27. juuni 1996 kell 22:00

Laste sõidutamisel tuleb alates esmaspäevast kasutada turvaistet

Esmaspäeval, 1. juulil, jõustub liikluseeskirja punkt, mis muudab Eestis kohustuslikuks laste turvavarustuse kasutamise.

Autosõit on ohutum, kui juht ja sõitjad on nõuete kohaselt kinnitatud. Autos lahtiselt istuv sõitja võib viga saada juba järsu pöörde või äkkpidurduse korral.

Sõiduautos, milles on turvavööd, tuleb omaette istuva lapse sõidutamisel kasutada tema pikkusele ja kaalule vastavat turvavarustust, kui lapse kasv ei võimalda teda nõuete kohaselt kinnitada auto turvavööga. Sõiduauto esiistmel tohib last sõidutada ainult siis, kui ta on turvavarustuse abil nõuete järgi kinnitatud.

Turvavarustust ei pea kasutama taksos, kui sõidetakse asulasisesel teel.

Sõiduauto esiistmel last süles sõidutada ei tohi. Tagaistmel tohib täiskasvanud sõitjal alla kaheteistkümne aastane laps olla süles ainult siis, kui kõik autos olevad istekohad on hõivatud ja last süles hoidev sõitja on turvavööga kinnitatud.

Kasutatav turvavarustus peab olema tähistatud turvalisuse sertifikaadiga. Kuni järgmise aasta 1. jaanuarini võib siiski kasutada ka turvavahendeid, millel see sertifikaat puudub.

Maanteeameti liiklusohutusosakonna andmetel tagab kuni 18 kg kaaluvale lapsele väiksema vigastumisriski turvavarustus, mis on paigaldatav seljaga sõidusuunas. Üle 18 kg kaaluva lapse sõidutamisel tuleb kasutada turvavarustust, milles laps istub näoga sõidusuunas ja on kinnitatud turvavöö abil. Umbes 10aastane laps võib juhul, kui tema kasv seda võimaldab, kasutada tavalist turvavööd nagu täiskasvanugi.

Imikute (kehakaal 0--10 kg) sõidutamiseks sobib turvahäll, kuni 18 kg kaaluvate laste tarvis toodetakse turvatoole. Suuremate laste puhul võib piirduda turvavöö, -padja või -istmega.

Turvaistme paigaldamisel tuleb silmas pidada, et selg sõidusuunas paigaldatavat lapse turvavarustust ei tohi kasutada istekohal, mille ette on täiskasvanud sõitja turvalisuse tõstmiseks monteeritud turvapadi.

Autodes, kus valmistajatehas pole tagaistmel turvavööd ette näinud (vanemad mudelid), ei ole laste turvavarustuse kasutamine kohustuslik.

Mõnedes autodes on tagaistmel keskel istujale kahe punkti kinnitusega turvavöö.

Selle abil võib põhimõtteliselt last kinnitada, kuid seda ei saa mingil juhul pidada soovitavaks, sest selline konstruktsioon ei taga piisavat ohutust. Piisava ohutuse tagamiseks tuleks laps kinnitada siiski tavapärase kolme punkti kinnitusega turvavööga.

Hetkel kuum