Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: kas tippjuht maksab kümme miljardit?

21. mai 2018, 16:45
Qi Lu jaanuaris Las Vegases elektroonikamessil esinemas.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180521/TRADER/180529947/AR/0/AR-180529947.jpg

Tänase päeva küsimus on: kas tippjuhi lahkumine vähendab firma väärtust kümne miljardi dollari võrra? Aktsiaturg arvas reedel, et vähendab. Mina arvan täna, et ei vähenda ja usun, et peatselt tuleb ka turg samale järeldusele.

Juttu tuleb Baidust, Hiina internetiotsimootorist, n-ö Hiina Google'ist. Võrdlus Google'iga on kohane, sest nii nagu Google on otsimootorite vaieldamatu liider mujal maailmas, on Baidu seda Hiinas. Nagu Google, on ka Baidu laienenud ja liitnud oma algsele otsimootori-ärile igasuguseid kõrvalärisid. Nagu Google'il, on Baidul oma kaardirakendus, kasutajakontode ja pilveteenuse süsteem, internetilehitseja, mobiili opsüsteem ja mida kõike veel.

Ühele turule keskenduv firma ei saa olla eriti tugev - kui see turg pole juhuslikult Hiina turg. Baidul on sajad miljonid kasutajad ja selle avaleht on statistika põhjal külastustelt maailma neljas veebileht. Baidu turuväärtus küündis ligi saja miljardi dollarini.

Umbes kaks aastat tagasi palkas Baidu endale Microsoftist presidendiks ja tegevdirektoriks Qi Lu. Qi hakkas ettevõttes juhtima kõiki harusid, igapäevaärist kuni ettevõtte ambitsioonika tehisintellekti ja autonoomse sõidu programmini. Ent reedel teatas Baidu, et Qi astub isiklikel ja tervislikel põhjustel tagasi. Ta jätkab nõukogu asejuhatajana, mis näib mulle pigem auametina.

Baidu aktsia kurss Nasdaqil.

Ma pole turuga nõus

Uudise järel kukkus Baidu aktsia, mis kaupleb Nasdaqil sümboli BIDU all, 9,5 protsenti. Seega hindas aktsiaturg Qi lahkumist 9,5 miljardile dollarile.

Natuke asja üle järele mõelnuna ei olnud ma selle hinnanguga nõus ja püüan seda ka rahaga tõestada. Püüan minna turu avanemisel BIDUs pikaks.

Ma möönan, et Qi oli tehnoloogiataeva tõusev täht; saan aru ka sellest, et Baidul olid temaga seoses suured ootused ja lootused. Kuid ta polnud firma asutaja, ainus ideede genereerija ja ammugi mitte ainus töötaja. Ta ei töötanud Baidus kaht aastatki. Tema lahkumise järel ei suleta osakondi ega panda kinni ambitsioonikaid arendusprogramme.

Qist jäänud auku on võibolla raske täita, aga kindlasti mitte võimatu. Ka Steve Jobsist jäänud auk Apple'is täideti ja ehkki ta oli karismaatiline liider ja visionäär, ei olnud tema isik väärt kümnendikku Apple'ist. Ja ometi, kui kaua oli tema Apple'iga seotud ja kui orgaanilise osa Apple'i kuvandist moodustas?

Nüüd siis loodan, et ka turg peatselt minuga samale järeldusele jõuab. Sest turuga pikalt vaidlemise lõbu võib minna kalliks, nagu selgus mu Walmarti tehingust.

Ridamisi õppetunde

Mäletatavasti läksin Walmarti aktsias eelmisel kolmapäeval pikaks pärast majandustulemuste teatamist. Möönan, et minu sisenemiskoht oli kehv ja olin suuna ennustamisel ka liiga kärsitu: tegelikult oleksin pidanud hoopis vastupidise positsiooni võtma. Tegin kaks viga korraga.

Jäin aga siiski positsiooni hoidma, arvates, et ega enam rohkem aktsiakurss ei kuku. See oli kolmas viga, sest ikkagi kukkus ja järgmisel päeval rakendus minu stop-loss, visates mind 83,8 dollari peal positsioonist minema koos 46,59 euro suuruse kahjumiga.

Praeguse seisuga on mul niisiis pikk positsioon EDP-s, Portugali energeetikafirmas, mida hiinlased üle võtta tahavad, kokku 40 CFD lepingut tasemelt 3,41 eurot ning samuti pikk positsioon USA netiseadmete tootjas Cisco, kokku 50 CFD lepingut tasemelt 43,28 dollarit.

Algus on mul läinud üle kivide ja kändude; väga palju vaeva ja raha on läinud CFD-dega kauplemise nüansside selgeks saamise peale. Nüüd aga tunnen, et hakkan asju käppa saama, vähemalt selles, mis puutub aktsiatesse. Valuutad, toorained ja indeksid ootavad oma järjekorda.

Fiktiivne kaupleja Larry Livingston, kes baseerub reaalsel kauplejal Jesse Livermore'il ning kelle turgudel tegutsemisest rääkiva raamatu "Aktsiamänguri pihtimus" olen ma kapsaks lugenud (mistõttu ma teda ka pidevalt tsiteerin), märgib mitmes kohas, et tõelised õppetunnid saadakse reaalse rahaga. Paberil või demokontol kaubeldes on imelihtne suuri kasumeid saada, päristurul on aga asjad hoopis teisiti ja raha pole sugugi nii kerge tulema. Samuti on pärisrahaga saadud õppetunnid kordades õpetlikumad. Nii on, seda võin nüüd omal nahal proovinuna kinnitada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. May 2018, 15:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing