Äripäev • 2. november 2017 kell 4:53

E-Profiili juhtum. Miks ettevõte kustub?

Foto: Anti Veermaa

Olgu põhjused millised tahes, praegu on nafta- ja gaasitootjatele suurte seadmete valmistaja suurtes võlgades ning võlausaldajatel suurt loota pole, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Miks kustub sisinaga pea kahekümneaastase ajalooga korralik tööstusettevõte E-Profiil? Ettevõte, kes aasta tagasi ühines Technobaltiga. “Näeme suurt potentsiaali /…/,  loodame läbi kaasamise saavutada uue kvalitatiivse taseme,” ütles E-Profiil juhatuse esimees Toomas Jõgi toona pressiteate vahendusel. “E-Profiili /…/ võimekus on hea täiendus meie senisele tegevusele,” lisas Technobalti juhatuse esimees Tarmo Männasalu.

See oli siis. Nüüd on ettevõte enam kui sajale organisatsioonile võlgu kokku 36 miljonit eurot, pankrotiavaldus sees, uued ja vanad omanikud tülis. Miks nii läks?

Üks võimalikke põhjusi, mis asjaosaliste jutust kumama jääb, on asjaolu, et uued omanikud tulid sisse alla 50% osalusega. Seega ei saanud nad oma juhtimispõhimõtet täismahus rakendada ja nafta hinna languse tõttu raskusse sattunud firmat kiiremini reformida.

Technobalt Grupi väitel tegid nad liitumisel ettevõtte omanikeringiga mitu ettepanekut tegevuse ümberkorraldamiseks, kuid millest E-Profiili juhtkonna vastuseisu tõttu õnnestusid vaid vähesed. Muu hulgas oli uus osanik teinud korduvalt ettepaneku muuta juhatust, kuid pooled nõukogu liikmed olid aktiivselt selliste otsuste vastuvõtmist blokeerinud.

Mõtlemisaine teistele ülevõtmist või ostmist kaaluvatele ettevõtjatele. Kahte juhtimiskultuuri või -põhimõtet ettevõttes olla ei tohiks ja kui ühineda, siis tasuks vahetada ka mõlema poole märkmeid selles küsimuses. Kui ei saada selget enamusosalust, tuleks eos näha ette lahendus patiseisule, kus osapooled jäävad olulistes küsimustes eri arvamusele.

Raskused, aga kui suured?

Teiseks kumab läbi süüdistus, et osteti ikkagi põrsast kotis, st E-Profiili seis ei olnud eelmise aasta lõpus ühinemise ajal päris selline, kui seda uutele osanikele esitleti. Uute osanike sõnul varjati seda teadlikult.

Samas oli E-Profiil juba ühinemisel võlgades, hädas maksude tasumisega. Mullu oktoobris oli ettevõtte riigile võlgu üle 900 000 euro, kuid seda oli müügiprotsessi ajal hoogsalt klaarima hakatud. Ehk võlad ja teatud raskused ei saanud uutele osanikele uudiseks olla ning kindlasti võeti see arvesse ka ostuhinna kujundamisel. Imekspandav on küll võla suurenemise kiirus, kui praegu räägime juba enam kui 30 miljonist eurost. Kuidagi nagu minnalaskmismeeleolu moodi on see mäng.

Kolmas põhjus on ettevõtte toimetulek turu järsu ärakukkumisega. Kui nafta- ja gaasisektori tellimused moodustasid E-Profiili portfellist ligi 90% ja see portfell kukkus sisuliselt aastaga kolm korda, oleks vesi ahjus enamikul ettevõtetest. Juhtimisvead? Kindlasti ka seda, kuid nafta hinna langus ja sealt tingitud investeeringute katkestamine sektorisse on tõsiasi, mida ise muuta ei saa. Kiire ümberprofileerumine uutele turgudele ja toodetele tööstuses niisama naljalt ei käi.

Näis, mis edasi saab, ning kas ja kui inetuks pankrot läheb. “Teha kliendile õigesti esimesel korral, teha õigesti kõikidel kordadel. Alati ohutult, alati vastutustundlikult.” Sellisena seisab E-Profiili kodulehel kirjas ettevõtte missioon. Kehtigu see siis ka võlausaldajatele pankroti puhul.

Hetkel kuum