Sõltuvus Läänest ilmselt ei takista Hiinat Taiwani ründamast

  Europarlamendi väliskomisjoni aseesimees Urmas Paet tõdes saates "Fookuses: Euroopa majandus", et Hiina agressiivsus oma lähinaabruses sõltub sellest, kui karmiks hindab ta Lääne reaktsiooni.

  Prantsuse president Emmanuel Macron pälvis aprilli alguses suure osa euroliidu pahameele, sest andis visiidil Pekingisse mõista, et Taiwan pole Euroopa mure. Seejuures jättis Macron varju ka temaga koos reisinud Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni. 
  Euroopa parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul teenib just selline suhtlus – tegeleda eurooplastega eraldi, mitte kollektiivse Brüsseliga – Hiina huve.

  “See, et Euroopa Liit tahab maailmas käituda ühtsena, väga paljudele ei meeldi. Euroopa Liit tervikuna on lihtsalt liiga võimas,” ütles Paet saates.

   Liiati on eurooplased ise probleemi süvendanud, sest ajavad Hiinaga kahepoolselt majandussuhteid, keerulised teemad nagu inimõiguste rikkumine jätavad aga Brüsseli kanda.

  Paet tõdes, et Venemaa sissetung Ukrainasse on Euroopa hoiakuid muutnud. “Ma muidugi pole kindel, kas see on alaline muutus.”

  Saates tuli juttu nii Hiina sõjakast välispoliitikast ja Taiwanist kui ka Euroopa rohepöördest ja selle sõltuvusest Hiinast. Paet vastas saates ka küsimusele, kas tema võib kuuluda volinikuna järgmisesse Euroopa Komisjoni.

  Saatejuht oli Indrek Lepik.

  Foto: Reuters/Scanpix.

  • Fookuses: Euroopa majandus
  • 21.04.2023
  KIIRUS:
  Sõltuvus Läänest ilmselt ei takista Hiinat Taiwani ründamast
 • Hetkel kuum