5. märts 1996 kell 22:00

Eesti Kindlustus peab loovutama Tartu esinduse maja

Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet ütles, et riik võõrandab Eesti Kindlustuse bilansis oleva maja Tartus Raekoja platsil valitsuse korralduse alusel ja erastamisagentuur ei saa selle otstarbekuse üle vaielda.

Võõrandatud hoone bilansiline väärtus on kümme miljonit krooni. Sarneti väitel on see minimaalne summa, millega tuumikinvestor peab kindlustusseltsi aktsiakapitali laiendama, et tagada ettevõtte majanduslik stabiilsus.

Maksuameti peadirektori asetäitja Aivar Sõerd, kes on varem töötanud Eesti Kindlustuse Tartu esinduse direktorina, rääkis, et moodustatakse komisjon Tartus asuva kontorihoone üleandmiseks maksuametile. Sõerdi kinnitusel võõrandati maja maksuametile, sest siiani oli lahendamata Tartu linna ja maakonna maksuametite administratiivhoonete küsimus.

Aivar Sõerdi ja Eesti Kindlustuse Tartu esinduse praeguse direktori Madis Haasi sõnul on hoone tegelik väärtus tunduvalt suurem kui bilansiline väärtus, 10 miljonit krooni.

Kinnisvarabüroo Mendelson & Co avalike suhete juht Hannes Kulbach ütles, et Mendelson & Co hinnangul on maja tegelik väärtus siiski lähedane bilansilisele väärtusele, sest hoone on väga halvas seisus. «Aga sinna saab palju raha sisse panna,» märkis Kulbach.

Tartu esinduse hoone on üks osa Eesti Kindlustuse tehniliste reservide kattevarast, mis tagab kindlustusseltsi solventsuse ehk maksejõulisuse.

Sarneti sõnul seab erastamisagentuur kindlustusseltsi erastamisel tingimuseks aktsiakapitali suurendamise ettevõtte omakapitali senisele tasemele. Sarnet lisas, et tõenäoliselt paneb riik müüki 51 protsenti Eesti Kindlustuse aktsiatest. Riikliku aktsiaseltsi aktsiapaki suurus on praegu vaid 280 000 krooni, mis on vähem kui kindlustusseadusega nõutud kaks miljonit krooni.

Müüki minevate aktsiate nominaalväärtus on 142 800 krooni. Ettevõtte 51 protsendi aktsiate väärtus on ekspertide hinnangul üle 40 miljoni krooni. Kümnekroonise nominaalväärtusega aktsia tegelik väärtus on seega vähemalt 2800 krooni.

Sarneti sõnul tekib konkurentsi tingimustes aktsiate ülekurss, mis jaotub ära kõigi aktsiate peale. Seetõttu vastab aktsiate hind müügitehingu järel nende turuhinnale.

See, et Eesti Kindlustuse aktsiad on võrreldes nominaaliga ühed kõrgemini hinnatud, on sotsialistliku raamatupidamise järelmõju, sõnas Sarnet.

Erastamisagentuuri peadirektor põhjendas agentuuri soovi müüa 51 protsenti aktsiatest sellega, et kui ostjad hindavad kindlustusseltsi väärtust väiksemaks ettevõtte tegelikust äriedust, kompenseerib selle aktsiate hinna tõus. «Kui ettevõttel hakkab paremini minema, kui prognoositud, tõuseb ka riigi käes olevate aktsiate väärtus,» lisas Sarnet.

Kindlustusseltsi väärtuse suurusjärku hindavad eksperdid rahvusvaheliste tavade kohaselt ettevõtte poolt aasta jooksul kogutud preemiate mahuga.

Eesti Kindlustus kogus eelmisel aastal kahju- ja elukindlustusest kokku 140 miljonit krooni preemiaid. Kindlustusseltsi tegevjuhtide hinnangul on seltsi väärtus väiksem, ulatudes veidi üle 80 miljoni krooni.

Kaheksakümnes miljonis kroonis sisalduvad kindlustusseltsi esindus Tartus (bilansiline väärtus 10 mln krooni) ja peakontor Tallinnas Valli tänaval (bilansiline väärtus 20 miljonit krooni).

Väino Sarneti kinnitusel kajastub Tartu esinduse hoone võõrandamine hinnapakkumises, vähendades kindlustusseltsi hinda hoone müügiväärtuse võrra. Kohene investeerimisvajadus kindlustusseltsi oleks Tartu hoone jäämisel Eesti Kindlustusele olnud ekspertide hinnangul 30--40 mln kr.

«Kui maja ära võetakse, saame ehk ühe korruse endale jätta,» lausus Eesti Kindlustuse Tartu esinduse direktor Madis Haas. «Eks me maksame siis renti.»

Hoones on praegu ruumid lisaks Eesti Kindlustusele ka maksuametil, liikluskindlustuse fondil ja ühel advokaadibürool. Kolmesaja ruutmeetri suurusest majast on Eesti Kindlustuse käes kaks korrust.

Maksuametile on Tartu linn juba mitu aastat tagasi eraldanud krundi uue hoone ehitamiseks Laia ja Vabaduse tänava nurgale, Tartu ülikooli botaanikaaia vastas.

«Mina olen seda meelt, et uue hoone ehitamine ei lähe oluliselt kallimaks kui vana renoveerimine,» sõnas Aivar Sõerd. Talvel lõhkesid Tartu kesklinnas asuvas Eesti Kindlustuse hoones korduvalt torud, mistõttu üksnes iganenud torustiku ja küttesüsteemi väljavahetamine läheb maksma miljoneid kroone.

Sõerdi sõnade kohaselt läheb Raekoja plats 10 asuva hoone ühe ruutmeetri renoveerimine maksma sama palju kui näiteks paarsada meetrit eemal asuva ERA- Panga uue hoone ruutmeetri ehitushind, mis oli ca 6000 krooni.

Hetkel kuum