Äripäev • 29. mai 2019 kell 8:01

Ränkraske aasta lõi Sangari majandustulemusi

Sangari omanik Jüri Kraft  Foto: Veiko Tõkman

Raskustes ja reformides rõivatootja Sangar näitas mullu aastatagusega võrreldes suurt tagasiminekut nii käibes kui ka kasumis.

Sangar AS teenis eelmisel aastal 7,73 miljoni eurose käibe juures 0,20 miljonit eurot tegevuskasumit. Aasta varasemaga võrreldes kahanes ettevõtte müügitulu 20,67% ja tegevuskasumi rentaablus oli 2,55%, mis teeb aastaseks muutuseks -26,82 protsendipunkti. 2017. aastal oli ettevõtte müügitulu 9,74 miljonit ja tegevuskasum 0,34 miljonit eurot.

Majandusaasta aruandes kirjutab ettevõte, et firmale avaldas olulist mõju riiklikult kehtestatud alampalga tõus ning samuti ettevõtte tootmise märkimisväärne reorganiseerimine, mille käigus suleti üks tootmisliin ja lõpetati üks pikaaegne koostöö.

Selle aasta märtsis selgus, et Sangar sulgeb Eestis rõivatootmise, juulist kaotab töö 60 inimest. Sangari juht Raul Saks ütles siis, et põhjuseks sai tööjõukulude kasv, õmblejatele makstav 800eurone palk osutus ettevõttele liiga kõrgeks. Saks tuletas meelde, et masstootmises muutuvad mõnekümnesendised säästud lõpuks märkimisväärseteks summadeks. "Toodame oma tootmisliinil 100 000 särki aastas, seega meil on, mida kokku hoida," tõdes Saks.

Tema sõnul mõjutavad särkide omahinda palgakulude kõrval ka kütuse hind, elekter ja muud sisendkulud. "Keskmine palk kümme aastat tagasi oli 784 eurot, eelmisel aastal aga 1310 eurot. See on väga kiire kasv ning lisaks kiirele sisendkulude kasvule on Eesti tööturg tugevalt mõjutatud ka väiksest rahvaarvust ja tööjõupuudusest," selgitas Saks. "Pannes need faktid kokku, olemegi jõudnud punkti, kus peame keskenduma toodete arendamisele, müügile ning brändi väärtuse kasvule ja tootma seal, kus see on kõige otstarbekam," tõdes Sangari juht.

Möödunud aastal teatas Sangar, et kuna triiksärgimüüja Eton AB lõpetas nende käest särkide tellimise, siis koondatakse Eestis 65 töökohta. Koostöö oli kestnud üle 25 aasta. "Eton oli üks meie suuremaid ja pikaajalisemaid koostööpartnereid. Sellest on ühelt poolt kindlasti kahju, aga teisest küljest on see loomulik ja loogiline protsess," ütles Sangari juhatuse esimees Vahur Kraft tookord.

Eelmise aasta lõpus töötas Sangaris 164 töötajat ja aastaga kahanes töötajate arv 15 võrra. Sel aastal plaanib ettevõte jätkata ümberkorraldustega ja suurendada tootmispindade väljarentimist, samuti keskendutakse senisest enam jae- ja hulgikaubanduse arendamisele. Põhivara soetamiseks investeeringuid tänavu kavas ei ole.

Sangar ASi omanikud

Alfred-Seif OÜ (51,64%), mis kuulub Jüri Kraftile.

Esindajakonto: J.P.Morgan Chase Bank Luxembourg S.A./ JPMBLSA RE Evli Bank PLC (11,88%).

Sangar AS on 1956. aastal asutatud ettevõte, mille koosseisu kuulub emaettevõtja Sangar AS koos Sangari kaubamärgi kauplustega Eestis ja Rootsis asuv tütarettevõte Oscar of Sweden. Sangar müüb särke allhankeklintidele, ametirõivastena teistele ettevõtetele, hulgiklientidele ning jaeklientidele läbi enda kauplusteketi ja e-poe.

Hetkel kuum