investor Toomas • 1. september 2015 kell 13:30

Investor Toomas: uued lootused uskumatul Indial

India naised kannavad kaupa turule.   Foto: EPA

Hiina majanduse tuhmumise valguses on tähelepanu keskpunkti kerkinud Aasia uus pärl India, mis meelitab investoreid lähedalt ja kaugelt, kirjutab Äripäeva loodud investor Toomas.

Loen huviga, kuidas Aasia suuruselt kolmandat majandusriiki Indiat nimetatakse üha sagedamini arenevate turgude säravaks teemandiks. Kuigi ka see riik kannatab üldise ebakindluse all, on spetsialistid ikkagi sealse majanduse kasvutempost hämmingus. Mis seal salata, enam kui 8% aastane majanduskasv teeb silmad ette pea kogu maailmale.

Majandus õitseb

Esmaspäeval selgus, et tänavu teises kvartalis kasvas India majandus aastaga 7%. Kuulda oli väikest nurinat, sest aasta esimesel kolmel kuul küündis kasv 7,5%ni. Ometi jagab India selle tulemusega Hiinaga maailma kiiremini kasvava majanduse tiitlit. Kuigi riigi SKP arvutustehnikas esineb mitmeid küsitavusi, siis on sealsed majandusindikaatorid küllaltki silmapaistvad. Nii investeerimispank Citi kui ka Morgan Stanley prognoosivad Indiale selleks ja järgmiseks aastaks 7,5% SKP kasvu. 2017. aastal peaks kasv küündima koguni 8,1%ni.

Ka arenevate turgude guru Mark Mobius näeb India majanduskasvu tempo kiirenemist ning prognoosib, et riik suudab seda, mis suurem vend Hiina tegi 5-8 aasta eest.

Keskpank toetab kasvu

Investeerimispank Citi viitab teguritele, mis võivad India majandusele pikas perspektiivis hoogu lisada. Kõige olulisemad neist on struktuurireformid, mis parandavad riigi ärikliimat. Kuigi tihti on kuulda nurinat peaminister Modi aeglase tegutsemise pärast, siis on valitsuse laual kuhi reformiettepanekuid alates maksukeskkonna parandamisest kuni tööturu reguleerimiseni. Jääb vaid loota, et need järjekindlalt ellu viiakse.

Teine oluline tegur on toetav rahapoliitika. Indias on inflatsioon jõudnud juba rekordmadalale tasemele ja see annab keskpangale ruumi intressimäärade langetamiseks. Mida madalamale lastakse intressimäärad, seda enam võidavad aktsiaturg ja majandus. Hiljuti ütles India keskpanga juht Raghuram Rajan uudisteagentuurile CNBC, et ei välista ka järjekorras neljandat intressikärbet. Lisaks loodetakse, et odav nafta aitab hindu madalal hoida ning kohalikku tarbimist veelgi ergutada.

Investorina infot napib

Tunnistan ausalt üles, et ma pole selle põneva riigi arenguga piisavalt kursis. Võtan juba pikka aega hoogu, et sealset majandust veidi lähemalt uurida ning investeerimisvõimalustega tutvuda. Tõenäoliselt lasen end liigselt mõjutada ka ökonomistide ja analüütikute hoiatustest, mida ikka ja jälle välismeedias kohtab. Hiljuti viidati näiteks sealse pangandussektori kehvale seisule, mis takistab välisinvesteeringute kasvu.

Tõenäoliselt lükkub minu esimene investeering selles riigis ähmasesse tulevikku, aga seoses viimaste arengutega Hiinas on India mu mõtetes olulise koha leidnud. Nõnda jääb mul üle vaid kadestada oma riskialtimaid sõpru, kes esimesed sammud seal juba ära teinud.

Hetkel kuum