19. veebruar 1996 kell 22:00

Läti võtab hoiule Eesti maagaasi tagavara

Kuna nimetatud investeeringut ei ole lülitatud käesoleva aasta Eesti Gaasi investeerimisprogrammi, peab gaasimõõtejaama rajamise heaks kiitma ka Eesti Gaasi juhatus. Eesti Gaasi peadirektor Aarne Saar ütles, et selle aasta külm talv on tekitanud gaasitarbimises suuri kõikumisi. Maagaasi varude hoidmine Lätis võimaldab aga neid kõikumisi korrastada. Saar lisas, et tänu Läti gaasihoidlate kasutamisele muutub töökindlamaks ka klientide varustamine gaasiga, sest peale Venemaa saab hakata Eestisse gaasi tooma ka Lätist. Maagaasi transpordiks vajalik torustik on Eesti ja Läti vahel juba olemas.

Saare sõnade kohaselt ei ole veel selge, kes peaks Läti gaasihoidlate kasutamise eest maksma. «Märtsis läheme selles küsimuses Moskvasse Gazpromiga läbi rääkima,» lausus Saar.

Saar pidas loogiliseks, et esialgu maksab Eestile vajaliku tagavara hoidmise eest Vene gaasifirma Gazprom, mis on üks Eesti Gaasi aktsionäre ja varustab Eestit maagaasiga.

Eesti Gaasi andmetel läheb 1000 m³ maagaasi hoidmine Lätis maksma umbes 5--6 dollarit ühel hooajal (suvest--talveni). Eelmisel aastal tarbiti Eestis maagaasi kokku 745 miljonit m³.

Läti looduslikes maa-alustes gaasihoidlates on võimalik hoida 10 miljardit kuupmeetrit maagaasi, praegu on seal hoiul 2,4 miljardit kuupmeetrit.

Hetkel kuum