3. detsember 1995 kell 22:00

Eesti Fosforiit on kavas likvideerida

Eesti Fosforiidi peadirektor Mehis Luik ütles, et eraldades iga tootmistsehhi emaettevõttest ja moodustades iseseisvad tütarettevõtted, on võimalik saada mingi ülevaade nende tegevusest, tulemuslikkusest ning väärtusest.

«Luuakse kuus tütarettevõtet ning Eesti Fosforiidi funktsiooniks jääb tütarettevõtete valdamine, kuni nad täielikult erastatakse,» selgitas Luik. «Lõppeesmärk on Eesti Fosforiidi likvideerimine.»

Eesti Fosforiidi selle aasta kahjumiks prognoositakse umbes kaheksa miljonit krooni. «Kui meil õnnestub sellel aastal müüa mõni kinnisvaraobjekt, mille üle läbirääkimised praegu juba käivad, oleme omadega plussis,» möönis Luik.

Kaks nädalat tagasi lõpetatud väetisetootmine tõi firmale poole aastaga kuus miljonit krooni kahjumit. «Selge on, et mingit väetisetootmist siia enam ei tule,» konstateeris Luik.

Eesti Fosforiidis töötas selle aasta alguses üle 600 inimese. Praeguseks on tööle jäänud 300 inimest ning neist sada tuleb lähiajal veel koondada. Eesti Fosforiidi omanikud on 80 protsendiga majandusministeerium ja ülejäänud 20 protsenti jaguneb võrdselt kahe Venemaa firma vahel.

Majandusministeeriumi keemiavaldusgrupi peaspetsialist Eero Saava kinnitas, et alates järgmise aasta algusest töötab Eesti Fosforiit valdusettevõttena, lastes igal moodustuval tütarettevõttel ennast ise võimaluse korral nn välja vedada.

«Ei ole ju mõtet pärast tütarettevõtete erastamist säilitada vaid mingit Eesti Fosforiidi nime,» põhjendas Saava valdusfirma tulevast likvideerimist.

Mehis Luik rääkis, et kõige perspektiivikam on rakendada Eesti Fosforiidi territooriumi ja tootmisest vabanevaid hooneid transiitvedude teenindamisel. Praegu vahendab ettevõte ligi 800 000 tonni väetist aastas.

«Siin on olemas kõik vajalikud infrastruktuurid ning Eesti Fosforiidi asukoht on soodne Muuga sadama, raudtee ja maantee suhtes,» toonitas Luik. «Minu arust on siin mõtet arendada transiidi pealt teenimist kui majandustegevust.»

Eero Saava sõnul on Eesti Fosforiidi tulevaste tütarettevõtete põhiline äriidee selles, et leidub firmasid, kes ei saa kohe kaupa ühelt transpordivahendilt teisele laadida ja vajavad seetõttu vaheladu. Selleks sobivad Eesti Fosforiidi territoorium ja hooned.

Hetkel kuum