19. detsember 1995 kell 22:00

Elektrienergia hind määratakse kaheks aastaks

Hinnakomisjoni esimehe Ilmar Öpiku sõnul jääksid komisjoni ettepaneku kohaselt nimetatud hinnad kehtima kaheks aastaks. «Kahe aasta pärast tõuseks elektrienergia ühe kWh hind jälle umbes kümme senti,» lisas ta.

Öpik lausus, et hinnakomisjon teeb valitsusele ka ettepaneku mitte tõsta õlitööstusele müüdava põlevkivi hinda ja jätta see kolmeks aastaks praegusele tasemele. Selle ettepaneku järgi maksaksid õlitööstusettevõtted põlevkivi ühe tonni eest 60 krooni.

Põlevkivi hinna külmutamine on tingitud sellest, et valitsus ei toeta Eesti Põlevkivi monopoli lõhkumist ja Aidu karjääri andmist RASi Kiviter ja RASi Kunda Tehased haldusesse. Põlevkivi hinna tõus tähendaks aga õlitööstusettevõtete pankrotistumist.

Valitsusele esitatud ettepanekus peab hinnakomisjon vajalikuks määrata elektrienergia baashinnaks 38,5 senti kWh ja maksustatavaks kasumiks 4,5 senti kWh. «Hinnakomisjon pidas vajalikuks määrata maksustatavaks kasumiks 3,5 senti, aga ma kasutasin komisjoni esimehel olevaid volitusi ja lisasin ühe sendi,» lausus Öpik.

Ta põhjendas oma otsust sellega, et tavaliselt on valitsus välja pakutud uut hinda ühe sendi võrra vähendanud. «Ma loodan, et järgmise hinnatõusu puhul toimib valitsus vastupidi,» lisas Öpik.

Kui uues elektrienergia hinnas oleks maksustatava kasumi suurus näiteks 3,5 senti, oleks Eesti Energia aastane kasum 120 miljonit krooni. Sellest summast kuluks investeeringuteks 70 miljonit ja riigieelarvesse 50 miljonit krooni.

Hetkel kuum