investor Toomas • 2. detsember 2015 kell 10:45

Investor Toomase portfelli väärtus jätkab rekordilainel

USA börs  Foto: EPA

Novembris jätkas minu portfelli väärtus uute rekordkõrgete tippude vallutamist ning see annab lootust, et ka aasta viimane kuu saadetakse ära tõusuga.

Portfelli väärtus tõusis novembri lõpuks 244 000 eurole, mis on uus rekord ja 1,6% tõus võrreldes oktoobriga. Oma osa sellesse andis kindlasti ka euro nõrgenemine teiste valuutade vastu. Portfelli parim aktsia oli lõhekasvataja Leroy Seafood, mis rallis peaaegu 8 protsenti. Meele tegid rõõmsaks ka Microsoft ja Euroopa aktsiate börsil kaubeldav fond. Kuigi langejaid oli sel korral rohkem kui tõusjaid, ei võtnud portfelli väärtus suunda alla.

Jõuluralli võib tulla

Detsembri algus annab aasta lõpuks ja järgmise aasta alguseks börsidele suuna, kuna homme toimub Euroopa Keskpanga kohtumine ja kuu keskpaigas koguneb USA keskpank. Euroopa Keskpank võib teatada end senise stiimulprogrammi suurendamisest ning USA keskpank võib tõsta intressimäärasid. Viimane näitaks seda, et USA majandusel läheb oodatust paremini ning see on juba piisavalt tugev, et tulla toime kõrgemate intressimääradega. See võib anda investoritele kindlust aktsiate ostmiseks ja tähendaks aasta lõpus rallit.

Kuigi aasta lõpu tegevust võivad suunata näiteks tehingud, mis tulenevad raamatupidamise ja maksude optimeerimisest ning sellest, et inimesed investeerivad oma jõuluboonuseid, on minu arvates seal ka ootus, et uus aasta tuleb parem kui äsja lõppev. See on kindlasti üks meeleolu, mis turge aastast aastasse kipub valdama.

Novembris ostsin Tallinki aktsiaid

Novembri keskpaigas otsustasin, et paigutan osa vabast rahast laevanduskontserni Tallink aktsiatesse. Reedel ja 13. kuupäeval saigi ostetud 11 900 Tallinki aktsiat hinnaga 0,845 eurot aktsia. Tehingusumma oli 10 055,50 eurot.

Mulle avaldas muljet Tallinki kolmanda kvartali puhaskasumi 25protsendine kasv. Ka Tallinki 4,2protsendine käive oli hea, kuna see kasvas kiiremini kui konkurent Viking Line’il. Usun, et tulevikus saab Tallink veel rohkem kasu intressikulu vähenemisest, võlgade vähendamisest ning üleminekust, kus laevad hakkavad kasutama odavamat energiat. Seetõttu näen ettevõttel ka potentsiaali.

Novembri lõpus tõstis LHV Tallinki aktsia hinnasihti, oodates uuel aastal laevafirmalt korralikku dividendi. LHV Panga vanemanalüütik Joonas Joost ütles, et Tallinki kütusehinnad on püsinud madalal tasemel ning ettevõte on viimasel ajal näidanud väga häid reisijanumbreid. LHV Panga analüütikud ootavad Tallinki dividendiks 4 senti aktsia kohta. Sel aastal oli see 2 senti. Lugesin ka investori ja „Rikkaks saamise õpiku“ autori Jaak Roosaare blogist, et novembris otsis ta juurde 20 000 Tallinki aktsiat hinnavahemikus 0,81–0,85 eurot.

Kas uus aasta on pulli- või karuturg?

Ka mina mõtlen vaikselt, milline võiks olla järgmine aasta börsidele. Äkki on praegune portfelli tõus hoopis meelepete enne tõsisemat korrektsiooni ning seetõttu ei tasuks rekordkõrgeid numbreid tõsiselt võtta?

Uurisin, mida arvavad prominentsed investeerimispangad järgmise aasta väljavaadetest ja sain teada, et Goldman Sachs ei näe USA aktsiaindeksitele järgmise aasta lõpuks ei tõusu ega langust, seega paigalseisu. Optimistlikum on Bank of America, kes prognoosib, et aktsiaindeks S&P 500 lõpetab järgmise aasta 2200 punktil (eile sulgus see 2103 punktil). Bank of America prognoosib, et aastaks 2025 tõuseb S&P 500 3500 punktini. Tegemist sama pangaga, mis prognoosis 2013. aastal, et kullauntsi hind võib tõusta 10 000 dollarini.

Ma ei tahaks väga uskuda, et järgmisel aastal tuleb Kiyosaki prognoositud krahh ehk terrorirünnakute tõttu vajub USA majandus langusesse ja kisub ka kogu maailma kaasa. Kuigi Pariisis oli ohvriterohke terrorirünnak, ei ole Euroopa aktsiaturud suunda alla võtnud. Usun, et järgmine aasta ei tule pulli- ega karuturg, vaid paigalseisev turg, kus aktsiaindeksid võivad teha väikese tõusu võrreldes nende tasemetega, kus detsembri viimane kauplemispäev suletakse.

Hetkel kuum