple peatas litsentimaksed ning alustas koostööd Lõuna-Korea uurijatega.

Qualcomm andis vastulöögi ning kaebas Apple’i kohtusse, sest viimane ei maksnud litsentsitasusid. Kui Qualcomm oleks kohtuvaidluse kaotanud, oleks ettevõte kaotanud suure osa oma käibest. Kaotus oleks tähendanud ka seda, et Qualcommi vastu oleks olnud võimalik esitada varasemalt makstud litsentsitasude eest 27 miljardi dollari ulatuses nõudeid.

Samuti oleks see Qualcommi turul domineerimise lõpetanud ja konkurentide jaoks ukse avanud. See võis olla kokkusattumus, aga mõned tunnid pärast uudist teatas Intel, et lõpetab 5G nutitelefonide raadiote tootmise. Arvati, et kui Qualcomm kohtus kaotab ning Apple nende toodete ostmise lõpetab, siis alustab õunafirma koostööd hoopis Inteliga.

Kui kohtuvaidlus algas, siis langes Qualcommi aktsia 25 protsenti. Nüüd on aktsia New Yorgi börsil kolme päevaga tõusnud 40 protsenti, 79,9 dollarini.

Hetkel kuum