• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Esoili erastamisel vahendeid ei valita

  EEA peadirektori Väino Sarneti kinnitusel ei mõjuta kohtuvaidlused agentuuri tegevust ja Esoil erastatakse 8. juulil agentuuri nõukogu erakorralisel istungil.
  Üleeile peatas Tallinna halduskohus kuni kohtulahendini EEA nõukogu eelmisel nädalal tehtud otsuse, millega vabastati Esoil Tartu Kommertspanga võlanõude tagamisest. Nõukogu otsuse järgi pidi võlanõude tagama EEA Esoili erastamisest laekuva rahaga. Esoili erastamist Tallinna halduskohtu määrus ei sega, kinnitas Väino Sarnet.
  Erastamisagentuuril on kaks võimalust: kas arvestada, et nõukogu otsust pole võimalik rakendada või kae-vata kohtumääruse peale, leidis AA-Õligruppi esindav vandeadvokaat Viktor Kaasik.
  Erastamisagentuur on vaidlustanud Tallinna linnakohtus kaubandus-tööstuskoja vahekohtu mais tehtud otsuse, mis mõistis Eesti Kütuselt AA-Õligrupi kasuks 90 miljonit krooni. Kaks kuud varem sõlmitud solidaarse vastutuse lepingu järgi on AA-Õligrupi võlanõue Esoilile 70 miljonit krooni ja Eesti Kütusele 20 miljonit krooni.
  Tallinna linnakohus arutab erastamisagentuuri hagi 9. septembril. Väino Sarneti sõnul taotleb agentuur vahekohtu otsuse tühistamist, sest leping ei andnud alust vahekohtusse minna.
  Viktor Kaasik nimetas agentuuri otsust absurdseks. «On jõustunud vahekohtu otsus, mis on lõplik, ja nüüd ütleb riik, et müüme Esoili maha, aga raha maksta pole vaja,» selgitas ta. Kohus lõpetab menetluse, kui pooled on sõlminud lepingu vaidluse üleandmiseks vahekohtu lahendada, tsiteeris Kaasik seadust. Riik võib kustutada oma võlgu, aga mitte võlgu erafirma ees, täiendas ta.
  Möödunud sügisel ostis AA-Õligrupi osanik N-Terminaal Eesti Pangalt võlanõude Tartu Kommertspanga vastu. Seejärel ostis AA-Õligrupp Tartu Kommertspanga käest nõude Eesti Kütuse vastu. Pärast vahekohtu otsust teatasid AA-Õligrupi aktsionärid, et grupp ei kavatse võlanõuet esitada enne Esoili erastamist. AA-Õligrupp lootis kasutada võlanõuet Esoili erastamise võidu korral ostuhinna tasumiseks. «Me ei ole huvitatud hõlptulust,» kinnitas tookord N-Terminaali juhatuse esimees Aadu Luukas.
  Samal ajal on Tartu linnakohtus kolmas hagi, kus Hansa Kindlustuse AS taotleb AA-Õligrupi võlanõude õiguse tühistamist. «Soovime, et taastuks olukord, kus Tartu Kommertspangal on Eesti Kütuse vastu nõue,» teatas Hansa Kindlustust esindav advokaadibüroo Heta vandeadvokaadi abi Jüri Ploom. Tartu linnakohus keelas eelmisel reedel kuni kohtulahendini AA-Õligrupil tehingud Tartu Kommertspangalt omandatud nõudega Eesti Kütuse vastu.
  Otsus meid ei sega, sest pole plaanis mingeid tehinguid, kommenteeris ASi AA-Trading peadirektor Heiti Hääl. «Me ei kavatse nõuet müüa ega pantida,» kinnitas ta. Hääle väitel on selle koh-tuvaidluse taga veel keegi peale Hansa Kindlustuse. «Mäng on läinud liiga kõrgele ja kisub absurdi,» lausus Hääl. «Ainsad, kes õndsaks saavad, on advokaadid.»
  Ka Viktor Kaasiku hinnangul oli selle hagi esitamine pigem taktikaline käik Esoili erastamise venitamiseks. «Kuidas saab vaidlustada fakti, mille osas on lõplik kohtulahend,» kehitas ta õlgu. «Ei näe siin mingit loogikat,» võttis Kaasik kokku kolm pooleliolevat kohtulugu võlanõude ümber. Seost läheneva Esoili erastamisega aga eitada ei saa, jätkas ta.
  «Eks see veidi Browni liikumisega sarnaneb, aga meie plaane see ei muuda,» kommenteeris kohtuvaidlusi Väino Sarnet. Tema sõnul on 8. juulil parimad pakkumised EEA nõukogu laual.
  Äripäeva andmeil on pakkumuse Esoili erastamiseks teinud Esoili ja Eesti Kütuse tegevjuhtide aktsiaselts Svergos, Esoili Maardu terminaali Termoil investeerinud USA Coastal Corp tütarfirma Coastal Baltica Holding, AA-Õligrupp ning AS Eriõli.
