22. mai 1996 kell 22:00

Ravimite tootmine karmima korra alla

Uus tegevuslubade kord toetub 1. aprillil jõustunud ravimiseadusele, mis on koostatud Euroopa Liidu (EL) nõuete kohaselt, ütles ravimiameti peadirektor Lembit Rägo.

Rägo sõnul on kõige täpsemalt piiritletud uue korraga ravimitootmine, mis peab vastama nn hea tootmise tava ehk GMP-standardile.

GMP on ELi ravimitootmises kehtiv kogum reegleid ja põhimõtteid, mis tagavad ravimi kvaliteedi, lisas Rägo.

Rägo rääkis, et uus tegevuslubade andmise ja tühistamise kord seab ka hulgimüügifirmad ja apteegid rangemate nõuete ette. ELi seadustik on ravimitootmise osas väga täpne, müügi suhtes on Euroopa Liidu seadustes sõnastatud vaid üldised printsiibid, lisas Rägo.

Ravimiseadus jõustus Eestis käesoleva aasta 1. aprillil.

Farmaatsiaettevõtte ASi Nycomed SEFA tegevdirektori Ants Nurga sõnul ei too tegevuslubade uus kord Nycomedile kaasa muutusi, kuna hea tootmise tava printsiipe on järgitud ettevõtte tegevuse algusest peale. Nurk kinnitas, et rangemad reeglid tõstavad ravimitootjate vastutustunnet.

ASi Gea Eesti tegevdirektor Mart Leibur ütles, et rangem tegevuslubade kord ravimitööstuses paneb konkurendid ELi nõudeid juba järgiva Geaga võrdsesse olukorda.

ASi Tallinna Farmaatsiatehas peadirektori asetäitja Alan Reinu sõnutsi on farmaatsiatehasel veel vaja tööd teha, et täita kõiki ELi kehtestatud nõudeid ravimitootjatele.

Farmaatsiatehas alustas tööd juba Nõukogude Liidu ajal, kui nõudmised olid leebemad, selgitas Rein. «Samas ei tea ma Eestis veel ühtegi farmaatsiaettevõtet, kellel oleks rahvusvaheliselt aktsepteeritud hea tootmise tavade sertifikaat,» lausus Rein. GMP-standardite täielik järgimine oleks Eestis väga tervitatav, lisas ta.

Hetkel kuum