investor Toomas • 3. oktoober 2016 • 3 min
Jaga lugu:

Investor Toomas: Hiina telekomid meelitavad ostma

Hiina mobiilside andmemaht jätkab mühinal kasvu ning telekomid võidavad sellest.  Foto: EPA

Hiinas on kolm suurt telekomiettevõtet, mis kõik tunduvad üsnagi atraktiivsed, kuid erinevatel põhjustel. Tänu Ameerika Ühendriikides noteeritud aktsiatele on kõik kolm kergesti kättesaadavad ka Eesti investoritele.

Räägime esmalt kõige suuremast ehk China Mobile’ist. Tegu on maailma suurima telekomiettevõttega ning firma on suutnud teiste kodumaiste konkurentidega võrreldes märkimisväärselt arendada oma 4G-leviala, millesse on aastate jooksul suurel hulgal raha investeeritud. Analüütikute hinnangul peaks nüüd olema n-ö lõikusaeg, kus nauditakse kasvavat mobiilandmeside mahtu ning paisuvat vaba rahavoogu.

Juba praegu maksab China Mobile 4,4% dividendi ning kasvav vaba rahavoog peaks suurendama tõenäosust, et ka dividend suureneb. Investoritele on praegu pinnuks silmas aeglustuv andmeside mahu kasv. Esimeses kvartalis oli aastane kasv 170%, teises 104% ning kolmandas 72%. Tegu on siiski muljetavaldava kasvuga, mis kindlasti teeb paljud teised firmad kadedaks.

Merrill Lynchi lemmik on China Telecom

Merrill Lynchi analüütikute lemmik kolmest suurimast on China Telecom, nad näevad firma aktsiale 30% suurust tõusupotentsiaali. Analüütikud prognoosivad, et China Telecom saab järgmise viie aastaga juurde 115 miljonit uut lairiba ühenduse klienti. Firma 4G-võrgustik on hästi välja ehitatud ja peaks lubama viisakat kasvu tulevasteks aastateks.

Ühtlasi on China Telecomil tulus kaabellevi äri ja Hiina kohta arenenud kiudoptilise kaabli taristu. China Telecomi aktsia on kasumi-hinna suhte (P/E 13,1) alusel suhteliselt odav ja firma dividenditootlus on 2,4%. Merrill Lynchi antud hinnasiht on üsna üllatav, kui võtta arvesse asjaolu, et China Telecomi aktsia on viimased seitse aastat paigal tammunud.

30% odavamad võrreldes muu maailmaga

Kolmas ja kõige väiksem tegija on China Unicom, kelle suhtes on suur hulk analüütikuid üllatavalt optimistlikud. Firma jäi selgelt hiljaks 4G-võrgu ehitamisega ning on konkurentidele edumaad andnud. Goldman Sachsi analüütikud näevad seda aga võimalusena rohkem kasvada. China Unicom on hakanud oma võrgu ehitamisega teistele järele jõudma ning nüüd peab firma saama rohkem kliente andmesidet kasutama.

Atraktiivseks muudab China Unicomi asjaolu, et neil on 28,1%-line osalus maailma suurimas mobiilside mastide omanikus China Tower, mis plaanib 2017. aastal börsile minna. Firmal on 1,5 miljonit masti, mis on mitu korda rohkem kui järgnevatel suurimatel mastifirmadel kokku. China Tower on põhimõtteliselt monopol, sest talle kuulub 98% Hiina mobiilside mastidest ja äri on tänu järjepidevale rahavoole ja kasvupotentsiaalile väga atraktiivne.

Goldman Sachsi analüüsi kohaselt on Hiina telekomid globaalsete konkurentidega võrreldes 30% alahinnatud. Kõik kolm firmat on suurel hulgal raha investeerinud 4Gsse ja arvestades endiselt agaralt kasvavat Hiina tarbijaskonda on kõigil kolmel ruumi oma äri kasvatada. Lühikese analüüsi järel meeldib mulle enim China Mobile oma suuruse ja stabiilsuse poolest, kuid analüütikute hinnangul on kõik kolm atraktiivsed investeeringud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt