2 veebruar 2016

Juubel: AS YIT Ehitus: oleme pühendunud pikaajalisele edule

Margus Põim, AS YIT Ehitus juhatuse esimees  

Äriedu saavutamiseks peab austama oma huvirühmi ja looma väärtust neile kõigile — nii klientidele, aktsionäridele kui ka töötajatele.Margus Põim,AS YIT Ehitusjuhatuse esimees

AS YIT Ehitus tähistab tänavu 25. aastapäeva

Kaheksas riigis tegutsevasse ja enam kui 6000 inimesele tööd andvasse YIT kontserni kuuluv ehitusettevõte on pühendunud pikaajalisele äriedule ega taotle head finantstulemust mistahes hinnaga.“Äriedu saavutamiseks peab austama oma huvirühmi ja looma väärtust neile kõigile – nii klientidele, aktsionäridele kui ka töötajatele,” ütleb ASi YIT Ehitus juhatuse esimees Margus Põim, kelle juhtida on Eesti üks juhtivaid ehituse peatöövõtu ja kinnisvaraarendusega tegelevaid ehitusfirmasid.YIT Ehituse eelkäija alustas Eestis tegutsemist 1991. aastal, kandes erinevatel arengu­etappidel nimesid AS FCM ning AS FKSM. Aastal 2001 omandas firmas enamusosaluse Soome suurim ehitusteenuseid pakkuv kontsern YIT ning alates 2005. aasta veebruarist kannab ettevõte Eestis nime AS YIT Ehitus.“Meie põhilised tegevusvaldkonnad on ehituse peatöövõtt – hoonete ja rajatiste ehitamine ning kinnisvara arendus. Ehitame põhiliselt elu-, äri- ja tööstushooneid, samas ka keskkonnakaitselisi rajatisi – vee-ja reoveepuhastusjaamu, trasse, prügilaid ning sadamarajatisi,” loetleb Põim, lisades, et arendusprojektidest suurima osakaaluga on elamuehitus.Elamuarenduse projektide puhul pakub YIT Ehitus kompleksteenust, mis tähendab, et ise viiakse läbi ka kogu protsess alates kinnistu soetamisest, projekteerimisest, ehitamisest kuni valmis korterite müümiseni klientidele koos järelteenindusega. Parajasti on ehitusfaasis 5 uut kortermaja projekti. Majad valmivad juba 2016. aastal ning valikuvõimalust on igale maitsele.  Näiteks Mere­värava majad Kalamajas vahetult Lennusadama kõrval, privaatse asukohaga kortermajad Saani tänaval, keset südalinna 30ndate stiilis Jakobsoni 7 kortermaja ning rohelust hindavale inimesele toredad majad Kakumäe ranna läheduses.

Järjest enam tähelepanu saavad ka äripindade ja tööstuskinnisvara arenduse projektid.

Ehituse peatöövõtuna on YIT Ehitus ehitanud läbi tegutsemisaastate rohkesti erinevate funktsioonidega elu-, äri- ja avalikke hooneid. Mullu avati näiteks ärihoone Navigator, millele on väljastatud energiatõhusa ehitise sertifikaat LEED Gold, tehes majast ametlikult Baltimaade kõige  n-ö rohelisema hoone teiste samalaadsete seas. Lisaks on YIT Ehitus olnud peatöövõtja sellistel objektidel nagu Würthi Veerenni esindus, Baltic Worksi tootmishoone, Pärnu Valgeranna golfihoone, Bitestopi ärihoone Pärnus, Tartu avavangla, Maarjamaa Hariduskolleegiumi Emajõe Õppekeskus ning Häädemeeste ja Võru operatiivteenistuste ühishooned. Käimas on tööd Tallinnas ärihoone Explorer ja Poordi tänav 3 elu- ja ärihoonete ehitusplatsidel, Nordneti logistikakeskuse külmhoone ehitamisel ja Tartus Rahvusarhiivi uue keskuse NORA ja Tartu Kaubamaja rekonstrueerimisel.Lisaks  on YIT Ehituse jaoks olulised Public Private Partnershipi (PPP) projektid. Koostööprojektid riikliku ja erasektori vahel sisaldavad lisaks tavapärastele projekteerimis- ja ehitamisteenustele ka ettevõtte poolset finantseerimist. PPP-projektid võimaldavad riiklikul sektoril väga lühikese aja jooksul ellu viia rahaliselt mahukaid projekte, kui projekt on märgitud kohalikus arengukavas, kuid eelarves riigihanke korraldamiseks vajaminev summa veel puudub. Nii on valminud näiteks Haapsalu Veekeskus koostöös Haapsalu Linnavalitsusega, Rakvere Spordikeskus koostöös Rakvere Linnavalitsusega, Jõhvi Kontserdimaja koostöös Eesti Kontserdiga ja Pärnu Noorte Kergejõustikumaneež koostöös Pärnu Linnavalitsusega.Ehitustehniliselt keeruliste ja eriteadmisi nõudvate insenerrajatiste osakaal on ettevõtte ehitusportfellis muutuv. Sadamate, sildade, keskkonnakaitseliste rajatiste ning vee- ja kanalisatsioonitrasside ehitamine erineb oluliselt hoonete ehitamisest, eeldades vastavalt oma ala asjatundjate suuremat panust ja pädevat järelevalvet.

Ausate mängureeglitega saavutab rohkem.

“Oma töös keskendume erialaste oskuste loovale ja tulusale rakendamisele, et klientidele kasu tuua. Peame väga oluliseks tööohutust ja ehituse kvaliteeti ning jälgime, et meie raja­tised oleksid kõrge tarbimisväärtusega, samas aga majanduslikult ja keskkondlikult jätku­suutlikud. Meie mängureeglid on ausad ja nii saavutame ka eeskujulikke tulemusi. Vastutustunne on osa meie igapäevasest äritegevusest kõigil tasanditel,” räägib Põim.Mullu alustas AS YIT Ehitus heategevusprojektiga, annetades iga ASilt YIT Ehitus kodu ostja nimel 100 eurot heategevuseks. Abivajaja saab koduostja ise valida: MTÜ Igale Lapsele Pere, mille eesmärk on vanemliku hoolitsuseta jäänud lastele kasuperedes kasvamise tagamine, või Peeteli sotsiaalkeskus, mis pakub vaesuses elavatele lastele ja noortele toetust hariduse omandamisel. Kolmas toetatav ühing on Varjupaikade MTÜ, mis aitab leida kodututele loomadele uued kodud.YIT Ehitus on ainus Eesti suurem ehitusfirma, mille emafirma tegutseb lisaks Põhjamaadele kõikides Balti riikides, Tšehhis, Slovakkias, Poolas ja Venemaal. 2014. aastal oli YIT kontserni käive ligikaudu 1,8 miljardit eurot. Ettevõtte aktsiad on noteeritud Helsingi NASDAQ OMX börsil.

YIT Ehituses töötab ligi 90 inimest. YIT Ehitusele on omistatud ettevõtte kvaliteedi, keskkonna ja tööohutuse juhtimissüsteemi standardite ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 ja OHSAS 18001:2007 sertifikaadid.

ELAMUARENDUS Merevärava majad Kalamajas Vibu tänaval  
ÄRIHOONE Navigator  
TARTU avavangla  
MAARJAMAA Hariduskolleegiumi Emajõe Õppekeskus  
PÄRNU Valgeranna golfihoone sisevaade  
Hetkel kuum