Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: kui tugev on usk turul?

20. juuni 2018, 18:15
Elon Musk
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180620/TRADER/180629959/AR/0/AR-180629959.jpg

Börsil on mõned aktsiad, mille toetuse vundamendi moodustab usk. Ja nagu usuliikumistega ikka, panevad ketserid ja uskmatud usu tugevuse mõnikord proovile.

Kõige tuntum „kirik” börsil on vist küll Apple. Apple alustas kui reformatsiooniliikumine, usk väikestesse ja mugavalt kasutatavatesse laiatarbearvutitesse, püüdes kukutada suurarvutite usku IBMi.

Apple leidis endale kiiresti pooldajaid, kuid oli vähemalt alguses finantsiliselt savijalgadel projekt. Seda seni, kuni leidis aset prohvet Steve Jobsi teine ilmumine rahvale, mil ta näitas selgelt, kuidas saab usku rahaks konverteerida. Väga suureks rahaks.

Usk viis raha minema

Teine näide usust turul on võib-olla väljaspool biotehnoloogiaaktsiatega kauplevaid ja neisse investeerivaid ringkondi vähe tuntud. See on idufirma nimega Mannkind, mille asutas miljardärist biotehnoloogiainvestor Alfred Mann, et tuua turule uut laadi insuliini manustamismeetod. Teatavasti manustatakse insuliini üle maailma enamasti süstlaga, mis on tihti ebamugav ja vajab spetsialisti abi. Mannkindi idee oli sarnaselt näiteks astmaravimite inhalaatoriga suhu pihustatav insuliin: mugav ja käepärane.

Mannil oli Mannkindi asutamise hetkeks vöövahe täis õnnestunud investeeringuid. Investoritele näis, et kõik, mida ta puudutab, muutub kullaks. Nii tekkiski usk temasse ja usk ka Mannkindi. Tõsine, kaljukindel usk, mida miski ei tundunud vääravat.

Ja kui Mannkindil tekkisid probleemid oma insuliini inhalaatorile turuloa saamisega, isegi väga suured probleemid, ei murdnud see tema toetajate usku. Näiteks on inhalaatori puhul tähtis doseerimise küsimus, sest insuliini üledoos võib osutuda fataalseks. Nii saatis USA ravimiamet FDA Mannkindi nende taotlusega mitu korda tagasi inhalaatorit täiustama ja uusi katseid tegema. Raha muudkui põles ettevõttes, nii Manni enda kui ka temasse uskuvate investorite raha, aga tulemusi ette näidata ei olnud.

Selline ettevõte tundub sobiv lühikeseks müügi kandidaat. Aga paraku avastasid kõik karud, kes seda mingil ajal lühikeseks müüa proovisid, et usu vastu pole mõtet minna. Kui usk hoiab aktsia kurssi püsti ja see usk on kaljukindel, ei tasu sellega võitlemist katsetadagi.

Kuidas asi lõppes? Tosin aastat hiljem sai Mannkind lõpuks turuloa, aga nii rangete piirangutega, et kommertslikult on ravim nimega Afrezza läbikukkumine. Nii et usk viis investoritelt raha minema.

Kas usk Teslasse hakkab vankuma?

Tesla on taas üks näide usust turul. Usk firmasse ja prohvet Elon Muski on nii kõikvõimas, et investorid on neelanud alla kõik: kroonilise tähtaegadest üle mineku ja lubaduste täitmata jätmise, raha põletamise, utoopilised plaanid, firmajuhi arrogantsi...

Iga teist ettevõtet oleks karud ammu karistanud, müües selle aktsiat lühikeseks kuni pilpad taga. Aga Teslat ei õnnestunud seni müüa, sest usklikud hoidsid aktsia kurssi vaid ühes suunas: taevastesse kõrgustesse.

Nüüd aga on Tesla aktsia kurss pilvedelt alla tulemas. Kas usk on hakanud lõpuks murenema? Kas Muskilt on tulnud üks täitmata lubadus või arrogantne avaldus liiast? Näib igatahes sedamoodi.

Katsetasin seepärast ka ise eile Tesla lühikeseks müüki. Tegin seda esialgu küll ühe aktsiaga: nii-öelda kompasin turgu. Ja teenisin 15 eurot; kui kulud maha arvestada, siis mõnevõrra vähem muidugi. Aga see andis julguse sama asja ka edaspidi proovida. Ma arvan, et üle maailma katsetavad karud samamoodi ja leiavad Tesla usukindluse samamoodi pragulise olevat.

Usuaktsiate jutu lõpetuseks märgin, et mu sõber investor Toomas näiteks usub Apple’isse. Ja veel mullu sügisel tunnistas Äripäeva juht Igor Rõtov, et usub Teslasse. Mina kui paadunud uskmatu vaatan ainult numbreid ning tuleb tõdeda, et Toomase usku need toetavad, Igori oma mitte.

Ühesõnaga, ka Muskil on aeg hakata oma ülesehitatud usku päris rahaks konverteerima, muidu varsti tal seda enam pole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. June 2018, 17:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing