Tänane Äripäev kirjutab, et maksu- ja tolliamet on riigile võlgu jäänud ettevõtete pigistamise päris tõsiselt ette võtnud, isegi hetkelise maksejõuetuse korral lõpetatakse ajatamisgraafik, arestitakse ettevõtte kontod neljakordses võlasummas ja lisaks pannakse ka kinnisvarale müügikeeld.
Artiklist selgub, et karmimate võtet taga on lihtne põhjus - kontode arestimisega tegeleb sellest aastast masin. Ning kuna masinatel puuduvad tunded, on nad seega üdini objektiivsed - kui ikka oled võlgu, arestib tema sinu konto. Olgu siis võlasumma väike, klient võlgu, naine töötu, lapsed haiged või rahalaev kohe-kohe saabumas. Masina ees on kõik võrdsed.
Ettevõtjate kahjuks on see masin küll üsna ühekülgne - ta oskab kontosid ainult arestida, kuid neid taasavada mitte, see koorem jääb endiselt lihast ja luust maksuhaldurite kanda.
Ühest küljest on muidugi tore - riik hoolitseb, et maksud ikka koju tuleks, et oleks, mille eest omariiklust jätkata. Vähetähtis pole ka asjaolu, et oleme taaskord eesrindlased - pole vast palju neid riike, kus maksuvõlglaste kontode arestimine masina hooleks on jäetud? Teisalt aga, kui liiga karmilt saaki koguda, võib põllu ära kurnata ning tulevasele saagiootusele kriipsu peale tõmmata.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ehk teisisõnu - kõiki võrdselt kohtlev ning mitme maksuhalduri töö ära tegev masin on küll tore, kuid keegi peab ju enne maksude lõikamist ikka seemne mulda pistma ja seda hoolsalt ning õrnalt tulevaseks maksustatavaks tuluks kasvatama. Ehk siis, Äripäev hoiatab - kui võlglast liiga kõvasti pigistada, võib teine sootuks hinge heita. Tähtis on leida nn tasakaalupunkt, kus võlglane suudab veel veidi hingata ning miskit tulevaste tulude tootmiseks ette võtta.
Maksu- ja tolliamet teatabki, et pole nõus väitega, nagu oleks nad karmimaks muutunud. "Oleme kiiremaks muutunud, me jõuame praegu iga võlani. Meie eesmärk on tagada aus konkurents, et me nõuame kõikidelt võlad sisse. Olenemata sellest, kas võlg on väike või suur," sõnab artiklis maksuameti maksuvõlgade sissenõudmise talituse juhataja Kerly Lillemets.
Asjal on aga nagu alati teinegi külg - nimelt kirjutas üleeilne Äripäev, kuidas üks Eesti vanimaid catering-firmasid, juba 1991. aastal loodud AS Frens juba mitmendat korda viimase poolteise aasta jooksul riigimaksud n-ö maha kannab, tehes muudkui aga edasitegutsemiseks uue juriidilise isiku ning jätkates vana firma renomee ja klientuuriga. Ning see pole ainus taoline juhtum. Maksu- ja tolliameti andmetel on keerulisi sissenõudmisemenetlusi praegu töös kokku 153, summas üle 310 miljoni krooni.
Kokkuvõtteks, maksuamet võiks Äripäeva arvates pühenduda petturite tabamisele, andes ausaile hättasattunuile, kes maksud küll ausalt deklareerinud, kuid nende maksmisel jänni jäänud, veidi hapnikku. Ühesõnaga - maksuamet, saada pettureile masin peale!
Autor: 1185-aripaev