4. juuni 1996 kell 22:00

Toll karmistab kütusekontrolli

Vello Valmi sõnul hakkab toll aktsiisist ning käibemaksust kõrvalehoidjate tabamiseks kontrollima kõiki raudtee kaudu Eestisse sisse- ja väljaveetavaid paakvaguneid.

Valm lausus, et juuni alguses tõhustas toll kontrolli raudteel liikuvate kütusetsisternide üle. «Üritame kontrollida kõiki paakvaguneid, mis on riiki tulnud või välja läinud,» ütles ta.

Samal ajal uue korra käivitamisega korraldas toll möödunud nädalavahetusel järjekordse operatsiooni salakütuse tabamiseks raudteel. Valmi ütluse kohaselt avastasid tolliametnikud mitu kahtlast veost, mis vajavad aga täiendavat kontrollimist. Tartus ja Rakveres peeti kinni kokku 3300 tonni bensiini ja 3100 tonni diislit, mille puhul oli alust arvata maksudest kõrvalehoidmist. Ühtekokku saabus nädalavahetuse ajal Eestisse 500 keskmiselt 60tonnist kütusevagunit.

Valmi sõnul olid seekordsed vahelejääjad kaks riiulifimat, täiendavat infot tuntud kütusefirmade võimaliku seotuse kohta salakütusega tema ütlusel ei saadud.

Sellist lauskontrolli tehakse Valmi sõnutsi nii kaua, kuni kehtestatakse uus kord ja käivituvad efektiivsemad kontrollmehhanismid. «Ideaalne oleks, kui kõik oleks elektrooniliselt kontrollitav nagu maanteel,» rääkis ta. «Tolli elektrooniline arvutisüsteem tuleb aga raudteel alles luua.»

Valmi sõnul laekub järelkontrolli käigus informatsioon raudteel veetud kütuse kohta tollile liiga hilja, mistõttu kaubasaajaks märgitud riiulifirmad jõuavad kütusekoguse edasi müüa veel enne, kui toll kauba kadumisest teada saab. «Me saame neid küll trahvida ja maksude tasumist nõuda, raha pole sealt aga enam võimalik saada,» tõdes Valm.

Valm möönis, et peamised kütuse sissevedajad on riiulifirmad, kellel tavaliselt puudub käive ning seetõttu pole nad ka käibemaksukohustuslased. Salakütusega tegelemises süüdistatud ASi Termoil eelmisel kolmapäeval suletud Maardu terminaali kohta, ütles Vello Valm, et Termoili terminaal jääb suletuks seni, kuni juurdlus ASi Parevek ja ASi Termoil üle pole lõppenud. «Kui me Termoili avaksime, siis poleks kindel, et sealt kütust kaduma ei läheks,» ütles ta.

Hetkel kuum