Äripäev • 23. jaanuar 2019 kell 4:00

Davosi unistus pole surnud, kuid haiseb imelikult

Maailma majandusliidrite tähelepanu on pöördunud riigisiseste probleemide lahendamisele ning esiplaanile on tõusnud rahvuslikud huvid, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Foto: Anti Veermaa

Eile hommikul algas Šveitsi mägikuurordis Davosis taas maailma vägevate tippkohtumine. Ajalooliselt väga esindusliku osalejate nimekirjaga maailma majandusfoorumilt jäävad tänavu kõrvale nii Ameerika Ühendriikide, Hiina, Suurbritannia kui ka Prantsusmaa liidrid.

Kuigi majandusfoorumi tänavune pealkiri on „Globaliseerumine 4.0“, näitavad olulised lüngad osalejate nimekirjas Äripäeva hinnangul, et globaliseerumise ja avatud turumajanduse asemel annavad tänavu tooni suurriikide kodused mured ja rahvuslikud huvid.

Juba mullusel Davosi kohtumisel tundis mitu nimekat esinejat muret maailmas pead tõstva protektsionismi ja vabakaubanduse piiramise pärast ning tänavune kohtumine näitab, et muret tunti asja pärast. Kui aasta tagasi oli kahe majandushiiglase USA ja Hiina kaubandussõda vaid silmapiiril terendav oht, siis tänaseks on see tõsiasi.

Olukord kardetust hullem

Rahvusvahelise Valuutafondi juht Christine Lagarde oli Davosi foorumil maailma majanduse tulevikku prognoosides üsna pessimistlik ning nentis, et majandus on aeglustumas oodatust kiiremini ja olukorra muudavad hullemaks riikidevahelised kaubandusvaidlused. Ei ole üllatus, et alanud aasta kõige suuremad riskid on tema hinnangul lahenduseta jääv kaubandussõda USA ja Hiina vahel ning leppeta Brexit. Räägitakse uuest kolmepooluselisest maailmakorrast, kus Ameerika, Hiina ja Euroopa liiguvad igaüks ise suunas ja keskenduvad kitsalt üksnes oma huvidele.

Suurriikide tähelepanu on pöördunud kodustele teemadele ning kui kolme kümnendi kõige viletsamat majanduskasvu näidanud Hiina on Davosis esindatud asepeaministri tasemel, siis USA on valitsuse tasemel üldse esindamata. Eelmisel aastal Davosi staariks tõusnud USA president Donald Trump sel aastal kohale ei lenda ning ta tühistas ka Ühendriikide delegatsiooni osalemise Davosis, öeldes, et ametnikke vajatakse valitsusametite töö osalise seisaku tõttu Washingtonis. Kodused probleemid ei lase Šveitsi sõita ka Prantsusmaa presidendil Emmanuel Macronil ja Suurbritannia peaministril Theresa Mayl.

Ratas jälle kohal

Aga tegelikult on Davosi foorum muidugi palju enam kui maailma poliitiliste, akadeemiliste ja majandusliidrite kohtumine. See on nädal aega kestev töötubade, arutelude, vastuvõttude ja pidude pillerkaar, mille peamine eesmärk on sotsiaalne suhtlus, võrgustike loomine ja laiendamine. Erinevatest avalikest sõnavõttudest, avaldustest ja intervjuudest olulisemgi on kõik see, mis jääb kulisside taha.

Seetõttu on Äripäeva hinnangul tervitatav, et Eesti on Davosis juba teist aastat järjest esindatud kõige kõrgemal, peaministri tasemel. Jüri Ratas on kinnitanud, et osaleb ka tänavu majandusfoorumi aruteludes ning kohtub mitme riigi juhiga, suurkorporatsioonide esindajate ja võimalike välisinvestoritega.

Maailma majandusele ning Davosi unistusele piirideta maailmast ja vabakaubandusest võivad tulla pakaselised ajad, kuid see foorum jääb vaatamata kõigele heaks võimaluseks tutvustada Eestit ja kutsuda investoreid siia rohkem investeerima.

Hetkel kuum