26. november 1995 kell 22:00

Intressimäärade alandamise aeg

Turgude tähelepanu keskendus reedel spekulatsioonidele võimalike intressimäärade alandamise osas, mida oodatakse peale Saksamaa ka Prantsusmaal, Suurbritannias ja USAs.

Reedel Euroopa turgude avanedes tugevnema hakanud USA dollar liikus terve päeva pideval tõusujoonel. Liikunud valdava osa päevast 1,412 Saksa marga piirkonnas, tõusis dollar pärastlõunal otsustavalt üles ning jõudis Ameerika turgude avanemisel üle 1,416 marga. Dollari kurss oli reede pärastlõunal Londonis 1,4122 marka.

Neljapäeval sõna võtnud Saksamaa liidupanga juhatuse liige Ernst Welteke ei lükanud tagasi väljavaateid intressimäärade alandamiseks, kuid ütles, et diskontomäära alandamiseks ei ole praegu põhjust.

Vaatamata liidupanga püüetele turge rahustada, ei ole diilerid valmis intressimäärade alandamise võimalust veel maha kandma. Tagasihoidlik M3 rahapakkumise kasv ning madal inflatsioon koos majandustempo aeglustumisega nii Saksamaal kui mujal Euroopas räägivad kõik intressimäärade alandamise kasuks. Analüütikud arvavad, et kui Saksamaa keskpank tahab veel sellel aastal intressimäärasid kärpida, teeb ta seda sel nädalal.

Nädalavahetusel oli dollari kurss 1,417 Saksa marka ja 101,5 Jaapani jeeni, kurss Eesti krooni suhtes oli seega 11,34 ringis.

Soome marga kurss liikus reedel stabiilsena tasemel 2,680 Eesti krooni, ja tõusis siis tasemele 2,685 EEK/FIM.

President Ahtisaari ütles neljapäeval Euroopa komisjonis, et Soome täidab Euroopa majandus- ja rahaliidu nõuded järgmisel aastal. Ahtisaari sõnas, et Soome tahab osaleda majandus- ja rahaliidu kolmandas etapis.

Rootsi kroon, mis oli reedel seniselt 1,73 Eesti krooniselt nivoolt tugevnenud äkki 1,74 kroonile, liikus nädalalõpul ja -vahetusel suhteliselt stabiilsena samal tasemel.

Moskva pankadevahelisel valuutabörsil müüdi 24. novembril 27,660 mln dollarit kursiga 4569 rbl. (23. novembril oli kurss 4566 rbl/USD). Esialgne nõudlus oli 27,66 mln ja pakkumus 9,34 mln dollarit. BNS

Hetkel kuum