3. detsember 1995 kell 22:00

USA pensionifondi investeerimisfilosoofia

TIAA-CREFi fond (Teachers Insurance and Annuity Association -- College Retirement Equities Fund) haldab umbes 1,7 miljoni USA kodaniku, põhiliselt 5400 ülikooli õppejõu pensioniraha. CREF on New Yorgi börsi suurim üksik aktsiaomanik. Ühtlasi on see maailma suurim aktsiafond, kellele kuulub aktsiaid kokku 782 miljardi Eesti krooni eest.

Teabefirma Technimetrics andmete kohaselt on viis CREFi suuremat aktsiapakki järgmised: General Motors (15,3 miljardi Eesti krooni eest), Philip Morris (12,4 miljardi eest), AT&T (10,88 miljardi eest), Coca-Cola (9,86 miljardi eest) ja Merck (9,18 miljardi eest). Ülejäänud investeeringud on tehtud TIAA kaudu väärtpaberitesse ja kinnisvarasse.

Aasta algul ulatus TIAA-CREFi hallatav vara 136 miljardi dollarini. Nüüdseks on see summa oluliselt kasvanud, kuna USAs oli tänavu väga soodne börsiaasta ning intressid alanesid.

Peale selle on TIAA USA suuruselt kolmas elukindlustusfirma ja sealjuures ainus, kellele kõik neli juhtivat reitinguinstituuti on andnud kõrgeima võimaliku reitingu.

CREFi suurimad investeeringud Rootsis on tehtud firmadesse Autoliv, Astra ja Ericsson. Veel kuulub talle umbes 30 Rootsi firma aktsiaid.

Barbara Jacobsi sõnul valitseb Rootsi firmades üldiselt enamikust Euroopa firmadest parem kord. Nad on avatumad, nad annavad enda kohta täpsemat ja rohkemat teavet. «Tunneme end seepärast Rootsi investeerides turvalisemalt kui mõnda teise riiki,» sõnas Jacobs.

«Eelmisel aastal ostsime väga palju Rootsi firmade aktsiaid. Tänavu oleme nende kogust veidi vähendanud, aga kuna Rootsi aktsiate kursid on tõusnud, siis on meie Rootsi-portfelli väärtus isegi tõusnud.» Aktsiad võrdse hääleõigusega

Viimasel ajal on olnud märke, et suured USA fondid, kellel on Stockholmi börsil kaalukad aktsiapakid, on hakanud taotlema, et Rootsi firmadel tuleks kaotada oma eri kategooriate aktsiad ning kehtestada võrdse hääleõigusega aktsiad.

Põhiliselt taotleb seda Calpersi fond. Teised suuremad USA investeerijad, CREF ja Capital Group seda esialgu ei nõua.

«Loomulikult eelistaksime süsteemi: üks aktsia -- üks hääl, kuid teades, et Rootsi süsteemi pole lootust muuta, peame siiski kõige tähtsamaks, et firmal läheks hästi.»

«Meie filosoofiasse ei kuulu minna firmasse juhtkonnale etteheiteid tegema. Kui sellel läheb halvasti, siis eeldame, et juhatus vallandab tegevjuhtkonna. Kui seda pika aja jooksul ei juhtu, alles siis sekkume ja peame juhtkonnaga sõbralikult nõu,» ütles Jacobs.

Samuti ei taha CREF osaleda juhatuste töös, küll aga soovib ta osa võtta firmade aastakoosolekust ja seal hääletada.

Firmadele, kuhu CREF eelistab üle maailma investeerida, seab ta järgmised nõuded: firma juhatus peab koosnema sõltumatusest liikmetest, juhatuseliikmete pensioniiga olgu 65 või 70 aastat, firmade aastakoosolekust peab saama paremini osa võtta kasvõi posti teel hääletamisega, valimised peavad olema salajased, aktsiad peavad olema võrdse hääleõigusega. DI

Hetkel kuum