investor Toomas • 23. märts 2017 kell 8:15

Investor Toomas: poliitikud panevad pea valutama

Investorid ei suuda alati arvestada poliitikute omavaheliste kemplemistega.  Foto: EPA

Washingtonis on juba mõnda aega käinud poliitiline fiasko uue tervishoiu eelnõu üle ja tõenäoliselt suur osa investoreid ei pööra sellele erilist tähelepanu. Paraku on üsna hea tõenäosus, et just sellest võib tulla järgmine pauk, mis viib aktsionärid masendusse ja turud langusse.

Alates Donald Trumpi presidendivalimiste võidust 8. novembril on USA peamine aktsiaindeks S&P 500 rallinud 10%, viies indeksi keskmise kasumi-hinnasuhte (P/E) 16,5 pealt 17,8 peale. Tugeva ralli üks peamisi põhjusi oli ootus, et Trumpi administratsioon teeb maksureformi ning president kirjutab seadusele alla veel selle aastanumbri sees.

Ootuste kohaselt loodetakse näha ettevõtete maksukoormuse langemist 35% pealt 20%ni, mis investeerimispanga Goldman Sachs arvutuste järgi tõstaks S&P 500 kasumeid keskmiselt 10%. Teine väga oluline tegur rallis oli ja on lootus, et uus administratsioon teeb erandeid välismaal teenitud kasumite kojutoomiseks, mis on ülioluline firmade jaoks nagu Apple, Microsoft ja Google. Need ootused on olnud üliolulised novembris alguse saanud ralli toitjad.

Veebruaris ütles USA rahandusminister Steven Mnuchin, et administratsioon teeb koostööd esindajatekoja ning senati vabariiklastega, et kinnitada uus seadus kongressis enne augustikuist puhkuseperioodi.

See võib paraku olla soovunelm, võttes arvesse, mis teemad praegu senatis ja esindajatekojas arutlusel on ning kui kaua poliitikud eri teemadele aega raiskavad. Praegu on Ühendriikide kongressis käimas agar vaidlus ja võitlus vabariiklaste uue tervishoiu eelnõu üle ja neljapäeval peaks toimuma esimene hääletus esindajatekojas.

Poliitikute omavahelised vastuolud kõigutavad börsiindeksit.  Foto: Äripäev

Kraaklemine kestab edasi

Isegi kui see esindajatekojas läbi läheb, siis senatis on eelnõu võimalused praegusel kujul edenemiseks veelgi väiksemad. Eelnõu läbiminemist aeglustab ka fakt, et senat tegeleb praegu USA ülemkohtu kohtuniku kinnitamisega. Ja kui senat lõpuks võtab vastu oma versiooni tervishoiu eelnõust, siis kutsutakse kokku senati ja esindajatekoja esindajad eelnõude erinevusi lahendama.

Tõenäoliselt ringleb eelnõu veel pikka aega Washingtoni poliitkoridorides. Senised kaks kuud on näidanud, et praeguse presidendiga seonduvalt tekib kongressil tõenäoliselt veel erakorralisi probleeme, mis vajavad lahkamist, nagu näiteks FBI uurimised seoses Trumpi ja tema administratsiooni võimalike sidemetega Venemaaga või president Trumpi süüdistused, et tema eelkäija Barack Obama kuulas pealt Trump Towerit.

Praeguse seisuga tundub üsna tõenäoline, et võimalik maksureformi eelnõu jõustub seadusena alles millalgi järgmisel aastal ja selle positiivsed mõjud hakkavad ilmnema veelgi hiljem. Kongressi ja Valge Maja kraaklemiste ning loodetud reformide edasilükkumise tingimustes ma pole veendunud, et USA investorid suudavad optimismi säilitada ning õigustada kallinenud väärtpabereid.

Hetkel kuum