Rainer Saad • 30. aprill 2015 kell 10:50

Investor Toomase portfell teeb rekordeid

Investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Aprill oli investor Toomase portfellile taas edukas kuu, kuna aktsiahinnad tõusid koos börsidega, mis tegid uusi rekordkõrgeid tippe. Suurima üllatuse pakkus Microsofti aktsia, mis rallis ligi 20 protsenti.

Aktsiaturgude tõus Euroopas ja Ameerika Ühendriikides aitasid investor Toomase portfellil aprilli jooksul tõusta rekordkõrge 244 000 euroni. Kuigi kuu lõppes paar tuhat alla selle, oli tegemist siiski märkimisväärse tõusuga. Portfellis oli tõusjaid rohkem kui langejaid ning eredaimaks täheks kujunes tehnoloogiahiiglane Microsoft, mis teatas headest esimese kvartali tulemustest ja see pani aktsia tugevalt rallima.

Märtsis kukkus Microsofti aktsia 6,5 protsenti, olles portfellis üks suurimaid langejaid. Tragöödia põhjuseks olid neljanda kvartali nõrgad tulemused ja tehnoloogiafirma hoiatus, et sel aastal võib kasumi kasv tulla oodatust aeglasem. Aktsiahind kukkus märtsi lõpuks 41 dollarini ja pessimism oli sel hetkel oma haripunktis.

Toomas ei löönud verest välja ega asunud Microsofti aktsiat müüma, vaid otsustas oodata ja vaadata, mis saama hakkab. Sel hetkel tuli analüütikute poolt küll soovitusi aktsiast eemale hoida ja seda hoopis müüa, kuid eks see ole alati nukratel aegadel nii. Aprilli lõpus tulid aga Microsofti esimese kvartali tulemused, mis olid üle ootuste head. Pessimism oli korraga kadunud ning aktsia rallis tulemuste järgselt üle 10 protsendi. Aprilli viimastel päevadel kauples tehnoloogiafirma aktsia 50 dollari lähedal.

Võttis kasumit ja ostis juurde

Suurim langeja märtsis oli lõhetootja Leroy Seafoodi aktsia, mis reageeris Nordea analüütiku antud müügisoovitusele äkilise kukkumisega. Aktsia kaotas märtsis 14 protsenti, kuid investor Toomase arvates andis see võimaluse Leroyd portfelli juurde kühveldada. Saigi siis 1. aprillil ostetud 350 Leroy Seafoodi aktsiat hinnaga 236 Norra krooni tükk. Tehingusumma oli 9500 eurot. Siinkohal tasub märkida ka seda, et märtsi keskpaigas investor Toomas müüs lõhetootja aktsiaid ja võttis kasumit. Müüdud sai 200 aktsiat hinnaga 244,5 krooni aktsia ja kasum oli umbes 1500 eurot.

Nafta hind kui suur mõistatus

Üks suurimaid müsteeriume sel aastal on olnud nafta hind, mille prognoosimine näib olevat võimatu tegevus. On arvukalt eksperte, kelle arvates nafta hind langeb ning neid, kelle arvates see hoopis tõuseb. Keda siis kuulata?

Praegu on nafta hinnad võtnud suuna üles ning jääb mulje, nagu oleks naftahinna põhi juba ära olnud. Hinna tõusu põhjuseks on see, et USAs on vähenenud naftapuurtornide arv umbes 50% võrra. Kuna tootmine väheneb, mõjutab see ka hindasid.

Investor Toomasel oli sihikul ka naftafirma Statoili aktsia, mida lootis osta mõttega panustada nafta hinna tõusule. Aktsia sai sihikule võetud juba veebruari alguses, kui see maksis pisut üle 120 Norra krooni. Nüüdseks on aktsia tõusnud üle 150 krooni taseme ning näib, nagu oleks see rong juba ära läinud.

Kuigi OPEC (Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon) on endiselt vastu tootmismahtude vähendamisele, on naftaturg reageerinud USA tootmise vähenemisele ja see paistab ka hindadest. Kui jaanuaris oli Brent toornafta hind 47 dollarit barrel, siis nüüd juba 65 dollarit. Samas on nafta hinnad olnud väga volatiilsed ja tegelikult ei ole ju välistatud ka see, et hinnad hakkaksid langema.

Mis toimub turgudel? Mis edasi?

USAs purustavad aktsiaturud uusi rekordkõrgeid tasemeid ning tõus käib ka Euroopas. Kuigi USA keskpank võib juba sel aastal asuda intressimäärasid tõstma, käib pidu börsidel edasi. Kohati näib, nagu oleks investoritel mitmeid ootusi seoses intressimäärade tõstmisega. Ühed arvavad, et selle mõju börsidele ei saa olema eriti suur, ning isegi kui aktsiaindeksid peaksid langusse minema, võib see olla lühiajaline reaktsioon. Teised jälle usuvad, et tasuks börsilt põgeneda ning et oodata on suuremat langust.

USA majandus kasvab praegu jõudsalt, samal ajal kui intressimäärad on nullilähedased. Kindel see, et Föderaalreserv peab asuma intressimäärasid varem või hiljem tõstma. Kui see juhtub, võivad arenevad turud hätta sattuda. Ajalugu on näidanud, et kui USA tõstab intressimäärasid, siis on riike, kellele see kahju teeb. Investor Toomase portfellis pole praegu ühegi areneva turuga seotud aktsiat ning enne intressimäära tõusu ei osta ta tõenäoliselt ka ühtegi sellist väärtpaberit.

Kokkuvõtteks

Aprill oli hea kuu, kuna tõusjaid oli rohkem kui langejaid ning mitme ettevõtte väärtpaberid pakkusid positiivse üllatuse. Portfelli väärtus kerkis ka rekordkõrgele ning selgus, et investor Toomas saab sel aastal vähemalt 3800 eurot dividende. Ühtegi konkreetset firmat pole praegu aktsiaostu radarile tekkinud, kuid üks silm on endiselt Statoilil peal.

Portfelli kuu tootlus +3,4%, tootlus aasta algusest +8,3%, tootlus aastaga 19%.

Taust

Kes on investor Toomas? Äripäeva väljamõeldud tegelane, kes alustas 2002. aastal börsidele investeerimist reaalse rahaga. Toomas alustas 64 000 euroga, millest praeguseks on kasvanud peaaegu veerand miljonit. Investeerimisstrateegia pikkuseks on 30 aastat ning tootluse eesmärgiks on seatud 12% aastas. Portfelli loodab ta kasvatada 30 aastaga 2 miljonile eurole. Toomas on 49aastane väikese IT firma osanik, kes töötab samas firmas programmeerijana.

Hetkel kuum