28. november 1995 kell 22:00

New Yorgi börs ületas oma ajaloolise piiritähise

4000 punkti piiri ületamisest on kulunud ainult üheksa kuud ehk investeerijate optimism on tänavu olnud lausa pöörane.

Üldjuhul näitab börsi areng, missugused ootused on seotud tulevase majanduskasvuga ja firmade kasumi suurenemisega järgmise aasta jooksul. New Yorgi puhul on olukord natuke teine: prognoosi kohaselt majanduskasv 1996. a aeglustub ning ka firmade kasum peaks selle ja eelmise aasta omale tublisti alla jääma.

Investeerijatele on üliväikese inflatsiooni ja aeglustunud majanduskasvu tingimustes olnud õnneks, et keskpank on alandanud lühiajalisi intresse. Samal ajal on investeerijad ostnud maailmas jõudsalt Ühendriikide riiklikke aktsiaid ja nende intressid on alanenud järsult.

Kui pikaajalised intressid alanevad, siis kasvab huvi börsiaktsiatesse investeerimise vastu, kuna firmade finantseerimiskulud vähenevad ja tegevuse laiendamise võimalused investeeringute lisandudes paranevad.

Pikaajaliste intresside alanemisele on kaasa aidanud see, et kongress ja president Bill Clinton on tõsiselt käsile võtnud eelarvepuudujäägi kärpimise.

Üksnes 30 suurfirma aktsiatest moodustuv Dow Jonesi indeks kõigub praegu 5000 punkti lähedal, kuid nn tulevikufirmadest koosnev Nasdaqi indeks on tippseisust langenud paar protsenti. Sel aastal kiirelt tõusnud Nasdaqi indeksi hiljutise languse põhjuseks on tema juhtfirmade Microsofti ja Inteli aktsiakursi langus viiendiku võrra.

Dow Jonesi hulka kuuluvate firmade aktsiad on peaaegu kõik tõusnud pärast 23. veebruari, kui indeks ületas 4000 punkti piiri.

Parimate firmade, Philip Morrise ja Boeingu aktsiad on kerkinud poole võrra ning selliste tuntud firmade nagu Coca-Cola, IBM, Eastman Kodak, Exxon, AT&T, General Electric, McDonald's ja American Express aktsiad mitukümmend protsenti.

Tõus on järgnenud enamasti teatele, et firma vähendab tuhandeid töökohti, müüb maha kõrvaltegevuskäitised või ajakohastab muul moel firma tööd. KL

Hetkel kuum