  Eriõli otsustab lähipäevil, kas tehakse lõplik pakkumus, teatas firma finantsdirektor Ando Raud. «Huvi on viimase aja segaduste tõttu tunduvalt vähenenud,» kommenteeris ta.
  Arvestades tolli- ja maksuameti revisjoni Eesti Kütuses ning uurimist selgitamaks firma seotust salakütuseäriga, ei hinnanud Eesti Kütuse peadirektor Toomas Saks ka Svergose võimalusi suureks.
  Anonüümseks jääda soovinud allika väitel on AA-Õligrupigi võimalused Esoili erastamisel väikesed, sest vastasel korral tekiks tänu ASi EK jaemüügiketi omandamisele Eesti kütuseturul monopol. Jälgides sündmuste arengut võlanõude ümber võib küll järeldada, et agentuuris nii arvatakse, vastas Heiti Hääl. «Milliseid soovitusi valitsus agentuurile annab, me ei tea,» kommenteeris ta. «Jääb üle ainult Coastal,» otsis Hääl vastust tekkinud segaduse põhjusele.
  Pärast vahekohtu otsust AA-Õligrupi võlanõude tunnustamiseks külastas Eestit Coastal Corp president David A. Arledge, kes kohtus peaminister Tiit Vähi ja majandusminister Andres Lipstokiga. Peaministri kinnitusel Esoili erastamisest kohtumisel ei räägitud. Coastali president huvitus Eesti investeerimiskliimast ja maa müügiga seonduvast, ütles Vähi.
  Kaks päeva hiljem otsustas EEA nõukogu võlanõude Esoili erastamisest lahutada. Andres Lipstoki kinnitusel ei ole otsus seotud Coastali presidendi siinviibimisega. «Ahel on pikem ja seda võib vaadata ka nii, et enne Coastali presidendi Eesti-käiku tegi vahekohus otsuse, mille agentuuri nõukogu vaidlustas,» selgitas EEA nõukogu esimees Lipstok.
  Viktor Kaasiku väitel on EEA nõukogu otsuses lähtunud poliitilistest kaalutlustest. AA-Õligrupp on tema sõnul valmis nõude kaitsel minema rahvusvahelise vahekohtuni ning AA-Õligrupil on õigus nõuda võla viiviseid, mida seni tehtud pole.
  Lipstoki sõnul tuleb leida kompromiss, et võimalikult kiiresti otsusele jõuda. Loodame, et 8. juulil on asi ühel pool, märkis ta.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Vastukaja: Tartu Kivisild ei ole muumia
Tartu Kivisilla taastamise mõte ei ole suunatud mitte minevikku, vaid tulevikku ning sellega tegelemine on otstarbekas, kirjutab ajaloolane Lauri Vahtre (Isamaa).
Tartu Kivisilla taastamise mõte ei ole suunatud mitte minevikku, vaid tulevikku ning sellega tegelemine on otstarbekas, kirjutab ajaloolane Lauri Vahtre (Isamaa).
Keskpanga kohtumine pani turud langema
Föderaalreservi otsuse valguses võttis USA börs peale hommikust tõusu suuna alla, vahendab Yahoo Finance.
Föderaalreservi otsuse valguses võttis USA börs peale hommikust tõusu suuna alla, vahendab Yahoo Finance.
Toomas Taube: taasiseseisvunud Eestis sai tööõigus ühena esimestest uue seaduse
Vaid kolm päeva pärast Eesti Vabariigi põhiseaduse vastu võtmist rahvahääletusel juunis 1992 jõustus töölepingu seadus. Mitu olulist seadust, nagu näiteks asjaõigusseadus, tsiviilseadustiku üldosa seadus ja võlaõigusseadus, hakkasid kehtima oluliselt hiljem, kirjutab Äripäeva erilehes Juubel advokaadibüroo Walless partner ja vandeadvokaat Toomas Taube.
Vaid kolm päeva pärast Eesti Vabariigi põhiseaduse vastu võtmist rahvahääletusel juunis 1992 jõustus töölepingu seadus. Mitu olulist seadust, nagu näiteks asjaõigusseadus, tsiviilseadustiku üldosa seadus ja võlaõigusseadus, hakkasid kehtima oluliselt hiljem, kirjutab Äripäeva erilehes Juubel advokaadibüroo Walless partner ja vandeadvokaat Toomas Taube.
Raadiohommikus: toidu kallinemisest, rekordilisest palgakasvust ja Ferraridest
Kolmapäevane hommikuprogramm võtab fookusesse hinnatõusud, toidu kallinemise, rekordilise palgaralli ja luksusautode müügi.
Kolmapäevane hommikuprogramm võtab fookusesse hinnatõusud, toidu kallinemise, rekordilise palgaralli ja luksusautode müügi.