Praegu müüakse, õigemini lubatakse müüa, kaht liiki traadita telefone; 900MHz ja 1900MHz traadita telefon. Põhinäitajaks sellise telefoni juures on loomulikult tegevusraadius, mis kõigub 100 ja 800 meetri vahel. Viimast võib pidada suhteliselt võimsaks tööriistaks, millega ei tohiks hätta jääda.
See peaks võimaldama väga suurt liikumisvabadust ja kui veel kasutada tugijaamu, siis peaks leviala, mille piires te saate telefoni kasutada, ulatuma umbes paari ruutkilomeetrini. Sellist telefoni on võimalik kasutada suhteliselt suurte hoonete sees ja ka välitingimustes, milleks ta arvatavasti kõige paremini sobibki.
Eelpool mainisin tugijaama kasutusvõimalust, seletan neid võimalusi natuke lähemalt. Kuna sellel traadita telefonil puudub juhtmega ühendus, peab kuskil olema saatja, mis edastab signaali teie telefonile. Seda tehakse sagedusel, millel töötab teie telefon (900MHz, 1900 MHz).
Enda tarbeks on võimalik installeerida veel n.ö võimendid, mille abil saab laiendada leviala. See tähendab, et kui teil on juba üks tugijaam näiteks esimesel korrusel ja viiendal korrusel enam ei ole levi, siis lasete installeerida ühe tugijaama viiendale korrusele. Selliselt on võimalik suurendada leviala piisavalt ulatuslikuks.
Samamoodi on kasulik käituda väikse telefonikeskuse loomisel. Ühe aluse külge saab ühendada mitu toru, millega peetakse sidet ühte liini pidi. Kõnesid on loomulikult võimalik ühendada teise toruga ja suunata kõnet teisele kasutajale. Kui nüüd juhuslikult ollakse jõudmas punkti, kus levi on lõppemas, suudab telefon teile märku anda levi nõrgenemise kohta. Kõik, kes on kasutanud selliseid telefone, on ka loomulikult tuttavad probleemiga, et kõik televiisorid ja raadiod, mis on telefoni läheduses, hakkavad sahisema ja teevad elu päris raskeks. Nii et kui keegi peab kodus maha tunniajase telefonikõne, võib telekavaatamine kurvalt lõppeda.
Mõni aeg tagasi levisid Eestis madalsagedusel töötavad telefonid, mis segasid vahele nii teleülekannetele kui ka raadiosaadetele. Kõige suurem miinus madalsagedusel töötava telefoni juures oli lihtsus ennast sellisele telefonile peale peilida. Aitas ainult sellest, et käisid ümber maja ringi samalaadse telefoniga, kuni see hakkas tooni andma. Seejärel võis lõputult kaugekõnesid võtta. Seejuures ei ole võimalik kedagi karistada, kuna aparaat oli ju omal vabal tahtel ostetud ja praktiliselt võimatu on tõestada piraatkõne võtjat.
Nüüdseks peaks need telefonid juba keelatud olema, kasutusel on nüüdseks juba standardiks saanud 900MHz telefonid, mis enam piraatkõnede võtmist nii lihtsalt ei võimalda. Praegu on esinenud isegi kurioosumeid, kus kaupluses on müügil olnud madalsagedusel töötav telefon, millele on juurde kirjutatud: ainult müügiks, mitte kasutamiseks.
Kuivõrd traadita telefonide hinnad on suhteliselt kõrged, pole neil olnud ka massilist minekut. Tavalisel lauatelefonil oli siinjuures kindel liidripositsioon, mida ta niipea ei loovuta traadita telefonile ega ka mobiiltelefonile.