Äripäev • 5. mai 2015
Jaga lugu:

Julge hundi rind on rasvane (või haavleid täis)

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Ehkki Äripäeva investor Toomas vendade Talpseppade investeerimisfirmasse esimese hooga raha ei paiguta, on tegemist sümpaatse ettevõtmisega.

Investoritest vendade Mikk ja Tõnn Talpsepa algatus on tähelepanuväärne julguse ja ettevõtlikkuse poolest. Toimetus näeb positiivset eelkõige eeskujus, mida loodud investeerimisfirma annab: kui on küllalt teadmisi, kogemusi ja eneseusku, tuleb neid kasutada suurte eesmärkide saavutamiseks. Teiseks annab Talpseppade ettevõte investeerimisvõimaluse paljudele kohalikele investoritele, kellel on küllalt vaba raha ja teist samapalju riskijulgust. Kolmandaks: tegemist on ettevõttega, mille sarnast pole Eestis kunagi varem tegutsenud.

Eeskujuks on vennad Talpsepad võtnud legendaarse Warren Buffetti, kelle valdusettevõte Berkshire Hathaway on läbi aastakümnete näidanud eeskujulikku tootlust: seda ühelt poolt tänu end pika aja jooksul õigustanud investeerimisobjektide valikule, teisalt ka riskide hajutamisele. Berkshire Hathaway on peale Talpseppade ka noore investori Jaak Roosaare lemmikuid. Nii Mikk Talpsepp kui ka Jaak Roosaare on oma kogemusi pikema aja jooksul lahkesti Äripäeva lugejatega jaganud, Roosaare on kirjutanud ka laiale publikule suunatud „Rikkaks saamise õpiku“.

Seatud eesmärgid on ambitsioonikad – 26 protsenti aastas. Hoolimata mitmekülgsest riskide maandamisest klassifitseeritakse Talpseppade ettevõtmine siiski kõige riskantsemate hulka, mis sisuliselt tähendab, et oodatava 26% asemel võib rahapaigutajat vähemasti teoreetiliselt oodata ka ümmargune null. Riskimise tee on vennad valinud teadlikult, usaldades oma head haridust ja pikaajalist kogemust finantsturgudel. Seda, kas Talpseppadest saavad Eesti Buffetid või on tulekul Gild 2, näitab tulevik. Osa investoreid, kellele on tehtud ettepanek kaasa lüüa, on sellega Talpseppade heale mainele viidates kaasa läinud, teised jälle suurele riskile viidates loobunud. Mõnel juhul on loobumise põhjuseks olnud ka soov ise oma rahaga aktiivselt toimetada, mida Äripäeva investor Toomas hästi mõistab. Samas leidub hulgaliselt investoreid, kes vastutust hea meelega jagavad, sest neil puudub aeg või tahtmine oma raha käekäigusse igal sammul ise aktiivselt panustada.

Kuna sellises äris on võtmesõnaks usaldus, on Talpseppadel ette näidata kahtlemata eeskujulik pagas. Tõnn Talpsepal on finantsökonoomika doktorikraad, Mikk Talpsepal aga börsil kauplemise kogemus alates aastast 2003 ning Äripäeva 2011 investorite topi kümnes koht. Viimases investorite topis ei ole Mikk Talpseppa põhjusel, et ta paigutas suure osa oma finantse loodud ettevõttesse: vendade Talpseppade isiklik panus ettevõtmises on üle 200 000 euro. See on võimalikule investorile kindlasti positiivne signaal. Investeeringuid juhivad motiveeritumalt ja vastutustundlikult alati need inimesed, kelle isiklik raha on mängus.

Kahtlemata ajendab Talpseppasid ühelt poolt soov oma raha hästi teenima panna, teisalt aga ka uute võimaluste loomine teistele ning ehk ka ambitsioon arvamusliidrina. Buffetti sõnu paneb tähele terve maailm ning kui Talpseppasid saadab edu, omandab ka nende sõna rohkem kaalu.Mikk Talpsepal on juba ette näidata tänavuse Eduka Eesti arvamuskonkursi teine koht. Tema lugu „Eduka Eesti manifest“ pälvis palju positiivset tähelepanu laiahaardelise visiooni poolest, millega seotud konkreetsed ettepanekud olid ka maksumuse poolest läbi arvutatud.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum