Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: valuvaigisti või kõhulahtisti?

22. mai 2018, 17:00
Kaupleja Alex panustas eile biotehnoloogiafirma Insys Therapeutics aktsia langusele.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180522/TRADER/180529886/AR/0/AR-180529886.jpg

Eile õhtul tegin hoopis ootamatu panuse: panustasin sellele, et uus valuvaigisti, mis kahjuks sagedasti hoopis kõhu lahti teeb, USAs turule ei pääse.

Lubasin eilses blogipostituses panustada sellele, et Hiina internetigigandi Baidu aktsia reageeris liiga tormiliselt firma presidendi ametistlahkumisele. Et ma nii arvasin, ootasin, et ka turg nii arvaks ja aktsia hind turupäeva alguses juba tõusule pööraks. See aga hakkas ootamatult hoopis mäest alla libisema.

Olin kindel, et kauplemisideena polnud mu plaanil miskit viga, tähtis oli aktsiate ost õigesti ajastada. Jälgisin niisiis ühe silmaga Baidu liugu, ootasin selle lõppu ja vaatasin teise silmaga ajaviiteks turul ringi.

Sedasi jäi mu silm peale biotehnoloogiafirma Insys Therapeutics aktsiale. Arvasin, et Admirali Marketsis pole sedavõrd väikeste ja vähetähtsate aktsiate CFD-sid, aga võta näpust - sümbol INSY oli täitsa olemas! Seega oli aktsia mulle täiesti kaubeldav.

Täna saab poole otsusest teada

Insys üritab parajasti USAs turule tuua uut valuvaigistit, samasugust opioidi nagu morfiin. Selleks tuleb esitada USA ravimiametile FDA ravimi turule tootmise loa taotlus, mida nimetatakse lühendiga PDUFA. Nagu Äripäev varemgi kirjutanud on, on see päev, millal FDA turuloa andmise otsustab ehk PDUFA kuupäev väikesele ravimifirmale ülitähtis. FDA otsus liigutab aktsiat kümneid protsente üles või allapoole, olenevalt sellest, kas see on ravimikandidaadile soodne või mitte.

PDUFA kuupäevale eelneb aga veel üks tähtis sündmus: päev, millal istub koos FDA nõuandev komitee, ingliskeelse lühendiga adcom. Insysi adcomi istung on täna. Adcomi otsused ei ole FDA-le siduvad, ta võib neid turuloa andmise juures arvestada või mitte ning tihtipeale ongi ta adcomile vastupidiselt talitanud.

Küll aga näitab adcomi istung üsna selgelt, mida FDA ravimikandidaadile turuloa andmisest üldjoontes arvab. Ehk teisisõnu saab julgelt oma poole jagu otsusest juba täna teada. Ja Insysi ravimikandidaadi Buvaya osas pole asi kuigi paljulubav.

Mõned päevad enne adcomi istungit avaldab FDA oma kodulehel istungile esitatavad andmed, komisjoni käest küsitavad arvamused (juba küsimuste sõnastus viitab tihti ravimiameti meelestatusele) ja ameti spetsialistide esialgse kokkuvõtte.

Reedel Buvaya kohta avaldatud kokkuvõttes nentis ravimiamet muu hulgas: turvalisuse seisukohalt on põhjustab see ravim ootamatult palju kõhulahtisust, oksendamist ja uimasust; seda tuleb kasutada suuremates annustes kui näiteks morfiini; selle valuvaigistav mõju ilmneb tunduvalt hiljem. Seega ei toeta andmed selle ravimi kasutamist ei turvalisuse ega efektiivsuse põhimõttest lähtuvalt.

Liisk on minu arvates langenud

Niisiis võiks juba ennetavalt öelda, et Buvaya jaoks on liisk langenud. Turuloa saamine on vähetõenäoline, sestap on ainus tee seda aktsiat mängida lühikeseksmüük. Müüsingi eile 50 Insysi CFD-d tasemel 6,75 dollarit, mis oli mu enda arvates päris õnnestunud sisenemiskoht. Kogus on pisike seepärast, et oodatav liikumine on suur. Ja kui läheb siiski nii, et adcomi istung on Buvayale positiivne ja aktsia tõuseb ootamatult, ei ületa kahju mu riskipiiri.

Sisenesin eile lõpuks ka Baidusse, ostes kümme CFD-d tasemelt 243,03 dollarit. See oli pisut kärsitu - eks ma olin õige ostukoha otsimisest tüdinud ka - ja praegu on positsioon 22,6 eurot miinuses. Kuid arvan, et täna on see päev, millal trend üles pöörab. Ka üks professionaalne kaupleja, keda Twitteris jälgin, ennustas sama ja läks Baidus eile pikaks, sisenedes küll minust veidi paremini. Tema hinnasiht on 253 dollarit. Minul on ka esialgu samasse kohta kasumivõtmise order pandud. Nüüd õhtut ootama ja pöidlad pihku.

Ahjaa, INSY ilmselt ei liigu täna sammugi, sest tavaks on kogu adcomi istungi toimumise ajaks aktsiaga kauplemine peatada. Selle istungi lõpp saabub aga ilmselt hiljem kui börsipäeva lõpp. Nii et selle tehingu vilju saab korjata alles ülehomme.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. May 2018, 15:36

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing