15. september 1996 kell 22:00

Eesti juhib mobiilside arengut Balti riikides

Mobiilside areng on kulgenud paralleelselt majanduse ja ettevõtluse arenguga, ütles ASi Eesti Mobiiltelefon (EMT) direktor Tõnu Tee. Samuti ühildub Eesti elustiil Põhjamaade ja Soomega, mis juhivad mobiilside arengut kogu maailmas.

Eesti kasvavat mobiilsideturgu on seni suutnud efektiivselt ära kasutada Eesti Mobiiltelefon, kelle möödunud aasta kasum oli 130 miljonit ja käive 333 miljonit krooni. Teine operaator, soomlaste GSM 256 on suutnud haarata 12 protsenti turust.

Olukord Eesti mobiilsides peaks muutuma selle aasta lõpus, mil hakatakse erastama Eesti Telekomi, üht EMT omanikest.

Järgmisel aastal tuleb turule kolmas GSMi operaator Ritabell, mille üks omanikest, Millicom International, omab suuri kogemusi mobiilside arendamise alal nii Euroopas, Aasias, Aafrikas kui ka Ladina-Ameerikas.

EMT kavatseb sel aastal investeerida 255 miljonit krooni. Ritabell investeerib veel tänavu 240 miljonit ja Radiolinja kavatseb lähemate aastate jooksul paigutada mobiilsidevõrku 300 miljonit krooni.

Kuigi Leedus alustas NMT- võrk Balti riikidest kõige varem, 1990. aastal, pole areng olnud nii kiire kui Eestis, mida seostatakse Eestist madalama majanduse kasvutempoga.

Läinud aastal Leedus alustanud GSM-sidevõrkudel Bite GSM ja Omnitel on kokku 26 600 klienti ja GSMi klientide arv kasvab kiiresti.

Omniteli esindaja Magda Aleksaitene sõnul on GSMi klientide arv kasvanud eelkõige tänu erinevatele kasutajapakettidele, mida Leedu sideoperaatorid klientidele pakuvad. Mõlemad Leedu GSMi operaatorid kuuluvad erakapitalile.

Lätis tegutseb alates 1992. aastast tänaseni ainult üks mobiilsideoperaator, riigi osalusega Läti Mobiiltelefon, mis haldab nii NMT- kui ka GSM-võrku. Sügisel alustab teise GSMi litsentsiga Baldell.

Läti kolmandat GSMi litsentsi taotleb kontsern, kuhu kuulub Eesti firma Levi & Kuto, suurim mobiiltelefonide müüja Balti riikides. Eesti Levicomi kaudu on Levi & Kutol osalus ka Eesti Ritabelli GSM-võrgus.

Mobiilside on nii tulus ja perspektiivikas, et selles valdkonnas pole veel ükski firma pankrotti läinud, ütles Tõnu Tee. Vastupidi, suur kasum annab võimalused uute sidevõrkude täiustamiseks ja loomiseks, lisas ta.

Mobiilside potentsiaali on Balti riikides haistnud suured rahvusvahelised telekommunikatsioonigigandid. Luksemburgi maksuparadiisis registreeritud Millicom International Cellular SA-l on juba täna osalus kõigi kolme Balti riigi sidevõrkudes.

USAs baseeruval 300 mld kroonise aastakäibega kommunikatsioonifirmal Motorola on osalus Läti suurimas GSM-võrgus Omnitel. Motorola kavatseb 1998. aastal välja tulla 50 miljardit krooni maksva satelliitsidevõrguga Iridium, mis katab tervet planeeti ja pakub kasutajale võimalust helistada mistahes punktist terves maailmas.

Hetkel kuum