investor Toomas • 13. veebruar 2018 kell 14:30

Investor Toomas: liiga vara maha kantud investeering

LHV plaanid on ambitsioonikad  Foto: Anti Veerma

Teatavasti osalesin ka mina LHV esmaemissioonil, kuid loobusin aktsiatest hiljem. Mulle kirjutanud investori arvates võiksin ma LHVsse investeerimist aga uuesti kaaluda.

„Soovitan Sul LHV olukorda uuesti vaadata – laenuportfell kasvas aastaga 200 miljonit ja laenukasv jätkab uute ja uute kõrguste vallutamist,“ kirjutas mulle LHV aktsionär ning Äripäeva investorite TOPi liige Lauri Meidla. „Lisaks lähevad nad Londonisse ning isegi Leedu üksus, mille omas mõttes maha kandsin, hakkas viimane kvartal kasvama,“ tõi ta mulle argumente.

Veel avaldas Meidla lootust, et turgude kukkumisel peaks kriisi ootav LHV pensionifondide juht Andres Viisemann olukorraga teistest paremini toime tulema. Samuti soovitas Meidla mul tähelepanelikult silma peal hoida panga avaldatud finantsprognoosil.

Ambitsioonikas, kuid realistlik

Aastaks 2022. prognoosib LHV Groupi tuludeks 123 miljonit eurot ning puhaskasumiks 54 miljonit eurot, lõppenud aastal olid numbrid vastavalt 58 miljonit ja 22 miljonit. Tulevikku vaadates on keskmine tulude kasvumäär 15 protsenti aastas ning kulude kasvu nähakse keskmiselt 8 protsenti aastas.

„Kokkuvõttes on pikaajaline finantsprognoos ambitsioonikas, kuid realistlik,“ ütles LHV Groupi juhataja Madis Toomsalu. Tuleb tõdeda, et niivõrd pika prognoosi puhul on prognoosimatuid osasid õige suur hulk. Näiteks on finantsprognoosi püsimise eeldusteks toodud seitse erinevat tingimust, muu hulgas ka majanduskeskkonna püsimine ning ärimahtude suurenemine.

Kuid sellegipoolest on LHV poolt tegu julge plaaniga ning julge hundi rind pidavat rasvane olema. Näiteks tulude/kulude suhe langeb lõppenud aasta 54,6 protsendi pealt prognoosi järgi 2022. aastaks 41 protsendile. Toomsalu sõnul on selle eelduseks suuresti LHV pakutava finantsvahendusteenuse korralik tööle minemine.

Londonisse ei lähe LHV enda jutu järgi mütsiga lööma. Et saada endale osa fintech sektoris ringlevast rahast, ollakse Toomsalu sõnul valmis ka poole panga juhatusega üle ookeani kliendini lendama. See on töö, mida Inglismaa suured pangad väikeste, kuid suure potentsiaaliga ettevõtete puhul meelsasti ei tee, mastaabivahed on lihtsalt niivõrd suured. Tuleb ainult tuult tiibadesse soovida ning loota, et ambitsioonikus ära tasub.

Vähenenud puhaskasum

Selle kõige taustal teatas LHV Group täna puhaskasumi 3,9protsendilisest vähenemisest jaanuaris, mil teeniti 2,46 miljonit eurot. Grupi aktsionäride osa kasumist moodustas seejuures 2,2 miljonit eurot. Kulud on seejuures suurenenud 2,35 miljonilt eurolt 2,87 miljole eurole.

Positiivse poole pealt suutis pank jaanuaris klientide arvu 2100 võrra kasvatada. Küll aga vähenes varahalduse aktiivsete klientide arv 400 võrra, olles tingitud eelmise aasta konkurentidest madamast tootlusest. Sellegipoolest oli Toomsalu optimistlik ning avaldas lootus, et selle aasta turgude närvilisust arvestades õigustab kapitali kaitsmine ja Eesti börsi välistele investeeringutele suunatud strateegia ennast õigustamas. Lisaks tõi Toomsalu välja, et kõik ärimahud jaanuaris kasvasid, sealhulgas hoiused, laenud ning II samba pensionifondide varad.

Andmeid vaadates saan jätkuvalt kinnitust, et LHV puhul on tegemist tugeva ettevõttega, sellepärast kuulub minu portfelli ka ports panga poolt emiteeritud võlakirju. Kokkuvõttes, ega ma müünud ju ka aktsiaid sellepärast, et poleks LHVsse uskunud, pigem soovisin riske hajutada ning portfellis vaba raha osakaalu suurendada. Raha suurendamise plaan tundub praegu tagantjärelegi mõistlik. Kas aga õige aktsia sai müüdud, see on juba iseasi.

Hetkel kuum