23. mai 1996 kell 22:00

IMFi memorandum käsitleb avaliku sektori defitsiiti

Majanduspoliitika memorandum, mille Eesti esitab lähema kahe nädala jooksul rahvusvahelisele valuutafondile (IMF), keskendub Eesti avaliku sektori defitsiidile, mis ähvardab tänavu kasvada nelja protsendini sisemajanduse kogutoodangust (SKT).

IMFi esindaja Eestis Basil Zavoico ütles, et Eesti majandusliku edukuse aluseks on valuutakomitee süsteem, range rahapoliitika, kiire erastamine, maareformi arendamine ning avatud kaubanduspoliitika säilitamine ja piirangute puudumine arveldustes. Nende põhimõtete jätkamisest lähtubki IMFiga sõlmitav majanduspoliitiline memorandum, nentis Zavoico.

Zavoico sõnul on memorandumi põhipunktiks piisava koordineerimise puudumine Eesti keskvalitsuse ja kohalike omavalitsuste vahel rahanduspoliitikas.

Zavoico sõnul peab IMF Eesti majanduse arengut edukaks. Samas kasvas avaliku sektori defitsiit mullu peaaegu ühe protsendini ja kasvab sel aastal nelja protsendini SKTst, märkis ta.

ELi Maastrichti leping näeb ühtse valuutaliidu moodustamiseks ette liikmesriikide avaliku sektori defitsiidi vähendamist kolme protsendini SKTst.

Maastrichti leping jt rahvusvaheliselt tuntud näitajad lähtuvad üldisest riigi defitsiidist, mille üle ei ole Eestis seni ühelgi riiklikul institutsioonil olnud mingisugust kontrolli, tõdes Zavoico, »Kõik, mida IMF soovib, on parem harmoniseerumine eri gruppide vahel, mis moodustavad Eesti riigi, et avaliku sektori rahanduspoliitika oleks paremini kontrollitav nii sel kui tuleval aastal.» BNS

Hetkel kuum