Indrek Mäe • 18. oktoober 2019 kell 9:11

Kuidas saab lihtinimene edestada fondijuhti?

Tallinna börsi juht Kaarel Ots aitas lahata Peter Lynchi investeerimisraamatut ning seda, kas igaühel on võimalik edukalt investeerida.  

Tallinna börsi juhi Kaarel Otsaga arutasime Äripäeva raadio hommikuprogrammis, kuidas enda ümbert parimad investeerimisideed üles korjata ning kas investeerida suudab tõesti meist igaüks, nagu väidab Peter Lynch äsja eesti keeles ilmavalgust näinud raamatus "Üks samm Wall Streetist ees".

"Terve mõistuse abil otsuseid teha suudab igaüks," oli ka Ots veendunud. Nii võib tema sõnul igaühest saada edukas investor. Selle peamiseks eelduseks on Otsa sõnul oma emotsioonidest lahti laskmine. "Inimesed usaldavad oma kõhutunnet liigselt ja see on nende suurim vaenlane," viitas ta sellele, et edukas investor saab vaid nendest, kes suudab teha kaalutletud otsuseid.

Ots tõi välja, et tänapäevases ühiskonnas on liiga palju infomüra ning see võib investeerimisotsuste kaalutlemist takistada. "Kui inimene käib tööl ja tegeleb veel mitme muu asjaga, on infomüras väga raske orienteeruda - tuleb osata mitte minna kaasa karjaefektiga," rõhutas ta.

Veel markeeris Ots ära Lynchi põhimõtte, et turgu pole mõtet kunagi ajastada. "Investeerimine pole loterii ja aktsia pole loteriipilet, vaid tükk ettevõttest," rõhutas ta. "Kui üldse midagi vaadata, siis tulu," arvas Ots.

Samuti tuleb igasse tehingusse alati sisse vaadata, seda isegi siis, kui see tundub pealtnäha lollikindel. "Lynch ütleb, et keskmist tehingut ei maksa teha, vaid tuleb aru saada, miks sa seda teed," märkis Ots. Ta tõi näite, et kui Tallinna Kaubamaja aktsia väärtus on kahanenud seetõttu, et KJK Fund seda müüb, siis pole selles süüdi fond, vaid investori valed valikud. "Alati tuleb vaadata, kes on ettevõtte suurimad investorid ning KJK Fundi puhul oli ka teada, et ta soovib väljuda," viitas ta täna kannatavate investorite vähesele kodutööle.

Investeerimiskultuur edeneb

Samas on Ots veendunud, et investeerimiskultuur Eestis üha paraneb. Kui täna on meil umbes 30 000 investeerimiskontot, millelt leiab vähemalt ühe väärtpaberi, siis selle arvu mitmekordistamine peab tema sõnul algama koolidest.

"Finantshariduse vallas on tehtud palju jõupingutusi - raha käib meiega alati kaasas ning lapsed peavad tajuma, et PlayStationi mänge ostetakse raha eest isegi siis, kui see käib elektrooniliselt," rääkis Tallinna börsi juht.

Intervjuud Kaarel Otsaga saab kuulata siit:

Tele2 juhatuse liige Aare Uusjärv ütles hommikuprogrammis, et Eestis kasvamiseks näeb ta kolme võimalust. Lisaks rääkis Uusjärv ettevõtte kolmanda kvartali tulemustest ja lahkas Eesti telekomiturul toimuvat.

Intervjuud Aare Uusjärvega saab kuulata siit:

Börsiplaane hauduva Coop Panga juht Margus Rink aitas stuudios sisse vaadata neljapäeval avaldatud kolmanda kvartali majandustulemustesse. Samuti uurisime, kui kaugel on Coop Panga IPO ja mis tingimustel võib see edasi lükkuda.

Intervjuud Margus Rinkiga saab kuulata siit:

Hetkel kuum