29. august 1996 kell 22:00

Vedelgaasiturul juures kümmekond uut väikefirmat

Eesti vedelgaasituru maht on 10 000 tonni aastas, millest pool veab sisse AS Propaan ja pool AS Reola. Peamiselt Lõuna-Eestis tegutsev Reola müüb gaasiballoone tarbijatele hinnaga 125 krooni tükk, Tallinnas tegutseva Propaani müüdavate balloonide hind on 23 krooni kõrgem.

Viimasel ajal tekkinud väikefirmadest edasimüüjad on hinnavahest leidnud endale teenimisallika. Väikefirma Progaas ostab Tartust gaasiballoone ja müüb neid Tallinnas edasi Propaanist odavama hinnaga. «Tuleme madalama hinnaga välja tänu sellele, et ostame gaasi suhteliselt madala hinnaga ASilt Reola ja meil on väga väikesed kulud,» kinnitas ASi Progaas tegevdirektor Mark Gasman.

ASi Propaan juhid peavad madalama hinna põhjuseks gaasi madalamat kvaliteeti ja suuremat ohtlikkust.

«Mis puudutab ohutust, siis on kõige tähtsam balloonide täitmine ja sellega tegelevad Propaan ning Reola. Nemad peavad tagama ohutuse,» rääkis Mark Gasman. «Mis puudutab aga gaasi kvaliteeti, siis see on väga problemaatiline küsimus, sest Eestis pole kehtestatud vedelgaasi standardit ja sellest on raske rääkida.»

Suhted firmade vahel on teravnenud pärast gaasiballoonide ventiilide rikete sagenemist. Üks selline õnnetus lõppes suure põlengu ja ohvritega Lasnamäel. Selliseid õnnetusi pole vedelgaasiga kauplevate firmade esindajate sõnul toimunud varem ei endise NSV Liidu territooriumil ega ka Eestis.

Väikefirmad süüdistavad ASi Propaan, kes ei suuda tagada ohutust. Viimane süüdistab omakorda edasimüüjaid, kes väidetavasti tegelevad ise balloonide täitmisega selleks luba omamata.

«Ma võtan endale julguse kümne väikefirma nimel öelda, et väikefirmad ei täida vedelgaasiballoone,» tõrjus Gasman süüdistused.

Hetkel kuum