Äripäev • 11. november 2016 kell 4:00

Uus valitsus eksleb lingvistilises metsas

Foto: Anti Veermaa

Uue valitsusliidu moodustajate sõnavõtte kuulates jääb mulje, et loodav koalitsioon eksleb lingvistilises metsas, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Selle asemel, et öelda otse ja selgelt, mis juhtuma hakkab ja mida soovitakse muuta, üritatakse erinevaid kujundeid kasutades ning paljusõnalisi lauseid moodustades publikule hämada.

Ilmekas näide varasemate sõnade söömisest oli kolmapäevane telesaade “Foorum”, kus tõstatus taas teemana Keskerakonna koostööleping Vladimir Putini kodupartei Ühtse Venemaaga. Seda koostöölepingut on IRL varemalt teravalt kritiseerinud. “See lepe pole mingi pisiasi. See on eestimeelsuse punane joon,” oli kriitiline IRLi eelmine juht, praegune justiitsminister Urmas Reinsalu. Nüüd aga teatas Margus Tsahkna otse-eetris, et kuna leping ei toimi, siis ei sega selle olemasolu ka IRLi koostööd Keskerakonnaga. Nii lihtsalt sõnademängu abil kaduski see IRLi jaoks oluline eestimeelsuse punane joon.

Teine oluline valdkond, kus me kardetavasti näeme uue valitsuse moodustamisel IRLi poliitikute sõnade söömist või katset musta valgeks rääkida, on maksupoliitika.

Plaan muuta tulude maksustamist

Keskerakond ja sotsid on oma valijatele lubanud võimule saades kehtestada astmelise tulumaksu. Riigikogu keskfraktsiooni juht, Postimehe andmetel võimalik tulevane rahandusminister, Kadri Simson teatas sel nädalal „Aktuaalses kaameras“, et järgmise aasta eelarves on suuri muudatusi teha keeruline, kuid pikas perspektiivis soovib Keskerakond muuta ettevõtete ja eraisikute tulude maksustamist.

Tsahkna ütles koalitsioonipartnerite astmelise tulumaksu kehtestamise lubadust kommenteerides, et “klassikalist astmelist tulumaksu ei tule”. Kui ei tule klassikalist, siis kas tuleb ebatüüpiline astmeline tulumaks? Ka ettevõtete tulumaksu puhul pole uue koalitsiooniga kindlust, et olukord ei muutu. Keskerakond tahab senist süsteemi muuta ning ka Tsahkna ütles sel nädalal, et muudatused on vajalikud, kuid täpsemalt keeldus neid avalikustamast.

IRLi varasemate sõnade söömiseks võib pidada otsust loobuda sotsiaalmaksumäära langetamisest ning sotsiaalmaksu lae kehtestamisest. IRLi valimisprogrammis oli maksupoliitika põhilubadus vähendada tööjõu maksukoormust. Taavi Rõivase valitsus valis sotsiaalmaksu lae asemel maksumäära pisikese langetamise. Nüüd on aga ettevõtjad sattumas olukorda, kus see IRLi ja sotside osalusel antud lubadus üritatakse kiirkorras tagasi pöörata ning samas ei pakuta ka asemele midagi muud. Kusjuures enne valimisi lubas IRL, et maksumuudatused, mis puudutavad enamikku ettevõtjaid, peavad olema vastu võetud vähemalt 6 kuud enne uue eelarveaasta algust.

IRL hiilib kõrvale valimiste eel antud ­lubadustest

Tsahkna küll lubab sotsiaalmaksureformi ning kehtestada madalam sotsiaalmaksu koormus, seda aga ainult osale ettevõtetest, sõltuvalt sektorist või perioodist. Selline lahendus oleks taas näide ekslemisest lingvistilises metsas, sest valimiste eel antud lubadusest üritatakse kõrvale hiilida. On ebaõiglane kehtestada n-ö astmeline sotsiaalmaks, mille koormus sõltub sellest, mis valdkonnas ettevõte tegutseb või kui kaua on ettevõte tegutsenud. Selline maksumuudatus lööb segi kohaliku tööturu ning seda ei saa nimetada ettevõtluse soosimiseks ning tööjõumaksude vähendamiseks.

Äripäev kardab, et Eesti saab taas valitsuse, mille moodustajad ei räägi asjadest õigete nimedega ja nii võib uus võimuliit ettevõtluskeskkonda kahjustada. Ehk kui hunt on karjas, siis üritavad Margus Tsahkna, Jüri Ratas ja Jevgeni Ossinovski lambaid rahustada väitega, et tegemist pole hundi, vaid metsakutsu, hallivatimehe, kriimsilma, metsahalli ja sorusabaga.

Hetkel kuum