Äripäev • 22. mai 2015 kell 5:00

Tallinna börsi terviseks!

Juhtkiri.  Foto: Anti Veermaa

Tänane Äripäev on täis uue Investorite TOP 50ga seotud lugusid – edetabelist endast kuni Tallinna börsile investeerinud suurematest eraisikutest investorite intervjuudeni.

Kuigi kõikide võrreldavate baromeetrite järgi on Eesti rahvusliku börsi suuruse ja kauplemise aktiivsusega üsna mahajäänud arengumaa tasemel, oleme Investorite­ ­TOPi avaldanud nüüd juba kaheksa aastat ja jonnaka järjekindlusega jätkame. Meie hinnangul on ühe riigi majandusedu ning tema kodanike finantstuleviku kindlustamisel kohalik börs ülioluline. Rääkimata kapitalistliku mõtteviisi levimisest. Olgem ausad, kui ühiskonnas on ikka kümnendik või suisa viiendik väikeaktsionärid, annab see kindlust, et midagi väga ettevõttevaenulikku tegema ei hakata. Rääkimata finantskirjaoskuse levimisest.

Aastaid ärevalt börsivaimustuse ­mingeidki märke riigis otsinud Äripäev tunnistab ­täna teatud ettevaatlikult õnneliku muigega, et jää võib selles küsimuses hakata vaikselt murduma.

Lootus tärkamas avalikust sektorist

Üle aastate räägib valitsuse ametisolev minister riigiettevõtete erastamisest. Küll väga ettevaatlikult, väga mõnede ja väga osalisest, kuid see on selgelt samm, mida tunnustada. Toimetus loodab, et ajapikku kasvab valitsusel julgus järgmisi konkreetsemaid samme astuda. See annab eeskuju. Oleme kaugel arvamusest, et börs saaks vaid riigiettevõtetel tugineda, kuid uut hingamist ja eeskuju erafirmadele nende noteerimine annaks palju. Tallinna Sadam, Eesti Energia, Tallinna Lennujaam, Eesti Loto jne.

Ka ettevõtete poolt on näha teatud huvi kasvu. Küll väikest, aga siiski. Oleme märganud ja head meelt tundnud, et Tallinna börs on asunud infot ettevõtetega aktiivsemalt jagama. Oleme märganud aktiivsust ka väikeinvestorite seas. Jõudu ja head kätt, naisinvestorid!

Mõtleb börsile

Oleme isegi väikese, kuid meie meelest olulise sammuna loonud tänavu Rahasüsti-nimelise rubriigi, kus tutvustame regulaarselt kapitalituru väärilisi või börsist mõtlevaid ettevõtteid. Jah, leidub isegi Eestis selliseid, näiteks metallitööstusettevõte Vergine, kellest kirjutasime mõned nädalad tagasi. Või võlakirjaturule tulnud järelmaksuäri Cofi.

Ootame koos investoritega väga näiteks LHV Panga börsile tulekut. Kaua võib! Viimane IPO oli Tallinna börsil aastal 2010. Uus avalik aktsiaemissioon mõjuks mitte enam värske tuuleõhuna, vaid korraliku maavärinana, mis võiks uute börsipääsukeste parve lõpuks mäenõlvalt lahti lüüa.

Tasub kõrva taha panna

Investorite TOPist. See näitab, millistesse ettevõtetesse paigutavad enda raha edukad ja kogenud investorid või mõnel muul elualal raha teeninud, kes soovivad nüüd seda varandust suurendada.

Toimetus soovitab Eesti suuremate erainvestoritega tehtud intervjuusid kuulata ja lugeda. Sealt saab indu investeerimiseks ja võib-olla ei tundugi raha nullintressiga hoiusel hoidmine enam nii üdini õige ja turvaline. Sama ka ettevõtetele – börsile tulek pole tuumateadus. Ei ole see ülemäära keeruline ega meeletult kalliski. Sobivasse arengufaasi jõudnud ettevõtte omanik võiks ühe alternatiivina seda kasvamiseks kindlasti kaaluda.

Hetkel kuum