Äripäev • 14. september 2015 kell 4:15

Urmas Reinsalu, tehke OÜtamisele lõpp!

Juhtkiri  

Justiitsminister Urmas Reinsalu võiks OÜtamise kaotamise oma südameasjaks võtta ja seaduste ähmased jooned sirgeks tõmmata, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

OÜtamisest on saanud ettevõtja mainet määriv nähtus ja Eesti maksukeskkonna häbiplekk. Justiitsminister Urmas Reinsalu võiks selle teema oma südameasjaks võtta ja OÜde tegevust määratlevad ähmased jooned sirgeks tõmmata. Võita on sellest nii ettevõtjatel kui ka Eesti maksukeskkonnal tervikuna.

OÜtamine laias mõttes tähendab isiklike kulude jätmist maksumaksja kanda; st äriühingu kaudu makstakse maksude optimeerimise eesmärgil tegelikult isiklikuks tarbimiseks tehtud kulutused. Kitsamas mõttes peame OÜtamise all silmas hoogsalt levima hakanud maksupettust, mille käigus võetakse äriühingu nimele ostetud kinnisvara kasutusele eluruumina, ent küsitakse ikkagi riigilt tagasi selle soetamiseks kulunud käibemaksu.

Viimati kirjutas Eesti Ekspress, et OÜtamise kiusatus on nakatanud ka prominentseid ettevõtjaid. Heldur Meerits, ettevõtluse eestkõneleja ja aktiivne sõnavõtja ühiskondlikes küsimustes, ehitas puhkekeskuse nime all häärberi, millega seotud arved tasus Meeritsa ettevõte Amalfi. Suuremat osa majast kasutab ettevõtja aga eluruumidena. Meerits väitis, et esialgne plaan oli hakata turismiäri ajama, aga millegipärast selgunud ühel hetkel, et äriplaan „ei tööta“, ja siis võttis ta osa hoonet oma firmalt üürile. Vaidluse maksuametiga võitis Meerits. Maksuamet pidi alla andma, sest juriidiliselt on kõik justkui korras.

Südametunnistuse asi

Kõiki eetilisi valikuid ei saa seadustega reguleerida, kuid OÜtamise laialdane levik näitab, et siin on ühemõttelisi piire hädasti vaja. Ettevõtja südametunnistusele koputamine on küll kohane, aga mitte piisav. Ühegi ettevõtte loomise eesmärk pole riigile võimalikult suurte maksude maksmine, ent äriühingu loomine maksupettuse eesmärgil pole aktsepteeritav. Nulltolerants peaks olema seadustes sõnastatud nii, et kujutlusvõimele ülearu ruumi ei jääks ja tõlgendamine poleks üksnes südametunnistuse küsimus.

Siinkohal võib vastu väita, et kui äriühingule kehtivad maksusoodustused kaotataks, siis lööks see alustaval väikeettevõtjal jalad hoopis alt. Äripäeva mõte ei ole mitte soodustuste kaotamine, vaid nende kasutamise korra täpne piiritlemine. Peab olema välistatud, et äriühing luuaksegi selleks, et isiklikke kulusid maksumaksja kanda jätta.

Ohtralt rikkumisi

Maksuõigusrikkumiste hulk seoses äriühingute nimele soetatud eluruumidega on viimase kolme aasta jooksul jõudsalt suurenenud. 2013 määras maksuamet 24 kontrolli tulemusena maksudena tasumiseks 1,6 miljoni eurose kogusumma, 2014 juba ligi neli miljonit, tänavu 1. augusti seisuga 1,6 miljoni euroses summas. Pooled kontrollid puudutasid eluruumide kasutamist tasuta või alla turuhinna, teise poole puhul tuvastati vara kasutamine ettevõtluses maksuvaba käibe tarbeks.

Praegune seaduslik raam, mis OÜtamist võimaldab, on ajale jalgu jäänud. See toodab maksuametile lisatööd ja soodustab ettevõtjate ja maksuameti vastasseisu, millest pole kasu kellelgi. Osaühingutega jokitamine reostab ettevõtluskeskkonda, pannes need ettevõtjad, kellel südametunnistus olemas, halvemasse seisu kui need, kellel seda pole. 

Urmas Reinsalu, tehke ära! Siis jääb avalikkusele meelde ka, kes praegu justiitsminister on.

Hetkel kuum